Reklama

Temat tygodnia

„Abyście żyli w zgodzie...”

Niedziela częstochowska 5/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak sądzisz - zapytał mnie niemiecki teolog - czy Pan Bóg jest Bogiem katolickim? Pytanie to zaskoczyło mnie. Pozwoliło jednak podjąć teologiczną refleksję. Jest rzeczą jasną, że Kościół, w którym jesteśmy, przyjmuje prawdy wiary, w tym prawdę o Bogu, w duchu katolickim, czyli tak, jak uczy Ojciec Święty. Zachowanie depozytu wiary jest podstawowym zadaniem każdego papieża. Stąd m.in. niezwykła troska Jana Pawła II, a dziś Benedykta XVI, o prawdy wiary, których sam pilnie naucza, choćby w każdą środę czy podczas rozważań na niedzielny Anioł Pański.
Przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, w którym modlimy się wspólnie z wyznawcami innych wyznać chrześcijańskich. Spełnia się w ten sposób idea modlitwy Chrystusa: „aby byli jedno”. W tej sytuacji mogłoby się wydawać, że jest rzeczą obojętną, kto jaką wyznaje wiarę i jakie jej zasady stosuje w życiu. Niekiedy nawet spotykamy się z propozycjami ze strony członków innych wyznań chrześcijańskich, byśmy odstąpili od Kościoła katolickiego, bo przecież wierzymy w tego samego Boga. I jeżeli o swojej wierze wiemy niewiele, jeżeli nie znamy podstawowych jej założeń, możemy im przyznać rację.
Studentka uczelni katolickiej przedstawiła mi kiedyś sprawę swojego udziału w duszpasterstwie akademickim. - Początkowo chodziłam do środka katolickiego, ale potem zaproszono mnie do innego duszpasterstwa. W toku rozmowy wymieniła tematy, które były jej przedstawiane w nowym ośrodku. Bez trudu rozpoznałem, że uczono ją dokładnie wszystkich tez, które wyszły spod pióra Marcina Lutra, a które sprzeciwiały się nauce katolickiej. Nie wiem, czy mam racje, ale z rozmów z młodymi ludźmi wynika, że znajomość katolickich zasad wiary jest u nich mierna.
Nie jest to jednak tylko nasz polski problem. Na Zachodzie problem identyczności katolickiej jest jeszcze bardziej nabrzmiały. Wspomnę tu grupę młodzieży niemieckiej, mieszaną wyznaniowo, podczas ich pobytu w Częstochowie: ewangelicy chcieli koniecznie iść na Jasną Górę, a katolicy - do kościoła protestanckiego. Nakłada się tu, oczywiście, silna potrzeba oryginalności, tak charakterystyczna dla młodych, niemniej jednak nasze duszpasterstwo przeżywa niebezpieczeństwo rozmazania doktryny wiary i doktryny moralnej. Trzeba zadbać o pogłębienie znajomości wiary - jest to też podstawowy wymóg prawdziwego ekumenizmu. Absolwent wyższej uczelni powinien mieć jasną orientację w kwestiach dotyczących różnic między wiarą katolicką a innymi wyznaniami chrześcijańskimi. I nie chodzi o to, by inne przekonania postponować. Idzie o to, by dobrze znać swoją religię. Katolik mający pełny obraz depozytu wiary z szacunkiem potraktuje wiarę swoich braci. Ma to szczególne znaczenie w środowiskach zróżnicowanych wyznaniowo, w małżeństwach mieszanych, ale też jest symptomem wykształcenia i niebagatelizowania spraw tak ważnych w życiu człowieka jak wyznanie, w którym żyje. Może czasami na katechezach porusza się zbyt dużo tzw. problemów „życiowych”, a za mało mówi się o pryncypiach wiary, za mało o trudniejszych problemach z zakresu dogmatyki, biblistyki czy teologii moralnej.
Tydzień Ekumeniczny jest najlepszą okazją do zainteresowania się tymi sprawami. Wraz z milionami chrześcijan można modlić się o jedność nas wszystkich. Można żyć duchem ekumenizmu, dbając o szacunek dla cudzych przekonań, zwłaszcza, gdy są pogłębione wiedzą, ale też znajdując dość argumentów w obronie swoich, i w tym duchu dbać o jedność i zgodę w codziennym życiu.
Może i Ty mógłbyś niejednokrotnie wpłynąć na poprawienie atmosfery w swoim środowisku, domu, szkole... Ekumeniczne zasady mogą więc mieć i szersze zastosowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

20 maja bp pomocniczy Piotr wawrzynek poświęcił nowy krzyż misyjny w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj