Reklama

Rekolekcje z Całunem Turyńskim

Niedziela podlaska 18/2009

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nurcu Stacji podczas Wielkiego Tygodnia odbyły się niezwykłe 3-dniowe rekolekcje wielkopostne. Gospodarz parafii ks. kan. Jerzy Olszewski zaprosił do Nurca kustosza kopii Całunu Turyńskiego. W kościele gościła również wierna kopia płótna. Ks. Zbigniew Dudek jest kustoszem repliki Całunu Turyńskiego w Polsce, od 1999 r. właściwie się z nią nie rozstaje i odwiedza z rekolekcjami kolejne parafie. Właśnie na tle Całunu Turyńskiego wystawionego w kościele głosi rekolekcje. Obecność Całunu sprawia, że rekolekcji tych nie tylko trzeba wysłuchać, ale trzeba je też zobaczyć. Po każdej Mszy św. wierni z namaszczeniem dotykali kolejnych ran Chrystusa, a słuchając nauk rekolekcyjnych, mogli poznać historię tego niezwykłego płótna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk: - Czym jest Całun Turyński?

Ks. Zbigniew Dudek: - Całun Turyński jest niezwykłą relikwią. To lniane płótno pogrzebowe o wymiarach 436 x 110 cm, w które zawinięte było ciało Chrystusa złożone do grobu po ukrzyżowaniu. Płótno to nosi na sobie odbitą plamę krwi tak zharmonizowaną i wycieniowaną, że widzimy całego Pana Jezusa torturowanego w czasie męki. Jan Paweł II powiedział, że Całun Turyński jest niemym świadkiem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To, co stało się podczas tej największej ofiary Boga za grzechy ludzkości, zostało podczas Zmartwychwstania uwiecznione na Całunie. Bowiem eksplozja światła towarzysząca Zmartwychwstaniu naświetliła z krwi, potu, mirry i aloesu negatyw fotograficzny Pana Jezusa. Widzimy wyraźnie rany po biczowaniu, po cierniem ukoronowaniu, krew na głowie, przebite ręce, przebite nogi, podrapane kolana, no i najważniejszą ranę - przebity bok Chrystusa.

- Ksiądz bardzo dobrze zna to płótno i jego historię, a czy ludzie przychodzący na rekolekcje wiedzą, czym jest Całun Turyński?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- O Całunie słyszał każdy, ale zwykle te wiadomości wpadały jednym uchem, a wypadały drugim. Sam również pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, o Całunie Turyńskim słyszałem od mojej babci, ale dopiero jako dorosły człowiek naprawdę poznałem to płótno. Ludzie może nawet mają świadomość istnienia Całunu, ale zwykle są zbyt zajęci swoimi codziennymi sprawami, by zrozumieć wielkość tej relikwii. Ale gdy przychodzą na rekolekcje, gdy usiądą, posłuchają nauk, przyjrzą się Całunowi, przeżywają to bardzo emocjonalnie. Gdy pierwszego dnia rekolekcji zapraszam, by przyjść bliżej ołtarza, by przyjrzeć się płótnu, to jest problem, ale w kolejne dni wszyscy chcą być jak najbliżej.

- Czy spotkanie z Całunem Turyńskim zmienia coś w życiu człowieka?

- Każde rekolekcje dają nowe impulsy do nawrócenia. Myślę, że takie spotkania z Całunem Turyńskim przeżywane szczerze dają elementy wiedzy, która pozwala lepiej zrozumieć tajemnicę Zmartwychwstania. Rekolekcje z Całunem w Wielkim Poście są niezwykłym przeżyciem. Człowiek musi uklęknąć i podziękować Panu Bogu za tę niezwykłą ofiarę krzyżową.

- Czy spotkanie z Całunem to bardziej ból, bo widzi się te wszystkie rany, czy bardziej radość, bo patrzymy na obraz, który powstał w chwili zmartwychwstania Pana Jezusa?

- Kiedy uświadomimy sobie wielką ofiarę krzyżową Chrystusa, w detalach zobaczymy te rany - jesteśmy wdzięczni Bogu, że tak bardzo ukochał człowieka, że oddał się na takie tortury za nasze grzechy. Całun Turyński jest dowodem tragicznej rzeczywistości naszego grzechu, że potrzebna była aż tak wielka ofiara Chrystusa, by te grzechy odkupić.

- Ludzie niewierzący nie wierzą też w Całun Turyński. Czy spotyka Ksiądz takich ludzi na swojej drodze?

Reklama

- Całun Turyński ma ponad 2 tys. lat. W Kościele od zawsze jest świadomość, że istnieje to płótno, w każdym wieku. Ale w każdym wieku są ludzie (nawet wierzący), którzy nie chcą tego przyjmować. Dlaczego? Bo przyjęcie takiego znaku wymaga natychmiastowego nawrócenia. A my nie chcemy się nawrócić, jest nam dobrze z naszymi grzechami. Od czasu do czasu się „nawracamy” i nic się nie zmienia. A przyjmując do świadomości Całun Turyński, musielibyśmy nawrócić się momentalnie, bo taka miłość Boża, o jakiej świadczy Całun, zmusza do nawrócenia. A nam jest wygodnie tak, jak jest.

- Gdzie jeszcze można zobaczyć kopię Całunu Turyńskiego?

- W Polsce jest wiele kopii Całunu, są niemal we wszystkich ważniejszych miejscach pielgrzymkowych. Ale zauważyłem, że ludzie przechodzą obok niego obojętnie. To jest trudne płótno. Kto nic nie wie na ten temat, ten omija je obojętnie.

-A jak Ksiądz trafił do Nurca?

- Tutejszy proboszcz zadzwonił do mnie. Bez żadnych pretensji powiedział, że zgodzi się na każdy termin. Rezerwacje mam już na 6 lat, ale znalazłem 3 dni w Wielkim Tygodniu, a to właśnie najpiękniejszy czas na te rekolekcje.
Rekolekcje można przeżyć w różny sposób. Nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła, możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można też inaczej, można rekolekcyjne dni naprawdę wykorzystać. Rekolekcje z Całunem Turyńskim zmobilizowały wielu parafian, by minąć ostatnie rzędy ławek, usiąść blisko ołtarza i wsłuchiwać się w niezwykłą historię cudownego płótna. Bo chociaż Całun Turyński jest niemym świadkiem, to jego przesłanie jest krzykiem, który budzi nawet najzatwardzialsze serca i dociera do wszystkich: dorosłych, starców i dzieci. Tym razem Całun Turyński przemówił do mieszkańców Nurca.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Więcej ...

Profanacja Krzyża na terenie diecezji sosnowieckiej

2025-07-27 21:32

Kuria Sosnowiec

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa