Reklama

Słowo pasterza

Powołani do głoszenia Ewangelii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W każdym pokoleniu podejmowane i rozważane są takie pytania, które się nigdy nie starzeją. Ujawniają się one szczególnie w życiu młodego pokolenia. Ileż to razy młodzi zadają sobie pytania: Kim mam być w życiu? Jaką drogę wybrać? Kogo słuchać: rodziców, nauczycieli, Kościoła, rówieśników, telewizji? Komu dać się prowadzić? Jakimi zasadami się kierować? Co robić, by zasmakować chociaż trochę udanego życia, by zaspokoić choć w części najgłębsze pragnienie bycia szczęśliwym?
W sam środek tych wszystkich pytań i problemów wchodzi Bóg ze swoim słowem i mądrością. Ludzie od wieków szukają pomocy, porad w Jego słowie, ponieważ wierzą, że On daje najlepszą receptę na udane życie; wiedzą, że nikt jeszcze nie żałował uległości wobec Boga, posłusznego wypełnienia Jego woli.
Św. Piotr powiedział dziś o Chrystusie, że jest On kamieniem węgielnym Kościoła, i że „nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4, 12). Sam zaś Chrystus nazywa się dobrym pasterzem, który oddaje swe życie za owce: „Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie Moje oddaję za owce” (J 10, 14-15).
Chrystus jest dobrym pasterzem wszystkich pokoleń ludzkich. Przychodząc na ziemię, przyniósł Dobrą Nowinę o zbawieniu i za wszystkich oddał swe życie na krzyżu. Jako Dobry Pasterz jest także naszym Zbawicielem i Nauczycielem. Dzięki Niemu dostępujemy dziś odpuszczenia grzechów i w Jego słowie znajdujemy mądrość i najlepsze wskazania na udane życie.
W Dobrej Nowinie, głoszonej wszystkim narodom, zawarta jest także prawda o naszym powołaniu, którym nas Bóg obdarza. Podkreślamy to dzisiaj, gdy obchodzimy kolejny Światowy Dzień Modlitw o Powołania, gdy naszą modlitwą odpowiadamy na wezwanie Chrystusa: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Mt 9, 38).
Oddając się rozważaniu słowa Bożego, dowiadujemy się, w jaki sposób Bóg zaprasza ludzi do współpracy w dziele zbawienia.
Jeśli spotykamy dzisiaj tylu nieszczęśliwych, znerwicowanych, sfrustrowanych ludzi, jeśli w niektórych krajach jest za mało kapłanów i sióstr zakonnych, misjonarzy, katechetów, to dlatego, że osłabła wiara i życie modlitewne, które zawsze są rozbudzane i pogłębiane przez słowo Boże. W dzisiejszym świecie zagrożonym przez kłamstwo, w świecie, w którym lansuje się zafałszowany obraz wolności i miłości, potrzebujemy światła Bożego słowa, słowa prawdy. Bez prawdy bowiem nie jest możliwa ani prawdziwa wolność, ani autentyczna miłość.
Słowo Boże słuchane i rozważane na liturgii, w lekturze prywatnej, na katechezie, w różnych kręgach modlitewnych, jest dla nas mądrością, jest światłem na drodze naszego życia - w myśl słów Chrystusa: „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). W słowie Bożym znajdujemy odpowiedź na wszystkie doniosłe, egzystencjalne pytania stawiane nam przez życie.
W czytanym, słuchanym i rozważanym słowie Bożym odnajdujemy Ewangelię powołania, Dobrą Nowinę o tym, że każdy z nas jest powołany przez Boga: jest powołany do życia biologicznego, do życia w wierze i dziecięctwie Bożym, do życia na konkretnej drodze we wspólnocie Kościoła i narodu.
Bardzo ważnym zadaniem dla nas wszystkich jest troska o wzrost powołań w naszych środowiskach rodzinnych i parafialnych. Okazujmy tę troskę w częstej modlitwie o powołania, w podejmowaniu w życiu osobistym i rodzinnym lektury Pisma Świętego, a także poprzez świadectwo dobrego, chrześcijańskiego życia.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj