Reklama

„Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie 17 grudnia 2008 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja zatytułowana „Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”. Stanowiła ona podsumowanie projektu ekologicznego „Bug - rzeka życia”.
Organizatorami konferencji były Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wydział Teologiczny UKSW we współpracy z Fundacją Edukacja dla Demokracji, Centrum Informacji o Środowisku oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Ekoturystyki. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji partnerskich projektu, przedstawiciel NOFŚiGW, uczestnicy szkoleń oraz goście. Przybyłych uczestników konferencji przywitał dziekan Wydziału Teologicznego UKSW Stanisław Dziekoński. Spotkanie obejmowało część naukową poruszającą różne aspekty ekologii i działań ekologicznych oraz praktyczną, stanowiącą podsumowanie projektu, prezentację rezultatów i perspektyw rozwijania inicjatyw poprojektowych w regionach.
Pierwszy z tematów, referowany przez ks. prof. dr. hab. Jana Przybyłowskiego, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dotyczył „Ekologicznych aspektów troski o życie w oparciu o nauczanie Jana Pawła II”. W swoim wystąpieniu ks. Przybyłowski zwrócił uwagę na to, że stan otaczającego świata zależy od człowieka i warunków „moralnych prawdziwej ekologii ludzkiej”. Potwierdził to, przytaczając słowa Jana Pawła II: „Nie tylko ziemia została dana człowiekowi przez Boga, aby używał jej z poszanowaniem pierwotnie zamierzonego dobra, dla którego została mu ona dana, ale również człowiek jest dla siebie samego darem otrzymanym od Boga i dlatego musi respektować naturalną i moralną strukturę, w jaką został wyposażony”.
Drugi temat odnosił się do „Chrześcijańskiej edukacji ekologicznej jako narzędzia ochrony stworzenia i drogi rozwoju duchowego człowieka”. Przedstawił go mgr Krzysztof Wojciechowski, pracownik naukowy w Katedrze Ochrony Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Treści zawarte w tym wystąpieniu dotyczyły m.in. organizacji chrześcijańskiej działającej na rzecz ochrony środowiska, jaką jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Jego działania ekologiczne wzorują się na działalności i umiłowaniu do przyrody św. Franciszka i treściach zawartych w Biblii, obejmując następujące formy: edukację (warsztaty, spotkania formacyjne i modlitewne, Msze św. „ekologiczne” i nabożeństwa, działalność wydawnicza i publicystyka, sesje naukowe, ochrona przyrody), popularyzację i współpracę.
Celem chrześcijańskiej edukacji ekologicznej jest nowy człowiek: duchowy i wrażliwy, otwarty i tolerancyjny, kierujący się zaleceniami papieskiej cywilizacji miłości, świadczący swoim życiem, posiadający gruntowną wiedzę ekologiczną i silne motywacje, bioregionalista.
Następnie przystąpiono do zaprezentowania efektów projektu „Bug - rzeka życia”. Ideę powstania i jego cele przedstawił ks. Andrzej Lubowicki, koordynator krajowy projektu. Zrealizowane działania i powstałe rezultaty - projekty w poszczególny regionach Polski zaprezentowali na forum wybrani uczestnicy szkoleń. I tak w Krakowie powstały cztery projekty. Pierwszy z nich skupia się na zachowaniu i wyeksponowaniu cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków roślin i zwierząt występujących w Dolinie Białej Przemszy na obszarze Sławkowa - Bukowna (woj. śląskie). Kolejne projekty dotyczą pracy z dziećmi i młodzieżą polegającej m.in. na przeprowadzeniu akcji profilaktyczno-edukacyjnych dotyczących złego wpływu używania alkoholu oraz stworzeniu klubu, w którym odbywałyby się dyskusyjne wieczorki filmowe, koncerty i recitale, warsztaty i kursy. Czwarty projekt natomiast stanął w obliczu problemu szerzenia się patologicznych zachowań wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym na osiedlu „Młodość” w Chrzanowie (woj. małopolskie).
Z Zielonej Góry zaprezentowano dwa projekty dotyczące budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży przez stworzenie centrów edukacji ekologicznej. Ich celem jest kształtowanie właściwych postaw i pokazanie bogactwa rodzimych terenów.
W Toruniu powstał projekt skupiający się wokół działań promocyjnych Zamku Bierzgłowskiego i zagospodarowania terenów przyległych. Jego cele to pokazanie uroku tego miejsca oraz nauka historii zamku i okolicy przez organizowanie gier terenowych. Prace opierać się będą m. in. na wyznaczeniu i stworzeniu szlaku turystycznego, postawieniu tablic informacyjnych, zbudowaniu placu zabaw dla dzieci.
W Sokołowie Podlaskim powstały trzy projekty dotyczące: spływów kajakowych jako produktu turystycznego, sprzątania rzek, stworzenia ścieżki rowerowej. Ich celem jest aktywizacja lokalnej społeczności i promocja regionu, która pociągnęłaby za sobą rozwój infrastruktury na tych terenach. Kolejnym z efektów projektu zaprezentowanym na forum była Fundacja ANTIQUA. Pomysł na jej powstanie zrodził w czasie trwania szkoleń projektowych na terenie wschodniej Polski. Jej działania obejmować będą promocję turystyki zrównoważonej, wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego oraz ekonomicznego gmin nadbużańskich ze szczególnym uwzględnieniem gminy Repki i Korczew.
W dalszej części konferencji Cezary Starczewski, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku, przedstawił temat: „Dostęp do informacji o środowisku elementem edukacji na rzecz rozwoju zrównoważonego”. Prezentował on strony internetowe, instytucje, gdzie można uzyskać informacje na temat stanu środowiska i działań na rzecz ochrony przyrody.
Podsumowaniem konferencji była dyskusja poprowadzona przez Marcina Przeciszewskiego, prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, w której uczestniczyli przedstawiciele organizatorów i współorganizatorów projektu oraz przybyli słuchacze. Konferencji towarzyszyła również wystawa poprojektowa pt. „Młodzi tej ziemi”. W przerwie wyświetlono fragment filmu nagranego w trakcie realizacji projektu pt. „Ekologia - wybór w przyszłość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj