Gdańsk
Tradycyjne Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych, bezdomnych oraz potrzebujących organizowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej odbędzie się w Wielką Sobotę 30 marca o godz. 9.00. Spotkanie zostanie zorganizowane w Hali 100-lecia ul. Jakuba Goyki 7 w Sopocie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Lublin
W Wielką Sobotę o godz. 10.00 na dziedzińcu siedziby Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15 odbędzie się Śniadanie Wielkanocne dla osób ubogich, bezdomnych, samotnych, potrzebujących.
"Tego dnia zjednoczymy się we wspólnej modlitwie, symbolicznie podzielimy się jajkiem, złożymy sobie życzenia i razem będziemy cieszyć się ze Zmartwychwstania, bez poczucia odrzucenia, czy osamotnienia. Chcemy dać ludziom choć namiastkę rodzinnej i ciepłej atmosfery, bo wiemy że dla niektórych to Śniadanie Wielkanocne będzie jedynym świątecznym spotkaniem, w gronie życzliwych ludzi" - informuje Gabriela Sadowska, Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Podczas spotkania wszyscy przybyli goście otrzymają także paczki jako wsparcie na kolejne dni świąt. Paczki przygotowywane są m.in. z produktów zgromadzonych podczas XXIV Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!”, na której zebrano 7177 kg żywności.
Reklama
Lubelska Caritas wskazuje, że to przedsięwzięcie byłoby niemożliwe bez zaangażowania 355 wolontariuszy, którzy przez dwa dni dyżurowali w wybranych sklepach archidiecezji oraz bez hojności tysięcy darczyńców, którzy przekazywali swoje zakupy. Nadeszło także wsparcie od lubelskich firm w postaci dodatkowej żywności.
Wciąż jednak brakuje niektórych produktów. Planowane jest przygotowanie ok. 1000 paczek, które trafią do osób potrzebujących zarówno przed świętami (dotyczy to osób, które np. ze względów zdrowotnych nie są w stanie wychodzić z domu), jak i w trakcie Śniadania Wielkanocnego. Dlatego wciąż Caritas prosi o wsparcie w formie rzeczowej lub finansowej.
Żywność można dostarczać do siedziby Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00. Natomiast wpłaty można przekazywać na numer konta bankowego Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351, z dopiskiem „Śniadanie Wielkanocne”. Caritas poszukuje także chętnych wolontariuszy, którzy będą mogli wesprzeć organizatorów podczas samego wydarzenia.
Poznań
Trwa zbiórka funduszy na zorganizowanie śniadania wielkanocnego przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Odbędzie się ono 31 marca w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w jadłodajni Caritas prowadzonej przez siostry elżbietanki przy ul. Łąkowej w Poznaniu. Zebrano już prawie całą potrzebną kwotę, czyli 62,5 tys. zł z 65 tys. zł.
Reklama
"Tegoroczne wydarzenie przygotowujemy na ugoszczenie 1200 osób, które oprócz dań świątecznych otrzymają paczkę z żywnością, którą będą mogli zabrać ze sobą. Cały czas do Jadłodajni przychodzi liczna grupa seniorów, których emerytura nie wystarcza na opłacenie bieżących rachunków, zakup leków oraz żywności. Akcja ta będzie więc również wielkim wsparciem dla ubogich seniorów. Przekazane przez Państwa środki zostaną przeznaczone na organizację Śniadania Wielkanocnego, paczki oraz ogólną pomoc żywnościową. Razem z nami zorganizuj Śniadanie Wielkanocne dla Ubogich!" - informuje poznańska Caritas.
Na świątecznym stole nie zabraknie tradycyjnych potraw, jak żurek, biała kiełbasa, jajka. Każdy potrzebujący otrzyma też paczkę żywnościową.
Warszawa
Caritas Archidiecezji Warszawskiej zorganizowała już spotkania świąteczne przy wielkanocnym stole m.in. w Hospicjum Stacjonarnym Caritas AW oraz na oddziałach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Krakowskim Przedmieściu. ZOL jest przeznaczony dla pacjentów przewlekle chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz pacjentów bez kontaktu z otoczeniem, wymagających całodobowej fachowej opieki medycznej i niewymagających hospitalizacji.
Do świątecznego stołu w placówkach leczniczych Caritas zasiadają co roku pacjenci oraz towarzyszący im najbliżsi, personel i wolontariusze.
Siedlce, Biała Podlaska
Osoby ubogie i samotne do udziału w Spotkaniach Wielkanocnych zaprasza także Caritas Diecezji Siedleckiej. Spotkania te odbędą się w Białej Podlaskiej i w Siedlcach - dla potrzebujących przygotowano świąteczne potrawy i paczki żywnościowe.
Reklama
- Czas świąt Wielkiej Nocy jest czasem wyjątkowym, w którym zatrzymujemy się, spotykamy się w rodzinach, uczestniczymy w nabożeństwach. Jako Caritas chcemy być i w tej chwili razem z biednymi, samotnymi czy w kryzysie bezdomności. To dla nich przygotujemy świąteczne spotkanie, na którym podzielimy się posiłkiem i jak zawsze będziemy razem - mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.
Spotkanie Wielkanocne w Białej Podlaskiej odbędzie się 30 marca (Wielka Sobota) o godz. 10.00 w budynku przy ul. Warszawskiej 15. Rozpocznie się ono modlitwą, którą poprowadzi dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Swoją obecność na spotkaniu zapowiedział prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.
Dwie godziny później rozpocznie się Spotkanie Wielkanocne w Siedlcach, w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. Bpa I. Świrskiego 57. Modlitwę poprowadzi tam także ks. Paweł Zazuniak. Na spotkaniu obecni będą biskup siedlecki Kazimierz Gurda i prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.
Białystok
W Niedzielę Zmartwychwstania wielkanocne śniadanie dla osób samotnych, ubogich i potrzebujących organizują Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. Dyrektor białostockiej Caritas ks. Jerzy Sęczek wyjaśnia, że przyjść na nie może każdy, aby wspólnie cieszyć się ze świąt wielkanocnych.
Śniadanie zostanie zorganizowane w sali sportowej Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej w Białymstoku, a w jego przygotowanie włączają się też sami uczniowie. Początek o godz. 7.30. Na stołach będą tradycyjne wielkanocne potrawy jak żurek, jajka, biała kiełbasa i sałatka jarzynowa.
Gdynia
Reklama
W Gdyni tradycyjne śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących odbędzie się w niedzielę o godz. 8.00 w VI Liceum Ogólnokształcącym (ul. Kopernika 34). Do wspólnego stołu zaprasza prezydent miasta Wojciech Szczurek.
W śniadaniu będzie mogło wziąć udział 500 osób. Na stole znajdą się tradycyjne świąteczne potrawy, a dla gości śniadania przewidziano też paczki z długoterminową żywnością.
W przygotowanie śniadania zaangażowali się pracownicy Centrum Aktywności Seniora oraz Gdyńskiego Centrum Sportu. Pomogą im wolontariusze zaprzyjaźnieni z CAS oraz harcerze Okręgu Pomorskiego ZHR i parafialny zespół Caritas, który działa w kościele oo. franciszkanów.
Gniezno
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zorganizowała śniadanie wielkanocne m.in. w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej "Ujście". Ważnym punktem uroczystości było poświęcenie busa, który służyć będzie społeczności warsztatowej. Poświęcenia dokonał dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Marcin Andrzejewski w obecności proboszcza Parafii ks. Bogdana Spychaja.
Placówka w Ujściu stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji zawodowej i społecznej w pozyskiwaniu lub przywracaniu umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Trzydziestu uczestników rozwija swoje pasje, umiejętności i zainteresowania w 6-ciu pracowniach; małej poligrafii, ceramiczno-ogrodniczej, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, plastycznej i majsterkowania. Uczestniczą również w zajęciach ruchowych, biblioterapii, rewalidacji i w zajęciach z psychologiem.
Bydgoszcz
Reklama
Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo oraz Bazylika Pomaga także organizują śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących, ubogich i bezdomnych. Zaplanowano przygotowanie paczek świątecznych dla 1000 osób i dla 300 dzieci z ubogich rodzin.
Wydarzenie odbędzie się w Wielką Sobotę na placu przed bydgoską bazyliką. W ramach akcji Bazylika Pomaga każdego dnia od godz. 16.00 wydawane są posiłki przed bydgoską bazyliką dla osób potrzebujących. Można również skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i terapeutycznej.
Stowarzyszenie działa od 1994 r. Od samego początku zajmuje się najbiedniejszymi i potrzebującymi pomocy i to w sposób kompleksowy. Prowadzi m.in. stołówkę dla bezdomnych, zajmuje się wydawaniem odzieży. Funkcjonuje też punkt medyczny, punkt pomocy prawnej i ogrzewalnia. Organizuje ponadto szkolenia w zakresie higieny i zdrowia. Z tej pomocy korzysta dziennie ponad 200 osób. Wsparcie najuboższych opiera się na innowacyjnych formach wychodzenia z bezdomności. Organizuje także szkolenia z zakresu higieny i zdrowia oraz aranżuje dwa razy do roku wyjazdy integracyjne, a także rekolekcje wielkopostne.
Koszalin
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pierwsze śniadanie wielkanocne odbyło się w sobotę przed Niedzielą Palmową w Wałczu w sali gimnastycznej OREW. Organizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z samorządem oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej i ZS nr 4 oraz przy dużym wsparciu sponsorów i wolontariuszy m.in. z Parafialnych Zespołów Caritas w parafii pw. Świętego Antoniego i Św. Mikołaja w Wałczu.
Reklama
Kolejne spotkania świąteczne odbędą się w najbliższych dniach w Słupsku, Białogardzie i Koszalinie.
Już w środę o godz. 16.00 spotkanie przy świątecznym stole odbędzie się w Białogardzie, w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego. W Słupsku goście Caritas zasiądą do stołu w czwartek o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych przy ul. M. Niedziałkowskiego.
W Koszalinie osoby ubogie, w kryzysie bezdomności i samotne zostaną przyjęte przez Dom Miłosierdzia Bożego w Niedzielę Wielkanocną. Najpierw o godz. 8.00 w namiocie na dziedzińcu domu celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Zbigniewa Zielińskiego, a po niej przyjęcie przy stołach. Caritas przygotowała paczki świąteczne dla gości Domu Miłosierdzia.
Szczecin
Ponad 400 bezdomnych i ubogich ze Szczecina wzięło udział w Wielki Wtorek w śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Caritas, Straż Miejską i Dom Kultury Słowianin w hali sportowej przy ul. Sowińskiego. Zgromadzeni podzielili się jajkiem. Do wspólnego stołu podano także tradycyjny żurek, białą kiełbasę, jajka, a także wielkanocne wypieki - babki i obowiązkowe mazurki. Potrzebującym wręczono paczki świąteczne.
Sandomierz
Reklama
Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazała kosze z wiktuałami na wielkanocne śniadanie dla ubogich i schronisk funkcjonujących na terenie diecezji. Kosze wypełnione wędliną, jajkami oraz wieloma innymi produktami zostały przekazane przedstawicielom schronisk oraz 50 osobom, które codziennie korzystają z przygotowanych obiadów.
Świąteczne dary trafiły do: Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem, Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu, Schroniska dla Bezdomnych w Tarnobrzegu oraz Domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Emerytek i Chorych w Lipowej.
Łomża
Śniadanie wielkanocne i paczki dla potrzebujących wsparcia przygotowała dzięki zorganizowanym zbiórkom żywności także łomżyńska Caritas. Dzięki temu udało się pomoc wielu osobom. Jak informuje ks. Andrzej Mikucki, dyrektor łomżyńskiej Caritas, śniadanie przygotowano dla 300 osób, a potrzebującym zostanie przekazanych ponad 1000 paczek. Zawierają one jak zwykle żywność długoterminową, w tym kaszę, ryż, cukier czy mąkę, a ponadto konserwy, olej oraz słodycze dla dzieci.