Reklama

Starość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek lęka się starości, bowiem ma świadomość tego, że jest ona nierozerwalnie związana z wielką tajemnicą, której nigdy do końca nie jest w stanie ogarnąć jego umysł - śmiercią. Wbrew pozorom ten lęk jest tym większy, im bardziej człowiek swoje myśli, swoje uczucia, a tym samym swoje pragnienia, wiąże z tym wszystkim, co ziemskie. To prawda, że starość jest ostatnim etapem ziemskiego życia, którego granicę wyznacza śmierć - ta jest jednak początkiem nowego życia bez końca. Dlatego też starość jest przede wszystkim czasem, który powinien być poświęcony na przygotowanie się na spotkanie z Bogiem. To czas ofiarowany i zadany człowiekowi przez Boga. Może istnieje potrzeba wykorzystania tego czasu, aby odnaleźć do Niego drogę. Może istnieje potrzeba wykorzystania tego czasu, do oczyszczenia z grubej warstwy „pleśni” własnego - już niemal niesłyszalnego - sumienia. Może istnieje potrzeba wykorzystania tego czasu do naprawienia wyrządzonego zła. Może istnieje potrzeba wykorzystania tego czasu na wypowiedzenie tego jednego - jakże głębokiego w swojej treści słowa - przebaczam.
„Starość - mówił Sługa Boży Jan Paweł II - wieńczy życie. Jest czasem żniw. Żniw tego, czego się nauczyliśmy, co przeżyliśmy; żniw tego, co zdziałaliśmy i osiągnęliśmy, a także tego, co wycierpieliśmy i wytrzymaliśmy. Jak w końcowej partii wielkiej symfonii, te wielkie tematy współbrzmią potężnie. Owo współbrzmienie użycza mądrości... Mądrość daje dystans, ale nie dystans wyrażający się stronieniem od świata. Mądrość taka pozwala człowiekowi stać ponad rzeczami, ale bez gardzenia nimi. Pozwala mówić nam wraz z Bogiem „tak”, również wobec naszych ograniczeń, również wobec naszej przeszłości - z wieloma jej rozczarowaniami, zaniedbaniami i grzechami... Mądrość ta użycza mocy, z której rodzi się dobroć, cierpliwość, zrozumienie i owa wspaniała ozdoba sędziwego wieku - humor”.
Ta ostatnia chwila życia, jako dar Boży, może być napełniana szczególnym bogactwem, którym należy się dzielić z innymi. Tym bogactwem jest przede wszystkim świadectwo wiary, patriotyzmu, za sprawą którego można przyczynić się nawet do zbawienia drugiego człowieka. Tym bogactwem - co udowodnił całemu światu nasz umiłowany Ojciec Święty - jest również krzyż (choroba, niedołęstwo, samotność, upokorzenie, ubóstwo) pokornie niesiony na ramionach. Ten krzyż nigdy nie powinien być niesiony samotnie. Bo starość, co podkreślał Jan Paweł II, jest nie tylko mocnym akordem końcowym, ale także czasem więdnięcia, w którym zdarza się, że świat staje się obcy, życie ciężarem, a ciało udręką. Starość to ostatnie „5 minut” życia ofiarowane człowiekowi przez Boga. Musi on pamiętać o tym, że od owych „5 minut” może zależeć cała jego Wieczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...