Reklama

Teraz kolej na Watykan

Bp Tadeusz Rakoczy 28 stycznia zamknął przebieg procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej, matki Marii Walentyny Łempickiej. Prace nad gromadzeniem materiałów na temat heroiczności jej cnót trwały niemal trzy lata. Ich efektem jest liczący ponad cztery tysiące stron dokument

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja historyczna zajmująca się badaniem faktów z życia m. Łempickiej dotarła do 83 archiwaliów na terenie Polski, Austrii, Niemiec, Rosji i Włoch. Dzięki temu zabezpieczono 314 oryginalnych rękopisów, w tym 295 jej odręcznie pisanych listów. Jak zaznacza s. Bonawentura Stawarz z kęckiego klasztoru klarysek, szukano ich nie tylko w zbiorach instytucjonalnych, ale i u osób prywatnych. Wśród znalezionej korespondencji przeważały listy, jakie m. Łempicka wysyłała do swego spowiednika i kierownika duchowego, o. Honorata Koźmińskiego OFM. Nie natknięto się natomiast na żaden ślad prywatnej poczty. Udało się za to dotrzeć do świadków, którzy od ludzi znających zakonnicę osobiście, słyszeli opinie na jej temat.
Łączna objętość zgromadzonego materiału liczy aż trzy tomy. W tych aktach nie ma jednak ani słowa o uzdrowieniach przypisywanych wstawiennictwu m. Łempickiej. W celu ich właściwego rozeznania rozpocznie się kolejny proces. Cała dokumentacja przetłumaczona na język włoski trafi ostatecznie do Watykanu.
Walentyna Julianna Józefa Łempicka urodziła się 7 lutego 1833 r. w majątku Godziszewy k. Rypina. W młodości prowadziła życie światowe, dając dowody stanowczości i siły charakteru. Jej zbliżenie do Boga nastąpiło w wyniku nagłej śmierci ojca. Za namową swego spowiednika, w 1859 r. wstąpiła Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Warszawie. Po kasacie zakonu przez władze zaborcze, wraz z innymi siostrami została przymusowo przeniesiona do klasztoru bernardynek w Łowiczu. Nie godząc się na to, osobiście wystarała się u cara Aleksandra II o przyznanie felicjankom osobnego klasztoru w Przasnyszu. Kolejnym przystankiem w jej duchowej drodze był Rzym, gdzie za pozwoleniem papieża Piusa IX odbyła nowicjat u Sióstr Maryi Wynagrodzicielki. W Wiecznym Mieście w 1873 r., jako s. Maria od Najświętszego Serca Jezusa, złożyła śluby proste wg reguły św. Klary.
Po powrocie z Rzymu w 1881 r. podjęła się budowy nowego kościoła i klasztoru kapucynek w Kętach. W 1907 r., stojąc wobec groźby kasaty swego dzieła, przystała na propozycję przyłączenia zgromadzenia do Franciszkanek Najświętszego Sakramentu ze Lwowa. Zgodę na inkorporację wydała Stolica Apostolska. Trzy lata później Łempicka rezygnuje z funkcji przełożonej i zostaje prostą nowicjuszką. Jej decyzja to wynik ciężkiego kalectwa, będącego następstwem wypadku. W 1918 r. umiera i zostaje pochowana na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dwa lata temu jej doczesne szczątki złożono w sarkofagu w Kaplicy Męki Pańskiej w przyklasztornym kościele w Kętach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

20 maja bp pomocniczy Piotr wawrzynek poświęcił nowy krzyż misyjny w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj