Reklama

Niedziela 20/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Uwaga, Polska się budzi!

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

24 maja br., gdy będzie druga tura wyborów prezydenckich, mamy obowiązek zabrać głos, by „wygasić” tę opcję polityczną, która „wygasza” krzyż, wartości chrześcijańskie i polskość. Prawdziwi Polacy już wiedzą, na kogo oddać głos!

drogowskazy
3

Wszyscy musimy nad tym pracować

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W kampanii prezydenckiej przewinęły się sylwetki różnych kandydatów na stanowisko głowy państwa. Niektórzy pokazali się jako dość oryginalni, inni – jako osoby zapalczywe, jeszcze inni nie mogli wytrzymać, żeby nie dotknąć Kościoła i ludzi wierzących.

z Watykanu
4

Z Watykanu

bł. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego
5

„Mała Arabka” – Świętą

O. Paweł Warchoł OFMConv

W dniu 17 maja br. zostanie ogłoszona świętą palestyńska karmelitanka Maria od Jezusa Ukrzyżowanego. W Kościele znana jest z niezwykłości życia, charyzmatycznych darów i nabożeństwa do Ducha Świętego. Jej 33-letnia historia życia była wielkim pasmem Jego dotknięć.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Rządząca partia Davida Camerona utrzymała rząd. W wyborach uzyskała 331 miejsc w 650-osobowym parlamencie, co daje absolutną większość. Opozycyjna Partia Pracy Eda Milibanda obejmie 232 mandaty. Na trzecim miejscu znalazła się dość nieoczekiwanie Szkocka Partia Narodowa (SNP) z 56 mandatami.

ze świata
7

Ze świata

z Jasnej Góry
8

Urna z prochami śp. gen. Błasika złożona na Jasnej Górze

(L. D.)

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Wielka modlitwa za Ojczyznę

Agnieszka Konik-Korn

Ks. prof. Michał Janocha biskupem pomocniczym w Warszawie

Milena Kindziuk

Archidiecezja warszawska ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. prof. Michał Janocha. Słynie on z naukowych wypraw po świecie ze studentami. Jako historyk sztuki zjeździł wiele krajów, w których poznawał zabytki, w tym Rosję, Gruzję, Ukrainę.

Z Polski

Z danych cząstkowych, podanych przez PKW, w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który dostał 39,69 proc. głosów, Bronisław Komorowski uzyskał 29,14 proc., Paweł Kukiz – 21,28 proc., Janusz Korwin-Mikke – 2,87 proc., Magdalena Ogórek – 2,4 proc., Adam Jarubas – 1,68 proc., Janusz Palikot – 1,17 proc.

przed drugą turą wyborów
10-11

Polska potrzebuje zmian

Z dr. Andrzejem Dudą – kandydatem na Prezydenta RP – rozmawia Artur Stelmasiak

Prezydent jest wybrańcem całego narodu i powinien o tym pamiętać. Doskonale wiem, że głównym moim obowiązkiem będzie służenie Polakom – mówi Andrzej Duda, kandydat na prezydenta RP.

25. rocznica beatyfikacji • bł. Pier Giorgio Frassati
12-13

Człowiek Ośmiu błogosławieństw

Z Wandą Gawrońską – siostrzenicą bł. Piera Giorgia Frassatiego – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Okazją do naszego spotkania i rozmowy jest przypadająca 20 maja br. 25. rocznica beatyfikacji Piera Giorgia Frassatiego oraz 90. rocznica jego śmierci (4 lipca).

uniwersytety katolickie
14-17

Dobre, bo katolickie

Z kard. Zenonem Grocholewskim rozmawia ks. Marek Łuczak

O fenomenie popularności szkolnictwa katolickiego w krajach, w których katolicy należą do mniejszości, z kard. Zenonem Grocholewskim – dotychczasowym prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej – rozmawia ks. Marek Łuczak

Głosimy prawdę obiektywną

Z abp. Markiem Jędraszewskim rozmawia ks. Marek Łuczak

O miejscu teologii w szkolnictwie wyższym z abp. Markiem Jędraszewskim rozmawia ks. Marek Łuczak

Pokolenie JP2 istnieje
18-19

Tweetując z Bogiem

Paweł Zuchniewicz

Papież Franciszek uznał projekt „Tweetując z Bogiem” za bardzo ważny: błogosławiąc go, położył rękę na jednej z książek i pogrążył się przez chwilę w głębokiej modlitwie za wszystkich ludzi, którzy będą czytać te treści w poszukiwaniu prawdy w swoim życiu

temat numeru: Eucharystia • I Komunia Święta
20-21

Na zawsze pierwsza…

Katarzyna Woynarowska

– Jasiek, mój wnuk, na moment przed wyjściem do kościoła, ogromnie przejęty i podekscytowany, zadał mi nagle pytanie: – Dziadku, a jak ty byłeś mały, to czy już była I Komunia św.? – opowiada pan Andrzej

temat numeru: Eucharystia • Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej
22-23

Widoczny znak miłości Boga

Z bp. Edwardem Janiakiem rozmawia Lidia Dudkiewicz

„Ja jestem chlebem życia” – to hasło Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kaliskiej, na którego zakończenie przybędzie abp Piero Marini, były ceremoniarz papieski. W procesji Bożego Ciała przejdzie on ulicami Kalisza.

film „Apartament"
24-25

Jan Paweł II prywatnie

Tadeusz Szyma

Jan Paweł II prywatnie był dokładnie taki sam jak ten, którego dobrze znamy i pamiętamy z oficjalnych i uroczystych wystąpień. Zawsze bowiem był sobą...

historia Adama Chmielowskiego
26-27

Jak zostać Świętym

Urszula Król

Przez ostatnich kilka miesięcy na stronach „Niedzieli” przeczytać można było historie polskich artystów, których łączyły różnorakie więzy towarzysko-rodzinne oraz studia w Monachium. Należeli do nich m.in. bracia Gierymscy i Józef Chełmoński. Dziś czas na opowieść o Adamie Chmielowskim, jeszcze jednym członku tej grupy, dla którego powołanie artystyczne okazało się nie ostatecznym życiowym wyborem, ale pierwszym krokiem ku świętości.

Krzeszów
28-29

Łaskami Słynąca

Mateusz Wyrwich

Wierzchołki pobliskich gór konkurują z wieżami kościołów – bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła pw. św. Józefa, a także z oddaloną na odległość wzroku od krzeszowskiego sanktuarium kaplicą św. Anny. I tak już od ponad czterech wieków.

17 maja – uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
30

Wniebowstąpienie – już i jeszcze nie

Ks. Łukasz Jaksik

Postawa uczniów wpatrujących się po Wniebowstąpieniu w niebo uosabia cały dzisiejszy Kościół. Z jednej strony nosimy w sobie doświadczenie spotkania ze Zmartwychwstałym, a z drugiej – oczekujemy Jego ponownego przyjścia.

wiara i życie
31

Inicjatywy misyjne

Grzegorz Polak

Wiecie doskonale, drodzy Czytelnicy, jak wiele dobrego można zrobić dla misji bez większego wysiłku. Wystarczy przyłączyć się do którejś z akcji prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce, jak choćby wysłać sms-a na wskazany w poniższej ramce numer.

Wieje, kędy chce

Ks. Mariusz Rosik

Urodził się w północnej części stanu New Jersey, w polskiej rodzinie. Gdy rozpoczął praktykę, był w pełni przekonany, że zabijanie nienarodzonych jest dobrodziejstwem dla młodych mam.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga

Czy nosisz w sobie pragnienie nieba?

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Wszyscy nosimy w sobie pokusę raju na ziemi i wielu za tym idzie. Głoszono nam raj socjalistyczny, raj komunistyczny, raj ekonomiczny – raj na ziemi. Nawet nieświadomie chcielibyśmy królestwa Bożego na ziemi według naszych recept. Bardzo wielu ludzi chce chrześcijaństwo zamknąć w rzeczywistości doczesnej, ziemskiej.

wydarzenia
34

Biały Kruk nagrodzony

Maria Fortuna-Sudor

Uroczysta prezentacja najnowszej publikacji Białego Kruka „Polsko, uwierz w swoją wielkość” odbyła się 6 maja br. w auli Jana Pawła II przy łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Z Łucka do Warszawy

Andrzej Tarwid

Dziedzictwo Kościoła katolickiego na Wołyniu to główny temat pierwszej w historii wyjazdowej sesji Łuckiej Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW

felieton
35

Po trupach

Michał Karnowski

Walka polityczna ma swoje prawa, a walczący o zwycięstwo kandydaci siłą rzeczy skazani są na lawirowanie. A już szczególnie w wyborach prezydenckich, w których trzeba przekonać do siebie ponad połowę głosujących. Tu trzeba zdobyć nie 30 proc. głosów, nie 40, ale dokładnie 50 proc. i jeden głos.

Konferencja o klauzuli sumienia

Małgorzata Cichoń

fakty • opinie
36

Kto przeprosi prof. Chazana...

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa, odmawiając swojej pacjentce wykonania aborcji i powołując się przy tym na klauzulę sumienia.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
37

Nie mamy prawa do kompromisów

(pr)

Zwykły błąd czy świadoma decyzja?

(pr)

Spekulacje na temat encykliki

(pr)

Na drodze do porozumienia

(pr)

Jaki jest stan dialogu między Watykanem a komunistycznymi Chinami? Na to pytanie starał się odpowiedzieć we włoskim „Avvenire” Agostino Giovagnoli.

Cena amerykańskiej pomocy

(pr)

Stany Zjednoczone, pomagając Afryce, żądają słonej ceny. Tą ceną jest przymuszenie do przyjęcia wartości godzących w prawo do życia – powiedział w wywiadzie dla portalu Aleteia nigeryjski biskup Emmanuel Badejo.

stosunki sąsiedzkie
38-39

Polacy, Niemcy, Rosjanie i Ukraina

Wiesława Lewandowska

Na pierwszy rzut oka – tak przynajmniej wynika z towarzyskich rozmów Polaków – mamy dość ambiwalentne uczucia wobec wojny na Ukrainie; z jednej strony całym sercem wspieramy Ukraińców, a z drugiej – nie chcemy się tymże całym sercem angażować w rosyjsko-ukraiński konflikt.

Czarnobyl
40-41

Nasze ślady w Czarnobylu

Robert Niedźwiedzki

O czarnobylskim reaktorze i strasznej katastrofie, którą sprowadził na miejscową ludność, słyszał każdy w Polsce. Wiele osób pamięta też panikę, gdy radioaktywna chmura wędrowała od Bugu po Odrę. Wyłącznie taki obraz Czarnobyla – złowrogiego symbolu zagrożeń związanych z energetyką atomową – istnieje w naszej świadomości.

literatura
42-43

Młodzi bezdomni z wielkich miast i Księga Tobiasza

Krzysztof Dybciak

Ostatnia książka Krzysztofa Koehlera jest zaskoczeniem dla czytelników, a nawet krytyków obserwujących jego twórczość. Oto bowiem wybitny poeta z dużym dorobkiem – niegdyś czołowa postać grupy i pokolenia „bruLionu” (pamiętacie „Skamandrytów III RP”?) – publikuje powieść; profesor od literatury staropolskiej i czołowy znawca sarmatyzmu wybiera tematykę arcywspółczesną;

44

Chwalcie łąki umajone…

Alina Czerniakowska

Nareszcie maj, jedyny taki miesiąc w roku, rozśpiewany i opiewany w pieśniach i wierszach, pełen natchnień, westchnień, uczuć, przeróżnych drgnień serca do ludzi i Boga.

Metafizyka codzienności

Zdzisław Skotnicki

Biegniemy cichutko do nieba, zaplątani w relacje z innymi, omotani słabościami, zastygający w bezsilności ciała. Umieramy, nie wiedząc o tym. W nagłym przebłysku widzimy koniec. Trwoga, która nam wtedy towarzyszy, znika tak szybko, jak się pojawia.

felietony
45

Szpiedzy Unii

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Stworzenie unijnej agencji szpiegowskiej ewidentnie godzi w suwerenność państw narodowych.

Słowo o metodzie

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Domagajmy się zorganizowania przez tvp paru dłuższych rozmów pretendentów do fotela prezydenckiego przed II turą wyborów.

rodzina • poradnik
46

Picie to życie

Joanna Operacz

Statystyczny mieszkaniec zachodniego świata je za dużo i wie o tym. Znacznie słabiej obecny jest w powszechnej świadomości inny problem, trochę związany z tym pierwszym – że za mało pije.

Niedziela Młodych
48-51

Festiwal Wiary

Ks. Tomasz Nowak

W Rzeszowie już po raz trzeci odbywa się Festiwal Wiary. Jest to czas świadectwa i modlitwy. Święto radości, bo radosna jest Dobra Nowina.

Puzzle z owocem (4)

Trwanie w Chrystusie... Po czym to poznać? Czy jest jakaś miara, którą można zmierzyć wierność Jezusowi, wierność Jego Ewangelii? Owoce... No właśnie. Przynosisz owoc? Jaki on jest? Soczysty, dojrzały, słodki czy raczej cierpki i wykrzywiający usta? Dziś ostatnia już część PUZZLI Z OWOCEM.

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"
52-53

Niebo na ziemi

Margita Kotas

Jubileuszowa – 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zasadniczo już za nami. Festiwal rozpoczął się 30 kwietnia w Warszawie wykonaniem „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika.

relacje • zapowiedzi
54

II Europejski Kongres Sodalicji i Kongregacji Mariańskich

Piotr Chmieliński

Ponad 100 sodalisów i sodalisek z Polski, Niemiec, Francji i Włoch uczestniczyło w II Europejskim Kongresie Sodalicji i Kongregacji Mariańskich. Dyskutowano m.in. o roli wspólnot sodalicyjnych w pogłębianiu wiary w Europie.

III Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

kultura
55

Jesteśmy zrealizowanym marzeniem Stwórcy

O. Michał Legan OSPPE

Obraz Hansa Holbeina (młodszego) „Chrystus w grobie” to wstrząsające dzieło, które tak bardzo zawładnęło wyobraźnią i wrażliwością Fiodora Dostojewskiego, że gdy pisarz kończył swoje wybitne, głębokie dzieło pt. „Idiota”, kazał głównemu bohaterowi powieści – księciu Myszkinowi oglądać reprodukcję obrazu Holbeina w mieszkaniu jego rywala – Rogożyna.

Na Groniu Jana Pawła II

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Sposób na biedę?

różne
57

Kalendarium 17-23 V 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

Konferencja: „Słowo Mężczyzny”

Mistrzostwa samych zwycięzców

58-67

Gęsia szyja nadziewana

Opracowała: Jolanta Marszałek

Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a zatytułowanej „ Z kuchni Siostry Arkadii”.

Biblioteka „Niedzieli” poleca

Krzeszów – Nowa Jerozolima • Duchowa stolica Dolnego Śląska
Dod. 2-Dod. 7

Mistrzowskie dzieło barokowych twórców

Krystian Michalik

Informacje

Przykładowe plany pielgrzymek

Specjalne atrakcje w krzeszowskim opactwie

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Azja blisko Chrystusa

Ks. Ireneusz Skubiś

Mamy jeszcze w pamięci pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka do Azji, na Sri Lankę i na Filipiny (12-19 stycznia br.). Utkwił mi w oczach szczególnie jeden obrazek: Papież przypomina o tragedii, jaka dotknęła 27-letnią wolontariuszkę z Chin, kiedy podczas straszliwego huraganu przewróciło się na nią ogromne rusztowanie.

Janiki uczciły swojego Rodaka

Ks. Jacek Molka

3 maja br. parafialna wspólnota Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Janikach, której proboszczem od roku jest ks. Zbigniew Krutin, nie tylko świętowała odpust parafialny, ale również 100. rocznicę urodzin śp. bp. Franciszka Musiela – wielkiego syna tej ziemi.

Jezus Miłosierny zawitał do Jaworzna

Olga Cegielska

W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie nieopodal Wielunia, z udziałem licznie przybyłych parafian i gości, został intronizowany obraz Jezusa Miłosiernego.

Niedziela kielecka

Zamek królewski w pełnej krasie

Agnieszka Dziarmaga

Były turnieje rycerskie, wjazd pary królewskiej na rynek, barwne korowody, nocne iluminacje i znamienici goście dosłownie z całego regionu, a wszystko to towarzyszyło otwarciu zamku królewskiego w Chęcinach, udostępnionego po okresie rewitalizacji.

Książnickie Madonny

Agnieszka Dziarmaga

Kościół w Książnicach Wielkich na krańcach diecezji kieleckiej, w dekanacie kazimierskim, w dolinie rzeki Szreniawy, to prawdziwe bogactwo wnętrza i perła sztuki sakralnej, z poliptykiem w ołtarzu głównym, na którym znać kunszt ręki Mistrza Wita Stwosza.

Zatrzymane w kadrze

Władysław Burzawa

„Poruszeni – zapis transcendentalny” – taką nazwę nosi wystawa kilkunastu fotografii Pawła Opalińskiego, które prezentowane są w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Otwarcia wystawy dokonał bp Jan Piotrowski.

Niedziela małopolska

Wpływowy patron

Agnieszka Konik-Korn

Tydzień temu w klasztorze ojców karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef, odprawiona została uroczysta jubileuszowa Msza św. z okazji 300-lecia patronatu tego Świętego nad Krakowem.

Św. Józef praktycznie

Wypowiedzi zebrała Agnieszka Konik-Korn

Czego mogę się nauczyć od św. Józefa? – to pytanie zadałam moim rozmówcom, na różne sposoby związanym z osobą ziemskiego Opiekuna Pana Jezusa. Zapraszam do zapoznania się z ich wypowiedziami.

Nie spadła z nieba

Małgorzata Cichoń

O klauzuli sumienia i bioetyce rozmawiamy z ks. Andrzejem Muszalą, dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, współorganizatorem konferencji „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”, która odbędzie się 22 maja w Krakowie.

Niedziela legnicka

Majowe święto w legnickiej katedrze

Monika Łukaszów

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja oraz w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wielu wiernych zgromadziło się w legnickiej katedrze na wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny.

Czy miłość w małżeństwie umiera? (3)

Dorota Niedźwiecka

Przyjaźń i zaufanie to elementy, które są zupełnie za darmo i czynią ludzi szczęśliwymi. W miłości małżeńskiej zaufanie to kluczowy element: bez zaufania nie można kochać.

Skuteczność (2)

Agata Szymkowiak

Zaletą szczególnie przemawiającą do wielu użytkowników naturalnych metod rozpoznawania płodności (NMRP) jest skuteczność tych metod. Skuteczność zarówno w przypadku odkładania poczęcia, jak i w przypadku doprowadzania do niego.

Niedziela łódzka

Łódź Wielkiego Połowu

Piotr Drzewiecki

W majowy weekend odbyło się II Ogólnopolskie Forum Młodych Sióstr Służebniczek. W tym roku spotkanie skupione było wokół trzech aspektów miłości: Boga, bliźniego i samego siebie.

Ostoją wiara i wartości

Anna Skopińska

Z Agnieszką Pawlak, zastępcą dyrektora ds. programowych łódzkiego Centrum Służby Rodzinie, i ks. Robertem Jaśpińskim, szefem Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja” o zbliżającym się święcie rodzin, problemach, z jakimi boryka się łódzka rodzina i pomocy do niej kierowanej,rozmawia Anna Skopińska.

Pielgrzymowali do bł. Rafała Chylińskiego

Dagmara Zalewska

Już po raz 24. kilkuset łodzian pielgrzymowało do łódzkich Łagiewnik, do grobu bł. Rafała Chylińskiego. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu".

Niedziela przemyska

Wiara, miłość, pokora życia kapłana i zakonnika

O. Dominik Siuta OFM

W bazylice Zwiastowania Pańskiego Ojców Bernardynów w Leżajsku 18 kwietnia br. miało miejsce ostatnie pożegnanie śp. o. Czesława Domańskiego, długoletniego kapelana Sióstr Bernardynek klauzurowych w Chęcinach k. Kielc.

Dobrze czynią na ziemi

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest instytutem na prawie papieskim założonym przez Sługi Boże o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini i m. Teresę od św. Józefa.

Przypadki św. Feliksa

Arkadiusz Bednarczyk

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Niedziela rzeszowska

Odnowione prezbiterium

Ks. Marcin Nabożny

Tegoroczną radość ze zmartwychwstania Pańskiego w parafii św. Michała Archanioła w Nockowej zintensyfikował fakt, iż w ten najważniejszy dzień w roku liturgicznym o godz. 11 w kościele parafialnym gościł bp Edward Białogłowski, który dokonał rekonsekracji ołtarza i poświęcenia odnowionego prezbiterium.

Tajemnice świętej Rity

Arkadiusz Bednarczyk

W ostatnich latach kult tej świętej przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. W naszym kraju od XIX wieku szerzyły go siostry augustianki, których św. Rita jest patronką.

Szlak wyznaczony przez św. Wojciecha

Ks. Krzysztof Cieśla

Jubileusz 20-lecia istnienia parafii pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej połączony został z wprowadzeniem znaku relikwii św. Wojciecha.

Niedziela świdnicka

Z Umbrii do Bielawy

Ks. Sławomir Marek

Prosta dziewczyna z małego miasteczka w Umbrii. Nie pozostawiła po sobie podręcznika duchowości, ale całe jej życie było podręcznikowym przykładem wierności Bogu na ścieżkach trudnych, codziennych wyborów. Rita – młoda żona gwałtownego męża. Matka gniewnych synów. Niewiasta walcząca o pojednanie zwaśnionych rodzin.

Katedra otrzymała relikwie patrona

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W uroczystość św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, do katedry zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Wacława.

Troska o wzrost królestwa Bożego (2)

Bp Ignacy Dec

Drugą życiodajną witaminą wpływającą na wzrost królestwa Bożego jest głębokie przeżywanie Eucharystii połączone z przyjmowaniem Ciała Pańskiego.

Niedziela toruńska

Pamięć o męce kapłanów

Dk. Waldemar Rozynkowski

Tydzień przed wyzwoleniem przez wojska amerykańskie obozu w Dachau 29 kwietnia 1945 r. polscy kapłani złożyli ślubowanie św. Józefowi, prosząc o wybawienie z obozowej gehenny.

Pamięci Lecha Kaczyńskiego

Aleksandra Wojdyło

W Grudziądzu upamiętniono zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorem budowy pomnika prezydenta był Zbigniew Zelmański.

70-lecie jezuitów w Toruniu

Krzysztof Dorosz SJ

„Loyola u Kopernika. Jezuici w Toruniu 1945 – 2015” – to hasło, które przyświeca obchodom 70-lecia obecności i pracy duszpasterskiej jezuitów przy kościele akademickim Ducha Świętego w Toruniu. Święto będzie trwało od 21 do 24 maja i na ten czas został przygotowany ciekawy program.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Uchanie – miejsce niezwykłe

Łukasz Kot

Katolickie Radio Zamość gościło 10 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uchaniach. To wyjątkowe miejsce na mapie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, głównie ze względu na zabytkową i renesansową świątynię.

Stawać się ludźmi błogosławieństw

Ks. Sławomir Skowroński

Od 2 do 16 maja Krzyż i Ikona Matki Bożej – symbole Światowych Dni Młodzieży przemierzały naszą zamojsko-lubaczowską ziemię. Na drodze tej pielgrzymki znalazła się również parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, do której znaki przybyły w niedzielę 3 maja o godz. 12.

Co to znaczy, że Biblia ma dwóch autorów: Boga i człowieka?

Ks. Krystian Malec

Czytając różne pozycje dotyczące Pisma Świętego, można często spotkać opinię, że Biblia ma dwóch autorów: Boga i człowieka. Postaramy się dzisiaj wyjaśnić, jak rozumieć to stwierdzenie.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?