Reklama

Sposób na Walentynki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli wszystkie wystawy sklepowe są pełne czerwonych serduszek i baloników, z radia sączą się głównie romantyczne ballady, a w telewizji roi się od komedii romantycznych to znak, że zbliża się 14 lutego - Dzień św. Walentego, zwany Dniem Zakochanych. Święto sympatyczne, jednak od jakiegoś czasu wywołujące coraz donioślejsze głosy sprzeciwu, posądzane o skrajną komercjalizację, obdarte z romantyzmu i wartości duchowych. Rzeczywiście, wzorem Amerykanów, my również pozwoliliśmy się „wkręcić” w marketingową machinę - wysyłamy kartki, czekoladki, kwiaty, kupujemy różne prezenty. Święto zakochanych stało się głównie świętem handlowców wszelkiej maści, ale czy tak musi być? A może by tak w tym roku nieco inaczej?
Już po raz trzeci proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak oraz księża wikariusze zapraszają na Mszę św. wszystkich zakochanych. Zostanie ona odprawiona 15 lutego o godz. 18.
W Eucharystii uczestniczyć będą pary małżeńskie, które wypowiedziały sakramentalne „tak” w tutejszej świątyni w minionym roku. Mile widziane są wszystkie osoby kochające się nie tylko z terenu parafii, ale całej diecezji.
W naszej diecezji napotykamy na ślad św. Walentego w Siewierzu. Od 1619 r. istniała tutaj parafia szpitalna pw. św. Barbary i św. Walentego, którą zlikwidowano dopiero w 1840 r. Kościół św. Walentego zachował się do dnia dzisiejszego. Dwa razy do roku gospodarz miejsca, proboszcz parafii odprawia tam Mszę św. W dniu św. Walentego Eucharystia jest sprawowana przy ołtarzu św. Walentego. Kościół parafialny Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, konsekrowany przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego 11 września 1883 r., to nieoceniony skarbiec zabytków. W tygodniu, kiedy wspominamy św. Walentego naszą uwagę zwraca szczególnie obraz Patrona ludzi zakochanych, umieszczony przy południowej ścianie świątyni, w nastawie bocznego ołtarza. Może i tam warto zajrzeć, by za pośrednictwem Świętego od Zakochanych wyprosić wiele łask.
Kościół katolicki czci wielu Świętych Walentych, a 14 lutego to święto trzech z nich. O jednym wiadomo tylko tyle, że zginął śmiercią męczeńską w Afryce. Na temat dwóch pozostałych zachowało się nieco więcej informacji, ale są one miejscami tak zbieżne, że może chodzić o jedną, tę samą osobę. Najbardziej romantyczną historią, powiązaną z imieniem Walenty jest legenda o młodzieńcu imieniem Walentyniusz, który także żył w III wieku w Rzymie i był wyznawcą zakazanego w owym czasie chrześcijaństwa. Zakochał się on w niewidomej córce znanego wielmoży, która pod wpływem owej miłości odzyskała wzrok. Walentyniusz trafił do więzienia i za swoją niezłomną postawę i odmowę wyrzeczenia się wiary został skazany na śmierć. Przed egzekucją wysłał list do swojej ukochanej podpisany „Od Twojego Walentego” - stąd też prawdopodobnie pochodzi tradycja wysyłania 14 lutego listów i kartek z miłosnymi wyznaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?