Reklama

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

PAP/Łukasz Gągulski

Jacek Zieliński zmarł 6 maja w wieku 77 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi Zielińskiemu za niezwykłą wartość artystyczną i państwową tego, co tworzył i tego, ale także tego, jak żył jako muzyk, jako członek polskiego środowiska artystycznego, jako jedna z najważniejszych jego postaci w świecie muzyki nowoczesnej, przecież wszyscy wiemy jak bardzo trudnym także i środowiskowo, społecznie, pełnym jak bardzo wielu pokus” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Żegnanego artystę określił „wielkim idolem pokoleń”, należącym do wąskiego grona twórców polskiego rocka, a zespół Skaldowie nazwał „legendą polskiego rocka, legendą polskiej muzyki rozrywkowej”, jednym z pierwszych i najbardziej fundamentalnych zespołów dla rozwoju polskiej muzyki młodzieżowej, nowoczesnej, który przecierał szlaki dla kolejnych generacji muzyków. Mówiąc o najwyższym poziomie twórczości Skaldów dodał, że Jacek Zieliński i jego brat Andrzej byli mulitiinstrumentalistami, ale i kompozytorami, autorami tekstów.

Podziel się cytatem

Reklama

Duda zwrócił uwagę na wkład zespołu w rozwój muzyki folkowej, góralskiej. „Słynne, wiekopomne w historii polskiej muzyki +Krywaniu Krywaniu+, oparte na jednej z najpiękniejszych góralskich pieśni, należy dzisiaj do kanonu polskiego rocka folkowego” – mówił prezydent zauważając m.in., że „Skaldowie nauczyli Polaków słuchać muzyki, kochać ją”.

Reklama

Wymieniając tytuły piosenek zespołu Duda zaznaczył, że utwory te tworzą historię, a Skaldowie popularyzowali także polską kulturę za granicą, także w trudnych czasach dla kraju.

Reklama

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda od dziecka znała Jacka Zielińskiego. Prezydent wspominał, że razem z rodziną Zielińskich mieli okazję do wspólnego świętowania wydarzeń rodzinnych, np. ślubów, urodzin.

Duda powiedział o zmarłym artyście, że był nie tylko wielką gwiazdą muzyki, ale i bardzo dobrym człowiekiem, wspaniałym sąsiadem, kochanym tatą, dziadkiem, ojcem rodziny, opiekunem dzieci i młodzieży, z którymi dzielił się swoim darem i zachęcał do twórczości.

Msza odbyła się w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Na Skałce, do której bracia Zielińscy uczęszczali od dziecka.

Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś, pochodzący z Krakowa. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział w mszy artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Ryś podziękował także artystom za to, że dają świadectwo wiary. „Nie jest chyba dzisiaj powszechne, popularne, by artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu, o Faustynie (…)” – mówił hierarcha.

Reklama

PAP/Łukasz Gągulski

PAP/Łukasz Gągulski

We wspomnieniach syna artysty, Bogumiła, ojciec pozostał człowiekiem bardzo skromnym, nie zabiegającym o zaszczyty, bardzo ufnym i otwartym. „Był czasem dużym chłopcem, czasem nader naiwnym, ale chyba przez to miał w sobie bardzo dużo radości i miłości i do całego świata, nigdy nie narzekał” – powiedział syn i dodał: „Dwie rzeczy, które powodowały, że tato zawsze miał uśmiech w duszy, to słońce i wnuki. Ukochał – żonę Halinkę i muzykę”.

Uroczystości pożegnalnej w bazylice towarzyszyło wykonanie utworów Skaldów. Po południu artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Podziel się cytatem

Reklama

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 r. Członek zespołu Skaldowie, założonego w Krakowie, kompozytor, trębacz, skrzypek prywatni młodszy brat Andrzeja Zielińskiego – kompozytora większości utworów Skaldów. Muzyk był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne, m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Złotym Krzyżem Zasługi. Grupa Skaldowie powstała w 1965 r. w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Reklama

Autor: Beata Kołodziej

bko/ dki/

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tylko miłością przekonamy innych do Chrystusa

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”, Rzeszów 2019 r.

Damian Bałdy

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”, Rzeszów 2019 r.

Rozmowa z Janem Budziaszkiem, perkusistą zespołu Skaldowie

Więcej ...

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24
Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Więcej ...

Święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

2024-06-22 13:47

Renata Czerwińska

Do święceń diakonatu w diecezji toruńskiej przystąpiło pięciu młodych mężczyzn, pochodzących z parafii w Grudziądzu, Toruniu, Nowym Mieście Lubawskim i Jabłonowie Pomorskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy