Reklama

Krzyż bezdzietności

Niedziela lubelska 11/2009

MISJĄ DUSZPASTERSTWA MAŁŻEŃSTW BEZDZIETNYCH jest: objęcie duszpasterską troską rodzin doświadczających głębokich problemów duchowych, wynikających z braku potomstwa; budzenie w środowisku wiernych zrozumienia dla małżonków borykających się z problemem bezdzietności; udzielanie chrześcijańskiej pomocy i solidarności małżonkom, którzy nie mogą doczekać się własnego potomstwa; pomoc w poszukiwaniu środowiska medycznego zgodnego z etyką katolicką; zachęta dla bezdzietnych małżonków, by poszukując nadziei zechcieli otworzyć się na poranione i osamotnione dzieci czekające na adopcję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność powołanego w listopadzie 2008 r. przez abp. Józefa Życińskiego archidiecezjalnego duszpasterstwa małżeństw bezdzietnych, została zainaugurowana dniem skupienia dla małżeństw borykających się z problemem braku własnych dzieci. 21 lutego w „Domu Spotkania” Caritas w Dąbrowicy, na zaproszenie ks. Grzegorza Trąbki, duszpasterza rodzin i małżeństw bezdzietnych, zgromadziło się kilkanaście par małżeńskich oraz studenci Instytutu Nauk o Rodzinie KUL. Na program całodziennego spotkania złożył się cykl wykładów oraz Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego w intencji dzieła pomocy tym, którzy nie mogą doczekać się potomstwa.
„Pragniemy być z bezdzietnymi małżeństwami w trudnym dla nich położeniu i ukazać im pewne perspektywy przeżywania tego stanu - wyjaśniał ks. G. Trąbka. - Dzięki współpracy z lekarzami i rodzinami, które chcą dzielić się świadectwem życia, można pomóc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji”. Ponieważ powołanie duszpasterza małżeństw bezdzietnych zbiegło się w czasie z powstaniem w Lublinie Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Jana Pawła II, gośćmi pierwszego spotkania byli m.in. dr Maciej Barczentewicz, który mówił o przyczynach, diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz dr Anna Dzioba, która jako praktykujący instruktor naprotechnologii wyjaśniała, na czym polega ta nowa metoda. Wśród prelegentów znalazła się także Monika Waluś, która z perspektywy teologa oraz matki biologicznej i adopcyjnej mówiła o biblijnych i teologicznych aspektach niepłodności, a także dzieliła się doświadczeniami swojego życia. Popołudniową część spotkania zdominowała tematyka adopcji. Elżbieta i Andrzej Wojnowscy opowiadali o swoich przeżyciach, związanych z brakiem własnych dzieci i pierwszej nieplanowanej adopcji, która stała się początkiem wspaniałej przygody z gromadką dzieci. Z kolei o aspektach prawno-psychologicznych adopcji mówiły m.in. Marzena Szczygielska, psycholog z Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Lublinie oraz Elżbieta Trubiłowicz, psycholog z Ośrodka Ratowania Dziecka Opuszczonego. „Prelegenci rzetelnie wypełnili swoją misję i stworzyli prawdziwie rodzinną atmosferę. Duży wkład w przygotowanie spotkania wniósł Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II, którego prezesem jest dr Maciej Barczentewicz” - dziękował ks. G. Trąbka.
Podczas Mszy św., w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób, Metropolita Lubelski podkreślił, że bezdzietność wielu małżeństw jest krzyżem, który przybiera postać choroby cywilizacyjnej. „Bóg wam powierzył dźwiganie tego krzyża, ale nie jest to miażdżąca dawka cierpienia, które obezwładnia - mówił abp Życiński. - Ważne jest, by nie patrzeć na bezpłodność, jak na krzyż, który nokautuje. Trzeba tę sytuację przyjąć jako Boży plan; nie jak coś, co niszczy, ale jako szansę od Pana”. Małżonkom, którzy rozpoznają powołanie do adopcji, Metropolita radził, by „nie lękali się iść tą jedną z możliwych dróg”, ale ofiarnie podjęli się wychowania dzieci, „z którymi nie łączy wspólny genotyp, a które czekają na serce” i ofiarowali im ciepło prawdziwej rodziny.
Takie spotkania dla małżeństw, które ze względu na brak potomstwa są narażone na powierzchowną, często krzywdzącą ocenę środowiska, są okazją do wymiany doświadczeń, a także refleksji nad ich szczególnie trudnym powołaniem. Jak mówił ks. Grzegorz Trąbka, „bezdzietność jest dramatem małżeństwa, który domaga się chrześcijańskiej pomocy i solidarności, a chociaż nie sposób wejść w to, co małżonkowie przeżywają, rolą Kościoła jest być z cierpiącymi”. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom i zadaniom, duszpasterz zaproponował zainteresowanym osobom cykliczne spotkania modlitewne i warsztatowe. „Współpracujemy z kapłanami, psychologami i lekarzami, którzy w swojej praktyce stosują się do nauczania Kościoła i wyrażają chęć niesienia pomocy, która nie ogranicza się do jednego spotkania” - zapewnia.

Spotkanie modlitewne dla małżeństw bezdzietnych

Najbliższe spotkanie dla małżeństw bezdzietnych odbędzie się w parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Czechowie w Lublinie, ul. Koncertowa 15, w piątek, 20 marca. Adoracja Krzyża, w intencji małżeństw przeżywających dramat bezdzietności rozpocznie się o godz. 19. Rozważanie przygotowali małżonkowie, którzy przeszli przez drogę cierpienia, związaną z przeżywaniem bezdzietności. Po modlitwie w kościele zapraszamy do sali w dolnym kościele na konferencję, której tematem będzie dialog małżeński w sytuacji przeżywanego cierpienia.
Ks. Grzegorz Trąbka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?