Reklama

Płomień braterstwa

Betlejemskie Światło Pokoju wędrowało po Polsce po raz 18. 18 grudnia dotarło do Zielonej Góry. Przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju w 2008 r. brzmiało: „Nieśmy płomień braterstwa”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nabożeństwie przyjęcia światełka uczestniczyli wierni Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Licznie przybyli harcerze Komendy Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. - To światło zapalone w betlejemskiej grocie symbolizuje Chrystusa, Zbawiciela nas wszystkich, oczekiwanego Mesjasza. Czy przyjmiemy je tylko przez zapalenie zniczy, świeczek czy latarni? Ewangelista Jan mówi o innym przyjęciu Pana Jezusa, mówi o miłości - powiedział pastor Dariusz Lik. - Co roku spotykamy się na takim ekumenicznym nabożeństwie, co roku zapalamy nasze światła. Ale czy zapalamy nasze serca?
Homilię wygłosił przewodniczący nabożeństwu bp Stefan Regmunt. - To właśnie miłość Boga i bliźniego otwiera drzwi dla tej Światłości, która przychodzi do nas - tłumaczył. - Człowiek musi chcieć stać się dla Jezusa Betlejem.
Światełko betlejemskie symbolizuje pokój i wzajemne zrozumienie między pojedynczymi ludźmi i całymi narodami. To także znak nadziei na życie pozbawione waśni i konfliktów. Harcerze, którzy przynoszą światełko do swoich regionów, pokazują, co oznacza niesienie pokoju i idei braterstwa. - Harcerze mówią, że Pan jest blisko, że światło, które przynoszą z Betlejem, Jego zwiastuje. Życzę wam, żebyście byli pięknymi świadkami przychodzącego Chrystusa - powiedział bp Regmunt.
Po raz pierwszy akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana w 1986 r. w Linz (Austria) i była częścią bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz ludzi potrzebujących oraz dzieci niepełnosprawnych. Niedługo potem akcję swoim patronatem objęli austriaccy skauci. Co roku wybrane dziecko odbiera ogień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego. Następnie światło trafia do Wiednia, gdzie podczas wielkiego nabożeństwa ekumenicznego zostaje przekazane przedstawicielom różnych krajów. Ci zanoszą je do kościołów, szpitali, sierocińców, urzędów, instytucji i wszędzie tam, gdzie ludzie wyrażą chęć przyjęcia tego znaku pokoju.
Zielonogórskie nabożeństwo uświetnił okolicznościowy koncert świąteczny. Wieczór zakończono wspólnym przełamaniem się opłatkiem.
21 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane w gorzowskiej katedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów