Reklama

Nie dać zapomnieć

W Oświęcimiu 27 stycznia obchodzono 64. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Na główne uroczystości, które odbyły się w miejscowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. S. Konarskiego, przybyli dawni więźniowie Auschwitz, przedstawiciele rządu i prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy i goście z Izraela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O potrzebie ciągłego przypominania traumy tego miejsca mówił August Kowalczyk, jeden z ocalałych. - Jesteście ostatnim pokoleniem, które ma szansę konfrontacji swej wiedzy na temat zagłady dokonywanej przez nazistów, ze świadectwem tych, co przez nią przeszyli. Intencja dzisiejszej uroczystości rocznicowej „Usłyszeć każde słowo, żadnego nie zapomnieć” jest z naszej strony prośbą-apelem, z waszej obietnicą-przyrzeczeniem - powiedział do zgromadzonych A. Kowalczyk. Dopełnieniem jego przemówienia było wręczenie na ręce szkolnej młodzieży przesłania, na kartach którego znalazły się wspomnienia z lat spędzonych w obozie, jakie spisali obecni na uroczystościach byli więźniowie.
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum, nawiązując do słów, jakie powiedział A. Kowalczyk, stwierdził: - Tak wiele głosów przetrwało i ich słowa do nas dotarły. Dzisiaj nasze głosy poniosą echa tamtych głosów. A jeśli ich nie poniesiemy, to lepiej dla nas będzie, byśmy całkowicie zamilkli.
Po P. Cywińskim głos zabrał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Tomasz Merta. Jego przemówienie dotyczyło przyszłości Muzeum. Urzędnik wspomniał w nim o utworzeniu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które w niedalekiej przyszłości ma znaleźć swą siedzibę w Starym Teatrze; o planowanym zakupie sąsiadującej z Miejscem Pamięci bazy autobusowej, na terenie której ma powstać nowa przestrzeń obsługi turystycznej; oraz o zakładanej przez Władysława Bartoszewskiego fundacji, której celem ma być pozyskiwanie międzynarodowych funduszy na bieżącą działalność Muzeum. Oprócz wiceministra, na potrzebę poszukiwania różnych źródeł finansowania placówki, w tym ze środków unijnych, zwrócili uwagę także sami byli więźniowie, którzy wystosowali w tej sprawie specjalny apel do szefa Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.
Druga część rocznicowych obchodów rozpoczęła się przy Bramie Śmierci w Birkenau, spod której uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Obozu. Na stopniach monumentu złożono wieńce upamiętniające ofiary Auschwitz oraz wspólnie odmówiono modlitwę. Przewodniczyli jej ks. inf. Władysław Fidelus z żywieckiej konkatedry, bp Paweł Anweiler - zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z Sosnowca oraz rabin Krakowa, Boaz Pasz.
Religijnym dopełnieniem pamiątki wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau była Msza św. sprawowana w intencji ofiar w kościele Miłosierdzia Bożego na Zasolu. W jej trakcie, ks. Robert Bieleń zaznaczył, że stworzony przez nazistów na terenie Oświęcimia obóz koncentracyjny był konsekwencją niezgody człowieka na prawa dane mu przez Boga. - Kto odrzuca boże przykazania i w ich miejsce tworzy własne, prędzej czy później podepta prawa człowieka - stwierdził salezjanin.
KL Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Według najnowszych ustaleń historyków, podczas sześciu lat funkcjonowania obozu zgładzono w nim 1,1 mln osób niemal z całej Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Opublikowano polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu

2024-12-18 15:25

Grzegorz Gałązka

Oficjalne polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu zostało opublikowane na stronie www.synod.va. Wraz z dokumentem jest także Nota towarzysząca Ojca Świętego Franciszka z 24 listopada br. Dotąd dokument został przetłumaczony z oryginału włoskiego także na angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i węgierski

Więcej ...

Wpłynął wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra Wieczorka

2024-12-18 11:49
Minister Dariusz Wieczorek

PAP

Minister Dariusz Wieczorek

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, że wpłynął do niego wniosek posłów PiS o wotum nieufności wobec ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka. Dodał, że Sejm zgodnie z regulaminem rozpatrzy wniosek na pierwszym lub drugim styczniowym posiedzeniu.

Więcej ...

Wakacje jako moment na refleksję i budowanie relacji z bliskimi – gdzie się wybrać?

2024-12-18 16:50

Materiał prasowy

Wakacje jako moment na refleksję i budowanie relacji z bliskimi – gdzie się wybrać? Czas wakacyjny to dla wielu osób możliwość wytchnienia od codziennej gonitwy i obowiązków. Warto jednak pamiętać, że urlop to także świetna okazja, by pogłębić relacje z najbliższymi! Dlaczego więc wakacje są tak ważne dla naszego samopoczucia?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Kościół

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN