Turysta z Europy odwiedzający Filipiny może być zaskoczony, kiedy w sklepie zauważy zegarki ozdobione podobizną Jezusa Miłosiernego o wyraźnie słowiańskich rysach.
Takie zegarki mają fabrycznie ustawione dzwonki na godz. 15, kiedy odprawia się bardzo popularną na Filipinach Godzinę Miłosierdzia. W tym kraju od kilkunastu lat rośnie kult Miłosierdzia Bożego, coraz bardziej znane są modlitwy przekazane Siostrze Faustynie przez Zbawiciela, a Filipińczycy należą do obcokrajowców najczęściej odwiedzających sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny.
Druga Niedziela Wielkanocna jest obchodzona w Kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Prosił o to Jezus objawiający się s. Faustynie Kowalskiej. Niedziela Miłosierdzia Bożego posiada najwyższą rangę wśród form nabożeństwa przekazanego przez św. Faustynę. Nie wynika to z liczby objawień poświęconych nabożeństwom, których było dwadzieścia trzy, lecz z wielkości obietnic, jakie Jezus przywiązał do obchodu tej niedzieli. Czcicieli Miłosierdzia Bożego na całym świecie liczy się w milionach. Wprowadzoną Niedzielę Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego w 2000 r. przez Jana Pawła II celebrują wierni prawie we wszystkich zakątkach świata. Ta popularność może dziwić, skoro wszystko zaczęło się stosunkowo niedawno. W 1935 r. Pan Jezus polecił Marii Faustynie Kowalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, aby ogłosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu: „Przygotujesz świat na ostateczne przyjście Moje. Jestem miłością i miłosierdziem samym” - mówił o sobie, prosząc Siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał Siostrze Faustynie pięć sposobów, jak ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia, godz. 15, obchodzenie święta Bożego Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.
Prośba Jezusa się spełnia, każdego dnia przybywa czcicieli Bożego Miłosierdzia. W naszej diecezji większość kościołów posiada obraz „Jezu, ufam Tobie”, przed którym wierni wypraszają zbawienie dla siebie i świata całego. Stolica Zagłębia może także poszczycić się sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które posiada relikwie św. Faustyny, podobnie jak wiele innych parafii naszej diecezji, gdzie Boże Miłosierdzie jest czczone w sposób szczególny. Chrystus zostawił nam sakrament miłosierdzia - sakrament pokuty. W konfesjonale spotykamy się z Bożym miłosierdziem. Dobrze byłoby korzystać z tego daru miłosierdzia nie tylko na Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale zawsze wtedy, gdy upadniemy, zagubimy się, ilekroć pojawi się grzech ciężki i sumienie nie da spokojnie żyć. Boże miłosierdzie przynosi człowiekowi wewnętrzny pokój. „Przychodź i czerp łaski z tego źródła” - słowa wypowiedziane przez Chrystusa do Siostry Faustyny są wciąż aktualne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu