Reklama

Nowa świątynia w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 5/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dniem radości dla całej parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara i jej duszpasterzy był 19 stycznia br. - patronalne święto diecezji, kiedy to w mury nowej świątyni został wmurowany kamień węgielny.
Państwo Beata Maternia i Wiesław Kawalec, prezentując dzieje budowy świątyni parafialnej, powiedzieli: - Wszystko zaczęło się we wrześniu 1994 r., kiedy to bp Kazimierz Górny powołał dla osiedla Pobitno w Rzeszowie rektorat w celu przygotowania do powstania nowej parafii. W grudniu tegoż roku poświęcił wybudowaną kaplicę, nadając jej i parafii za patrona błogosławionego wówczas bp. Józefa Sebastiana Pelczara. W sierpniu 1995 r. powołał nową parafię dla naszej dzielnicy z zadaniem budowania kościoła wraz z całym zapleczem.
Kolejne lata 1996-98 to prace związane z nabywaniem działek pod budowę i przygotowaniami do jej rozpoczęcia. Zespół architektów pod kierunkiem mgr. inż. Tadeusza Karysia wraz z mgr. inż. Grzegorzem Słapińskim, mgr. inż. Bartoszem Dziochem, mgr. inż. Markiem Chrobakiem realizowali plany budowlane. Konstruktorem był mgr Adam Grodny oraz Jan Czaja, instalacyjne sprawy opracował mgr inż. Wojciech Szymczak oraz Ryszard Rogoziński, ukształtowanie terenu mgr inż. Edward Łukowski, natomiast obsługę geodezyjną pełnił geodeta Leon Sygnarowicz. Prace budowlane powierzono firmie „REMBUD” ze Strzyżowa.
Wiosną 1999 r. rozpoczęto budowę od budynku plebanii, który został ukończony w obecnym kształcie w 2002 r. Równolegle niemal rozpoczęto prace ziemne pod następne obiekty, gdyż są one ze sobą połączone. W 2002 r. przystąpiono do wznoszenia nowego kościoła, jak również domu parafialnego oraz wieży. Kolejny ważny i trudny etap to konstrukcja dachowa, którą ukończono w 2004 r. Następne lata 2005-2006 przyniosły dalsze prace, takie jak: pokrycie dachu kościoła, dokończenie domu katechetycznego oraz budowa wieży w części betonowej. Wykonano elewację na górnej części kościoła, zamontowano wszystkie okna i drzwi tak do kościoła, jak również do domu katechetycznego. Zbudowano dzwonnicę, na której zawieszono poświęcone przez bp. Edwarda Białogłowskiego dzwony ufundowane przez państwo Woźniaków. W 2007 r. rozpoczęto prace wewnątrz kościoła przy zakładaniu instalacji elektrycznej, nagłośnieniowej, antywłamaniowej. Wytynkowano główne ściany i rozpoczęto prace przy obłożeniu sufitu styropianem i jego wykończeniu.
Od początku 2008 r. kontynuowano prace tynkarskie, przygotowano podłoże pod posadzkę, założono instalację ogrzewania, a w listopadzie tegoż roku rozpoczęto kładzenie posadzki. Równolegle trwały prace nad elementami wykończenia, jak barierki balkonów, konfesjonały, tabernakulum z otoczeniem, montaż nagłośnienia, wprawiono wewnętrzne drzwi oraz pozostałe rzeczy stanowiące wyposażenie kościoła, które ukończono w grudniu 2008 r. Jednocześnie trwały prace na zewnątrz. Wokół kościoła została ułożona kostka, by dojście do nowej świątyni było jak najdogodniejsze. Bp Edward Białogłowski w uroczystej procesji podczas ubiegłorocznej Pasterki przeniósł Najświętszy Sakrament z kaplicy do nowego kościoła i rozpoczął uroczyste sprawowanie liturgii w tym miejscu.
Uroczystość odpustowa ku czci świętego Patrona zgromadziła bardzo licznie parafian, siostry zakonne i gości.
Mszy św. w asyście wielu kapłanów przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, kazanie wygłosił bp Kazimierz Górny, uczestniczyła Rzeszowska Kapituła Katedralna. W kazaniu Ksiądz Biskup przypomniał, że tego dnia świętujemy także 655. rocznicę lokacji Miasta Rzeszowa. - Serdecznie gratulujemy ks. kan. Stanisławowi wielkiego dzieła i wszystkim darczyńcom, parafianom, budowniczym, inżynierom, architektom, pracownikom, rodzinom za ich ofiarność, poświęcenie. Jest to piękny dzień dla całej parafii i Miasta Rzeszowa. Ta świątynia stanowi święty znak obecności i bliskości Boga w Najświętszym Sakramencie. Dominus est - Pan jest. To dar waszych serc - trudu, ofiarności, oczekiwania. Bądźcie dumni, że dane wam było wznieść dom modlitwy - miejsce naszego nawrócenia - duchowej więzi z Chrystusem. Życiem codziennym, Moi Drodzy Parafianie, potwierdzajcie, że stanowicie duchową świątynię, w której Bóg mieszka przez miłość, gdzie jeden duch i jedno serce ożywia wszystkich - mówił bp Górny. Po kazaniu dziekan ks. prał. Stanisław Tarnawski odczytał Akt wmurowania kamienia węgielnego, podpisany przez Księży Biskupów, Proboszcza parafii i Dziekana dekanatu, darczyńców i reprezentantów parafii. Następnie Akt w tubie został włożony w ścianę świątyni, poświęcony przez Biskupa Ordynariusza i zamurowany. Przed zakończeniem Mszy św. przemówił w ciepłych i serdecznych sowach abp E. Nowak i poświęcił obraz patrona parafii autorstwa Teresy Tarach. Po Mszy św. wierni uczcili relikwie św. bp. J.S. Pelczara i mogli swobodnie podziwiać piękno nowej świątyni parafialnej.

Reklama

Z WYPOWIEDZI PASTERZY

W tym dniu dziękujemy Bogu za dzieje Rzeszowa w 655. rocznicę lokacji miasta. I tak się pięknie składa, że w tym dniu parafia na osiedlu Pobitno przeżywa akt wmurowania kamienia węgielnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Św. Biskup Józef Sebastian Pelczar całym życiem i działalnością dał przykład heroicznej wiary i miłości. Rozmiłowany w historii Kościoła odczytał, że dzieje narodu polskiego stanowią symbiozę oddania Bogu i ojczyźnie.
Bp Kazimierz Górny w czasie homilii

Drogi Księże Biskupie! Młoda diecezja rzeszowska rośnie. Są parafie, są księża, są ludzie, którzy budują nowe kościoły! Niech Wam przewodzi Pan Bóg w Waszej drodze na ziemi.

Niech ta świątynia będzie punktem odniesienia dla Waszego życia. Tutaj szukajcie wsparcia, tutaj szukajcie! A na pewno Pan Jezus będzie błogosławił Wam przez wstawiennictwo św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara.
Abp Edward Nowak w przemówieniu na rozesłanie wiernych

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj