Reklama

Budowa ostrowieckich świątyń

W dwóch parafiach Ostrowca Świętokrzyskiego w 2007 r. wierni rozpoczęli budowę kościołów. 2 kwietnia w parafii św. Józefa pierwszą łopatę ziemi pod fundamenty wykopał bp Andrzej Dzięga, a 1 maja w parafii Chrystusa Nauczyciela tego symbolicznego aktu dokonał bp Marian Zimałek. Obie parafie od wielu lat funkcjonują przy prowizorycznych kaplicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Józefa na Koszarach

erygowana 1 stycznia 1984 r. (z części parafii św. Michała i św. Stanisława), praktycznie istnieje od 25 października 1980 r., tj. od poświęcenia małej kaplicy w zaadaptowanym domu mieszkalnym przy ul. Stawki Denkowskie 19. W 1988 r. wybudowano tymczasowo kaplicę dojazdową pw. św. Rafała Kalinowskiego przy ul. Bałtowskiej 345. Położona na płn.-wsch. krańcach miasta parafia (wraz z Sudołem I, II i III) jest bardzo rozległa. Ludzie mieszkają w rozproszeniu, rozdzieleni lasami, ulicami szybkiego ruchu oraz Hutą Celsa. Wiernych jest 1800 osób, a stale uczęszczających na Msze św. od 200 do 350 w zależności od pogody. Ks. Dariusz Kowalski, proboszcz parafii, przybyły w 2005 r. z misją budowy kościoła mówi wręcz o misyjnych warunkach sprawowania tu Najświętszej Ofiary. Zdaniem Księdza Proboszcza, jest duże rozproszenie ludzi w terenie, którzy mają daleko do kościoła, zwłaszcza uciążliwe jest to dla osób starszych i małych dzieci. Planuje się więc wzniesienie kościółka drewnianego św. Józefa i kaplicy sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.
Przystępując do budowy kościoła materialnego, Ksiądz Proboszcz rozpoczął budowę Kościoła duchowego - każdego chciał poznać, każdego wysłuchać, do wszystkich trafić i ze wszystkimi się modlić. Ludzie mówią, że Msze św. i nabożeństwa odprawiał w różnych warunkach: w miejscu krzyża na ul. Skośnej, pod figurą, czy w mieszkaniu chorych.
Powołując Komitet Budowy Kościoła, Ksiądz Proboszcz zgromadził tych, którzy znali się na budowie i tych, którzy zdecydowali o comiesięcznych składkach. „Zaangażowanie wiernych było ogromne. Ludziom otworzyły się serca. Do pracy przychodziły całe rodziny, pomagał, kto mógł. Młodzi i starzy się modlili. Budowa zintegrowała moich parafian” - mówił ks. Kowalski.
18 listopada 2007 r. bp Marian Zimałek dokonał poświęcenia fundamentów kościoła na Koszarach. A dziś po dwóch latach intensywnej budowy stoi pod lasem kościół obok kaplicy św. Rafała dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Jeszcze w surowym stanie, ale zwieńczony krzyżem prezentuje się pięknie. Nie jest duży (23 m dł. x 16 m szer. x 24 m wys.), wystarczający dla tej części wspólnoty.

Parafia Chrystusa Nauczyciela na Kolonii Robotniczej

erygowana 1 listopada 1988 r. (z części parafii NMP Saletyńskiej), od 20 lat posiada kaplicę o charakterze tymczasowym przy ul. Spacerowej 15. Położona jest na zachodnich krańcach miasta, za Cmentarzem Komunalnym i obejmuje zarówno zwarte osiedle domów jednorodzinnych, jak również okolice: Folwark Piaski, Nowe Piaski, Las Rzeczki oraz wsie: Wymysłów, Karczmę Miłkowską i część Boksycki. Parafia nie jest duża. Z 2700 mieszkańców połowa jest poza granicami kraju (nawet wiele okazałych domów to pustostany). Niektórzy po dawnemu uczęszczają do kościoła na Piaskach.
Proboszczem parafii jest ks. Wiesław Skrzypczyk, któremu w 2005 r. zostało zlecone dzieło budowy świątyni na Kolonii Robotniczej. Ten kościół to trzeci obiekt sakralny zmagań księdza. Wcześniej przez siedem lat budował kościoły w Nietulisku i Stawie Kunowskim. Ksiądz Proboszcz wierzy w Opatrzność i w ludzi z sercem i zaangażowaniem oraz w to, że parafianie bardzo pragną mieć piękny kościół. Inną sprawą jest troska o wybudowanie kościoła, która powinna dotyczyć każdego parafianina. Porównując parafię do rodziny, powinno ją łączyć umiłowanie parafii, jako własności swojej, a zarazem nadprzyrodzonej, świętej. Przed rozpoczęciem budowy parafia została zawierzona Jezusowi Miłosiernemu.
W parafii powstał Komitet Budowy Kościoła, zbierane są zadeklarowane comiesięczne kwoty, są fundatorzy „cegiełek”: kalendarzy, porcelany dekoracyjnej z ilustracją przyszłego kościoła. Nade wszystko znaleźli się parafianie posiadający sprzęt budowlany i ręce do pracy. Kościół jest budowany sposobem gospodarczym, płaci się tylko za materiały.
Jaki będzie ten kościół? Zgodnie z sugestią Księdza Biskupa - klasyczny. Powstanie kościół duży, trzynawowy, orientowany na wschód, o wymiarach 32 m dł. x 26 m szer. x 11 m wys. (do kalenicy). Wewnątrz z łukami, pośrodku znacznie wyższy w stosunku do naw bocznych. Architektonicznie wkomponowany w teren domów jednorodzinnych, jednocześnie będzie się wyraźnie odcinał od reszty zabudowań. Wieża dzwonnicy, 34 m wysokości, będzie górowała nad bryłą kościoła i nad całym osiedlem.
Podczas Mszy św. inaugurującej początek budowy kościoła Chrystusa Nauczyciela, wielokrotnie powtarzane były słowa psalmu: „Pracę rąk naszych wspieraj Panie Boże”. W homilii dziś śp. bp M. Zimałek wezwał parafian do współpracy: „Zapraszam was dzieci i młodzież do modlitwy i… na plac budowy. Budowa kościoła jest budowaniem jutra, waszej młodości i waszych przyszłych rodzin (…) Proszę o udział matki i ojców, proszę nie tylko o grosz, ale o pracę za cenę wolnego czasu, o miłość ku nowemu życiu, o trzeźwość w rodzinie i o solidność w pracy (…). Jeszcze jest ktoś, kto będzie bardzo potrzebny. To ludzie chorzy i w podeszłym wieku. Wasza ofiara złączona z ofiarą Chrystusa jest nieodzownym składnikiem tego budowania. Modlitwą i dźwiganiem krzyża wspierajcie tych, którzy będą na placu budowy”.
16 grudnia 2007 r. bp Andrzej Dzięga poświęcił fundamenty kościoła na Kolonii Robotniczej. Teraz zakończył się już drugi rok budowy. Widać ogrom włożonej pracy. Mury sięgają do wysokości kaplicy. Wkrótce wkroczą specjalistyczne ekipy budowlane, bowiem wznoszone będą łuki okienne i łuki dzielące nawy i sklepienie kościoła.

Zainteresowanym wsparciem wznoszonych kościołów podajemy numery kont:
Parafia św. Józefa, ul. Stawki Denkowskie 19, 27-400 Ostrowiec Św.
RB 78 1940 1076 3013 1604 0000 0000
Parafia Chrystusa Nauczyciela, ul. Spacerowa 15, 27-400 Ostrowiec Św.
Bank PEKAO SA II O. w Ostrowcu Św.
95 1240 1385 1111 0010 0914 8616

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?