Reklama

„Per crucem Tuam” - warsztaty muzyki liturgicznej

Niedziela podlaska 14/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śpiew nie tylko przyciąga swoim pięknem, ale również pomaga w lepszym przeżywaniu liturgii. Dlatego też w dniach 13-15 marca w Siemiatyczach odbyły się Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Z zaproszenia ks. Jarosława Błażejaka - moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie i Mateusza Gołosia - dyrygenta skorzystało ponad 80 osób z diecezji drohiczyńskiej, m.in. z: Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Brańska, Hajnówki, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Wyszek, Łochowa i Drohiczyna. W warsztatach wzięli udział licealiści, studenci, osoby pracujące, klerycy, dominikanka s. Wioletta Boroń, ks. Tomasz Szmurło - większość osób była związana z Ruchem Światło-Życie. Tematem przewodnim były słowa: „Per crucem Tuam” - przez Twój krzyż.
Warsztaty rozpoczęły się w piątek o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 1. Od pierwszych chwil uczestnicy wzięli się do ciężkiej pracy. Ewa Hryć i Mateusz Gołoś nie tylko uczyli nas pieśni wielkopostnych, ale także pomagali zrozumieć ich sens i piękno. Lekcje śpiewu trwały do późnej nocy. Każdego dnia ubogacaliśmy naszym śpiewem liturgię w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach. W sobotę po Eucharystii odśpiewaliśmy Nieszpory. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik z nutami, który został sporządzony specjalnie na tę okazję. Nie moglibyśmy tak wiele czasu poświęcić na naukę, gdyby nie posługa osób w kuchni. Paweł Sidun dbał o to, by nie zabrakło nam sił do śpiewania. Warsztaty zakończyły się w niedzielę po Mszy św.
Uczestnicy warsztatów przybyli do Siemiatycz, aby przygotować się do świat Zmartwychwstania Pańskiego i uczyć się, jak można śpiewem chwalić Boga. Porzucili swoje obowiązki, aby oderwać się od codziennych trosk i skierować swój wzrok na inne wartości. Wśród uczestników były osoby z diecezjalnej szkoły animatora przygotowujące się do Triduum Paschalnego, które odbędzie się w Drohiczynie. Na pewnym etapie formacji oazowej wskazane jest przeżycie Triduum Sacrum w formie rekolekcji, by jeszcze głębiej wejść w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Uczestnicy warsztatów stwierdzili, że spotkania tego typu z jednej strony dają możliwość rozwijania muzycznych talentów, a z drugiej - są czasem wyciszenia, odpoczynku duchowego i okazją do spotkania z przyjaciółmi. W dzisiejszym świecie, gdzie jest wielka rywalizacja i zawiść, prawdziwe relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, podobnych poglądach na życie są wielkim skarbem. W ciągu tych trzech dni stworzyliśmy wspólnotę, która pragnie wzrastać i budować swoje życie z Jezusem Chrystusem. Wierzę, że ten czas przyniesie owoce poprzez lepsze przeżycie świąt wielkanocnych - największych tajemnic naszej wiary.
W imieniu uczestników Warsztatów Muzyki Liturgicznej dziękuję organizatorom - ks. Jarosławowi i Mateuszowi za to, że mogliśmy wspólnie wielbić Boga naszym śpiewem, pogłębiać znajomość liturgii i rozwijać nasze talenty. Dziękujemy też dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach za to, że kolejny raz mogliśmy korzystać z jego gościnności. Mam również nadzieję, że będą organizowane kolejne warsztaty, na których będziemy poznawali duchowe bogactwo Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?