Reklama

Biograf św. Maksymiliana w Bielsku-Białej

Claude R. Foster, profesor West Chester University of Pensylwiania w USA, autor biograficznej książki o św. Maksymilianie Marii Kolbem pt. „Rycerz Maryi”, 25 marca spotkał się z czytelnikami w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ponad godzinę Profesor tłumaczył powody, dla których zajął się opracowaniem biografii męczennika z KL Auschwitz-Birkenau i wyjaśniał swoją nim fascynację. Mówił o przypadkowym zetknięciu się z o. Hieronimem, sekretarzem św. Maksymiliana Marii Kolbego, które natchnęło go do rozpoczęcia pracy nad książką. - Gdy wraz ze znajomymi odwiedziłem Niepokalanów, okazało się, że zakonny przewodnik dla osób anglojęzycznych jest nieobecny. Znając niemiecki zdecydowałem się poprosić o kogoś, kto włada tym językiem. I wtedy wyszedł do mnie o. Hieronim i zaczął oprowadzać po Niepokalanowie. Po natłoku wiadomości, jakie od niego otrzymałem, poprosiłem go o ponowne spotkanie i poświęcenie mi kilku dni. Kiedy po roku znów stanąłem w Niepokalanowie, o. Hieronim był już do mojej dyspozycji - wspomina Claude R. Foster.
Przygotowując się do powtórnych odwiedzin Niepokalanowa, Amerykanin przeczytał wydane dotychczas biografie św. Maksymiliana Kolbego. Po ich lekturze stwierdził, że żadna z tych pozycji nie jest w pełni kompletna. Swoim spostrzeżeniem podzielił się z o. Hieronimem, który przyznał mu rację. Wtedy Claude R. Foster poprosił byłego sekretarza św. Maksymiliana Kolbego o pomoc w zdobyciu materiałów potrzebnych do napisania książki o założycielu Niepokalanowa. Dzięki osobistemu zaangażowaniu o. Hieronima, jak podkreślał Profesor, możliwe było dotarcie do wielu zakonników, którzy pracowali wspólnie ze św. Maksymilianem. W ten sposób na kartach książki pojawiły się niezwykłe świadectwa bliskich współpracowników Świętego, w tym 99-latka o. Ivo, czy obchodzącego właśnie 102. rok życia o. Sergiusza. Z opisów tych osób wyłonił się obraz człowieka niezwykle skromnego i otwartego na bliźniego, niezależnie kim on był. Na potwierdzenie dobrych relacji z bliźnimi, Claude R. Foster przytoczył ze swej książki kilka przykładów. Wspominał w nich o wyjednaniu u przełożonych pozostawienia w domu zakonnym w Grodnie umierającego współbrata, którego władze zwierzchnie planowały przenieść do innego klasztoru. Mówił o dbałości o równe traktowanie wszystkich zakonników bez wyjątku, bez względu na funkcje jakie pełnili, oraz o wyrażeniu zgody na udział we Mszy św. na Boże Narodzenie niemieckiego oficera, który go o to prosił.
Wszystkie wypowiedzi Profesora tłumaczył zebranym ks. Jacek Pędziwiatr, wicedyrektor diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”. W gronie osób, które przyszły spotkać się w Książnicy Beskidzkiej z autorem biografii o św. Maksymilianie Kolbe był bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Zanim Claude R. Foster przyjechał z prelekcją do Bielska-Białej, w dniach 20-22 marca był gościem VIII Dni Kolbiańskich zorganizowanych przez franciszkanów w Centrum św. Maksymiliana w Oświęcimiu Harmężach. W trakcie ich trwania, podobnie jak w Książnicy Beskidzkiej, opowiadał o pracy nad swoją książką, którą pisał przez 13 lat. Jak zaznaczył Profesor, wydania „Rycerza Maryi” nie doczekał już o. Hieronim, który zmarł po 10 dniach od chwili otrzymania rękopisu, ze słowami: „Moja praca dobiegła końca”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Baranki św. Agnieszki – papieska tradycja z polskim akcentem

2025-01-21 14:12
Baranki w domu macierzystym sióstr nazaretanek

Vatican News

Baranki w domu macierzystym sióstr nazaretanek

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Agnieszki, męczennicy rzymskiej, w bazylice pod jej wezwaniem przy rzymskiej via Nomentana poświęcono dwa baranki, których wełna zostanie użyta do przygotowania paliuszy dla nowych arcybiskupów. Nieprzerwanie od II połowy XIX w. w tym wydarzeniu ważną rolę odgrywają siostry nazaretanki, które przygotowują baranki na tę uroczystość.

Więcej ...

„Nie przepada za Niemcami”. Prof. Andrzej Nowak o rodowodzie Trumpa i jego niechęci do Niemiec

2025-01-21 09:44
Prof. Andrzej Nowak

Biały Kruk

Prof. Andrzej Nowak

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i znakomity autor, opowiedział o historii rodzinnej Donalda Trumpa i wynikającym z tego jego nastawieniu geopolitycznym, w tym niechęci do Niemiec.

Więcej ...

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch płci

2025-01-21 19:50

PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL

Podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenie dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Święta od paliuszy

Święci i błogosławieni

Święta od paliuszy

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...