Reklama

Kościół

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spotykam się na modlitwie i rozmowie, przede wszystkim na słuchaniu, bo nie chcę przychodzić i mieć od razu jakieś recepty i rozwiązania, bo byłoby to niepoważne - zadeklarował bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN. Przyznał, że te spotkania dają mu dużo radości oraz, że widzi w nich dużo nadziei ze strony diecezjan.- Narzuciliśmy sobie duże tempo, ale jak mówi Ewangelia z dnia ogłoszenia mnie biskupem diecezjalnym - jeśli ziarno nie obumrze to nie wyda plonu - zaznaczył biskup.

Dotychczas bp. Ważnemu udało się odwiedzić 1/3 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Do ingresu, który odbędzie się 22 czerwca, planuje złożyć wizytę we wszystkich 23.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania trwają od 17:00 do około 22:00. Rozpoczynają się od rozmowy ze świeckimi, którzy reprezentują poszczególne parafie z danego dekanatu. W duchu synodalnym każdy z obecnych ma możliwość swobodnej, kilkuminutowej wypowiedzi, dzieląc się swoim punktem widzenia na sprawy parafii, diecezji oraz różnych wspólnot kościelnych, do których należy. Następnie biskup sosnowiecki przewodniczy wieczornej Mszy św. i głosi homilię. Po liturgii jest czas na rozmowy z księdzem dziekanem oraz ze wszystkimi księżmi pracującymi w danym regionie.

Bp Artur Ważny w rozmowie z Radiem RDN podkreślił, że dzięki rozmowom ze świeckimi i księżmi bliżej poznał trudną rzeczywistość Kościoła sosnowieckiego - To boli, kiedy się czuje wspólnie z nimi, z Kościołem, który cierpi z różnych powodów. Cierpi na pewno z powodu grzechu i to bez wątpienia, to jeszcze musimy rozeznać i się z tym rozliczyć, tak po Bożemu. Ten Kościół cierpi też z powodu może i takich niesłusznych ocen, oskarżeń i niesprawiedliwości. Jest trochę poczucia niesprawiedliwości pośród tych, którzy są w Kościele. To są ludzie wypróbowani, o mocnej wierze, bo dużo przeszli, więc podziwiam ich wiarę - zauważył bp Ważny.

­Tematem, który wychodzi na pierwszy plan podczas dekanalnych spotkań księży, jest szeroko pojęta formacja kapłańska. Duchowni są zaproszeni nie tylko do oceny jej dotychczasowej formy, ale również do zgłaszania własnych propozycji. W tym kontekście pomocne są m.in. anonimowe ankiety, które duchowni wypełniają na spotkaniach z Biskupem.

Reklama

Równolegle do kapłańskich rozmów w dekanatach o formacji prezbiterów bp Ważny rozpoczął przygotowania do stworzenia diecezjalnego zespołu ds. formacji kapłańskiej, co przewiduje dokument Stolicy Apostolskiej z 2016 roku "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" oraz jego dostosowanie do warunków Kościoła w Polsce: Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia (Konferencja Episkopatu Polski, 2021).

Ingres bp. Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbędzie się 22 czerwca o godz. 12:00.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-05-25 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Więcej ...

Warszawa: Jezus na stadionie Legii?

2024-07-19 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Trwają zapisy na rekolekcje "Jezus na Stadionie Legii", które odbędą się 7 czerwca 2025 r. w Warszawie - powiedział PAP prezes Fundacji SMS z Nieba ks. Rafał Jarosiewicz. Zaznaczył, że wydarzenie zgromadzi 30 tys. osób.

Więcej ...

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04
Katedra w Madrycie, Hiszpania

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna