Reklama
Tegoroczne prace polowe zwieńczyły Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszyła 30. Krajowa Wystawa Rolnicza.
Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Tragiczny wypadek, śmiertelna choroba. Smutek i łzy najbliższych, lęk i niepewność, czy dożyje się jutra. Przy tym ufna i żarliwa modlitwa. A potem – rzecz po ludzku niewytłumaczalna: cud, w którym Bóg staje się człowiekowi jeszcze bliższy.
– To my zaraz będziemy na antenie? – pytają zaproszeni do studia. – Tak mi serce bije! – przeżywa jedna z osób. – To się wytnie – ojciec prowadzący żartem rozładowuje atmosferę i uśmiecha się pokrzepiająco.
14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten znak cierpienia, miłości i poświęcenia na dobre wpisał się w historię naszej ojczyzny. Które krzyże znaczą dla Polaków najwięcej?
Po wakacyjnej przerwie ruchy i stowarzyszenia wracają do swojej zwyczajnej działalności. W Roku Rodziny chcemy zwrócić szczególną uwagę na te skierowane na rodzinę. Będziemy systematycznie przedstawiać zarówno inicjatywy ogólnopolskie, jak i te lokalne czy mniej znane. Rozpoczynamy od Domowego Kościoła.
Wszystko zaczęło się od kolekcji liczącej ponad 5,5 tys. medali i monet z wizerunkiem papieża Polaka. Dzisiaj jest ich już ponad 11 tys. Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obchodzi 10. rocznicę powstania.
Zgadzamy się na transformację klimatyczną, bo większość naszego systemu energetycznego wymaga modernizacji. Program „Fit for 55” jest jednak propozycją, na którą nie możemy się zgodzić – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W Wielkiej Brytanii współczynnik samobójstw kobiet po aborcji jest znacznie wyższy niż wśród kobiet, które donosiły ciąże – mówi dr Calum Miller, brytyjski lekarz i etyk z Uniwersytetu Oxford.
Odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: najczęściej za dużo.
Poczucie lęku towarzyszy człowiekowi od zawsze i z pewnością nie narażę się żadnemu specjaliście, jeśli podkreślę, że jest to zjawisko pożyteczne, choć niechciane.
Czy osoba wcześniej żonata lub zamężna musi spełnić jakieś warunki, gdy chce zostać księdzem, zakonnicą? Jeśli współmałżonek umrze, ale zostaną dzieci, czy to jest przeszkoda do przyjęcia święceń lub wstąpienia do zakonu?
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 8, 27-35)
Zasłynął dzięki przepięknym modlitwom i poruszającym homiliom, które zapewniły mu przydomek Złotousty oraz popularność w świecie chrześcijańskim. W liturgii wspominamy go 13 września.
Dojrzałość jest przestrzenią, którą mierzy się wielkość” – tak napisał w Rozważaniach o śmierci Karol Wojtyła w 1975 r. Przywołuję te słowa, pragnąc połączyć myślą i sercem dwóch wielkich Przewodników na drogach dojrzałości wiary: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego na progu jego beatyfikacji.
Choć kard. Stefan Wyszyński nie żyje od 40 lat, to nadal aktualne jest jego nauczanie. Sprawdziliśmy to, konfrontując wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia z pytaniami, które najbardziej nurtują dzisiaj wierzących w Polsce.
Prymas Tysiąclecia nie ograniczał się tylko do odwiedzin najważniejszych i najbardziej znanych miejsc kultu Bożego – na swojej duszpasterskiej drodze docierał także do najodleglejszych zakątków Polski. Dotyczy to również ziemi nad Odrą i Bałtykiem
Umiejętność przebaczania jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech życia Prymasa. Jej źródłem jest miłość, która czyni człowieka mądrym i odważnym. Osobie skrzywdzonej udziela ona potrzebnej siły do zwycięstwa nad nienawiścią (oko za oko) i do modlitwy za tych, którzy dopuścili się względem niej złych czynów.
Został wykonany, gdy nikt jeszcze nie myślał o zrealizowaniu Pomnika Powstania Warszawskiego. Był to rok 1970. Inicjatorem i fundatorem był kard. Stefan Wyszyński. Kielich ten będzie używany w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej 12 września
Początek lat 20. ubiegłego wieku był dla środowiska podwarszawskich Lasek i dla samej m. Czackiej, faktycznego architekta tego wielkiego dzieła, czasem ważnych zmian, które zdecydowały o dalszej historii tego niezwykłego miejsca i jego roli w dziejach polskiego katolicyzmu.
Niedziela była bliska kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a jej redaktor naczelny ks. Antoni Marchewka należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.
O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Drogi życiowe kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej przecięły się w podwarszawskich Laskach. Według relacji jednej z sióstr, 1 sierpnia 1944 r. kard. Stefan Wyszyński na wiadomość o wybuchu powstania „w milczeniu wstał z konfesjonału, ukląkł na stopniu ołtarza i pogrążył się w głębokiej modlitwie”.
Dziękować za chleb i żyć wedle prawa Bożego – te myśli przyświecały uczestnikom tegorocznych dożynek.
Dzieją się tam cuda małe i duże, w których uwidacznia się łaska Pana Boga i miłosierdzie.
Wielka Racza (1236 m n.p.m.) była ostatnią górą w ramach IX edycji Ewangelizacji w Beskidach (EwB).
Wszystko zaczęło się w 2017 r. w czasie Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji poświęconemu tematowi bierzmowania.
Przez wiele lat łączył posługę duszpasterską z pracą naukową. Ksiądz dr Franciszek Dylus od 60 lat służy w kapłaństwie dla dobra Kościoła. W niedzielę 5 września wspólnota parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie świętowała jego jubileusz.
Ksiądz prał. dr hab. Ryszard Selejdak, wieloletni watykański ekspert od seminariów, został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Dzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego skłania nas do wdzięczności Opatrzności Bożej za dar tak wyjątkowej osoby, która w niezwykle trudnych warunkach prowadziła Kościół Boży w Polsce. Postać błogosławionego kardynała związana jest również z naszą diecezją.
Jubileusz 10-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej z Góry Karmel.
Znakiem rozpoznawczym prawdziwej Ewangelii Jezusa Chrystusa jest coraz piękniejsze i otwarte człowieczeństwo.
Takiego wydarzenia nie pamiętają najstarsi mieszkańcy Kazimierzy Małej. 14 sierpnia 2021 r. na trwałe zapisze się w ich pamięci oraz na kartach historii tej miejscowości. W tym dniu, na miejscowym cmentarzu został poświęcony Krzyż Miłości – replika krzyża stojącego na Giewoncie.
Pielgrzymka związana była z inauguracją nowego roku katechetycznego. W Roku św. Józefa katecheci zostali powierzeni Opiekunowi Rodziny.
19 sierpnia minęła 20. rocznica śmierci bp. Mieczysława Jaworskiego, który zmarł na atak serca w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach w wieku 71 lat.
Stroje turystyczne, sprzęt biwakowy, kajak ks. Karola Wojtyły – to przykładowe eksponaty prezentowane aktualnie w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.
To urokliwe miejsce, położone pośród porozrzucanych wysepek Beskidu Wyspowego, od wieków przyciąga spragnionych ciszy i wytchnienia ludzi. O ten kawałek nieba w Szczyrzycu od XIII wieku dbają cystersi.
W Zawadzie jest wiele osób, które mają Boga w sercu, chętnie się angażują w życie lokalnego Kościoła i dbają, by wspólnota była żywa – przekonuje ks. Czesław Stożek, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Do placówek prowadzonych przez miasto Lublin uczęszcza ponad 44 tys. uczniów, nad których kształceniem czuwa ponad 6 tys. nauczycieli.
W „polskim Nazarecie”, jak nazywane jest sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym, odbyły się jubileuszowe uroczystości.
Wrześniowy odpust w sanktuarium w Wąwolnicy gromadzi tysiące pielgrzymów, ufnie powierzających Matce Bożej swoje radości i troski.
Trwają prace przy modernizacji wystawy stałej „Skarby Opactwa” w Mauzoleum Piastów Śląskich – Krzeszów – Europejska Perła Baroku.
Dożynki 2021 – wciąż w świetle pandemii, nie zawsze na stadionie czy wiejskim placu z rozbudowanym ceremoniałem, zawsze – zgodnie z prastarym polskim obyczajem w kościele, przed ołtarzem, liturgicznie, w podziękowaniu Bogu za plony. Tak było m.in. w Paszowicach.
Nawrócenie to konieczność zwrócenia uwagi na wszystkie życiowe sytuacje, które spowodowały, że jesteśmy daleko od Jezusa.
10 września minęło 100 lat odkąd rozpoczęto studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
W Ustrzykach Dolnych w rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto i poświęcono pomnik gen. Stanisława Maczka.
Twórczą i ewangelizacyjną misję Kościoła na bardzo szerokim polu wypełnia parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu, obchodząca w tym roku 40-lecie.
W sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach świętowano archidiecezjalne dożynki z udziałem abp. Adama Szala.
Ksiądz Edward Ryfa obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie pracy misyjnej w Czadzie.
Biskup Edward Białogłowski przewodniczył Mszy św. odprawionej w kościele św. Antoniego na powitanie symboli Światowych Dni Młodzieży.
Czym dla Polski była i jest Jasna Góra, tym dla Europy i świata, szczególnie w ostatnich latach, stało się Medjugorie.
W Staszowie odbyła się wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego.
W Tarnobrzegu uczczono ofiary niemieckiej agresji na Polskę.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega wzbogaciło się o cenne pamiątki po dwóch wybitnych mieszkańcach miasta.
Po raz 225. wyruszyła z Jaworzna na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka, której przewodniczył ks. kan. Stanisław Janicki.
W ostatnią sobotę sierpnia odbyła się w diecezji inauguracja roku katechetycznego.
Z nowym dyrektorem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Andrzejem Nackowskim, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Ostatni weekend sierpnia to czas, kiedy w wielu miejscowościach naszej diecezji dziękowano za tegoroczne plony.
Mariusz Tomczyk reprezentował Polskę na paraolimpiadzie. Nasz zawodnik, uzyskując wynik 161 kg w wyciskaniu sztangi leżąc, zajął 8. lokatę.
W dniu beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (12 września), pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec na łamach Niedzieli Świdnickiej dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami ze spotkań z Prymasem Tysiąclecia.
Archidiecezja Kult „Kardynała Szczecińskiego” pozostaje wciąż żywy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, zarówno przez jego nauczanie, ale także przez miejsca pamięci.
W swoim prymasowskim posługiwaniu aż 9-krotnie przybywał na teren obecnej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a 7-krotnie odwiedził Szczecin.
Hrabianka z poczuciem służby – skoro wiele dano, wiele oczekiwać się będzie.
Mamy najpiękniejszy widok na świecie! – mówią chełmińskie siostry szarytki, zapraszając gości do klasztornego ogrodu, który wraz z budynkami otrzymały podczas zaborów po siostrach benedyktynkach. – Tutaj znaleziono grób Matki Magdaleny Mortęskiej. Nie znacie jej? To trzeba ją poznać
Najpiękniejszy dzień w roku świętowali rolnicy, sadownicy, pszczelarze, ogrodnicy. Tegoroczne wojewódzko-diecezjalne dożynki odbyły się w Toruniu.
Z perspektywy okna w pociągu Polska wygląda jak malowana kredką bajkowa kraina.
Choć kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka żyli w minionej epoce, są dzisiaj punktem odniesienia na drodze naszej wiary. Czy mogą stać się inspiracją w naszej codzienności?
Franciszkanki Służebnice Krzyża mają coraz więcej świadectw o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem swojej założycielki. Najnowsze jest z kwietnia tego roku.
Zaangażowanie mojego ojca Romualda Kukołowicza w zachowanie chrześcijańskiego oblicza Polski sprawiło, że przez wiele lat dość regularnie spotykałem Prymasa Stefana Wyszyńskiego – pisze specjalnie dla Niedzieli prof. Paweł Kukołowicz.
Mistrzem Polski Księży w kolarstwie górskim został ks. Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie
12 września odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Warto przypomnieć sobie, jak ważną rolę w odbudowie Kościoła dolnośląskiego po II wojnie światowej odegrał kard. Wyszyński. Dla niego odzyskanie Ziem Zachodnich było sprawiedliwością dziejową i powrotem do Macierzy.
W miejscowości Bystra niedaleko Bielska-Białej zakończyła się Oaza Rodzin pierwszego stopnia, zorganizowana przez Ruch Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej. Jednym z punktów programu był koncert zespołu Wrocław Wielbi.
W Tomaszowie Lubelskim uczczono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
To już tradycja, że dożynki w powiecie lubaczowskim odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia i co roku w innej gminie. Tegoroczne odbyły się w Oleszycach.
Kościoły są uprzywilejowanymi miejscami modlitwy nie tylko dlatego, że gromadzi się tam Lud Boży – Mistyczne Ciało Chrystusa – ani też nie wyłącznie z tego powodu, że przechowuje się w nich Najświętszy Sakrament
Na placu przy wschowskim Ratuszu 4 września odbyła się koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia, Pani Wschowy.
Świeccy w Kościele. Są liderami grup i ruchów, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.
Niebawem zakończy się rekrutacja na studia teologiczne w IFT im. Edyty Stein. Dlaczego warto się tu uczyć? Najlepiej zapytać o to samych studentów
Reklama
Wiara
Święci i błogosławieni
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Wiara