Reklama

Niedziela 37/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Zapotrzebowanie na autorytety

Ks. Jarosław Grabowski Redaktor naczelny

Potrzebujemy świadków klasy kard. Wyszyńskiego czy Matki Czackiej – ludzi bezkompromisowych, mądrych, dojrzałych w wierze, zaangażowanych...

Obserwator
5-8

Rosja u naszych granic?

Wojciech Dudkiewicz

Realne zagrożenie

J.K.

Nie zamkną szpitali

J.K.

Obserwator

Szczęść Boże rolnikom

Marian Florek

Tegoroczne prace polowe zwieńczyły Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszyła 30. Krajowa Wystawa Rolnicza.

Z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Moim zdaniem
17

Stan umysłu

Profesor teologii, publicysta Ks. Paweł Bortkiewicz

Rok 1980 stworzył nieznaną w okresie powojennej Polski możliwość współistnienia Kościoła i polityki. Z perspektywy czasu trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że Kościół został w tej przestrzeni potraktowany instrumentalnie.

Treści wiary
18-19

Geniusz w habicie mnicha

O. prof. dr hab. Bazyli Degórski, paulinprokurator generalny Zakonu św. Pawła I Pustelnika przy Stolicy Apostolskiej; profesor patrologii i teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie

Błędnie twierdził, że w Biblii nie ma prawdy, przylgnął do manichejczyków, by w końcu nawrócić się za sprawą św. Ambrożego i stać się jednym z Ojców Kościoła.

Życie Kościoła
20-25

Rodzina pełna życia

Renata Czerwińska

– To my zaraz będziemy na antenie? – pytają zaproszeni do studia. – Tak mi serce bije! – przeżywa jedna z osób. – To się wytnie – ojciec prowadzący żartem rozładowuje atmosferę i uśmiecha się pokrzepiająco.

Wolność znaczona krzyżami

Damian Krawczykowski

14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten znak cierpienia, miłości i poświęcenia na dobre wpisał się w historię naszej ojczyzny. Które krzyże znaczą dla Polaków najwięcej?

Dla rodziny

Karolina Mysłek

Po wakacyjnej przerwie ruchy i stowarzyszenia wracają do swojej zwyczajnej działalności. W Roku Rodziny chcemy zwrócić szczególną uwagę na te skierowane na rodzinę. Będziemy systematycznie przedstawiać zarówno inicjatywy ogólnopolskie, jak i te lokalne czy mniej znane. Rozpoczynamy od Domowego Kościoła.

Niech żyją nam...

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Świadek wiary
26-27

Opiekunka ludzi pracy

S. Bogumiła Czemko, honoratka

Wielu, zwłaszcza młodych ludzi zastanawia się jaki zawód wybrać? Inni chcą go zmienić. A wszyscy zadają sobie pytanie: czy zdołam z tego utrzymać, siebie i rodzinę?

Świadkowie wiary
28

Heroiczni, autentyczni, zwyczajni

Ireneusz Korpyś

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót trzech osób. Wśród nich jest młoda matka, która opóźniła przyjęcia chemioterapii, aby uratować swoje nienarodzone dziecko.

Prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

PR

Niedziela z kulturą
31-41

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Suplement do trylogii

Durrellowie z Korfu Michael Haag

Mocna płeć

Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała

Papcio o sobie

Żywot człeka zmałpionego Henryk Jerzy Chmielewski

Kiedy Charlie poznał Emmę

Here Today Reż. Billy Crystal

Jedyne takie muzeum

Ks. Mariusz Frukacz

Wszystko zaczęło się od kolekcji liczącej ponad 5,5 tys. medali i monet z wizerunkiem papieża Polaka. Dzisiaj jest ich już ponad 11 tys. Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obchodzi 10. rocznicę powstania.

Nasza rozmowa
44-45

Ekologia bez ideologii

Rozmawia: Ireneusz Korpyś

Wielkie korporacje, politycy, naukowcy, a nawet pani w warzywniaku – wszyscy mówią o ekologii. Co wspólnego ma szanowanie środowiska naturalnego z ewangelizacją i zbawieniem? Czym jest grzech ekologii – odpowiada ks. Zbigniew Kucharski.

Punkt widzenia
46-48

Czeka nas rewolucja klimatyczna

Rozmawia: Artur Stelmasiak

Zgadzamy się na transformację klimatyczną, bo większość naszego systemu energetycznego wymaga modernizacji. Program „Fit for 55” jest jednak propozycją, na którą nie możemy się zgodzić – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Aborcja zabija także matki

Paweł Sarafin

W Wielkiej Brytanii współczynnik samobójstw kobiet po aborcji jest znacznie wyższy niż wśród kobiet, które donosiły ciąże – mówi dr Calum Miller, brytyjski lekarz i etyk z Uniwersytetu Oxford.

Moim zdaniem
49

Świecka modlitwa poranna

Podróżnik, odkrywca, reporter Jacek Pałkiewicz

Ostały się jeszcze całkowicie niezależne gazety i agencje prasowe, które zwracają uwagę na treść wiadomości, weryfikują źródło, dbają o wnikliwe spostrzeżenia i głęboką analizę. One zachowają swoich czytelników.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Sprawy rodzinne
50-51

Szatan pokonany

Justyna Zbroja

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Moim zdaniem
52

Wygramy

Autor programu „Ocaleni” w TVP1, trener terapii uzależnień Rafał Porzeziński

Wolność to przede wszystkim mądre granice stawiane sobie, swoim egoizmom i pożądliwościom.

Dobre rady
54

Prosto z ula

Oprac. ks. Eugeniusz Marciniak

Kwas miodowy

Chleb razowy z miodem

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Dobre rady
55-57

Ile waży uczniowski tornister?

AKW

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: najczęściej za dużo.

Lęk przed szkołą

Dr Łukasz Prysiński psycholog w Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Poczucie lęku towarzyszy człowiekowi od zawsze i z pewnością nie narażę się żadnemu specjaliście, jeśli podkreślę, że jest to zjawisko pożyteczne, choć niechciane.

Wdowiec księdzem?

Ks. Michał Wieczorek doktor prawa kanonicznego

Czy osoba wcześniej żonata lub zamężna musi spełnić jakieś warunki, gdy chce zostać księdzem, zakonnicą? Jeśli współmałżonek umrze, ale zostaną dzieci, czy to jest przeszkoda do przyjęcia święceń lub wstąpienia do zakonu?

Listy
59

Biała plama

Aleksandra

Chcą korespondować

Historia
60-61

Zagadka księdza N.N.

Wojciech Dudkiewicz

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Podróżnik
62-63

Krzyż pielgrzymów

Witold Dudziński

Krzyż Skandynawii, czyli przejście Szwecji wzdłuż i wszerz, miał zwieńczyć 10-lecie ich wspólnoty. Nie udało się. Pokonały ich aura i pandemia. Nie odpuścili. Na szlak wrócili po roku…

Tegoroczna pielgrzymka wieńcząca dzieło miała ok. 500 km. Dopełniła się w cichej modlitwie kroków, w intencji nawrócenia pielgrzymów, Szwecji i świata.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Świat pod lupą
64-65

Chemiczny zabójca

Katarzyna Kasjanowicz

Mieszanki substancji psychoaktywnych zawarte w dopalaczach zamiast wywołania pożądanego efektu mogą doprowadzić nas na szpitalną izbę przyjęć lub komisariat policji. W skrajnych przypadkach – do zakładu karnego, a nawet... na cmentarz.

Moim zdaniem
66

Szantaż zdrowiem

Dziennikarz, pisarz, poeta Witold Gadowski

Zdrowie stało się kategorią grupową, na której ołtarzu można będzie poświęcać nie tylko wolność osobistą, ale nawet życie jednostek.

dodatek
dII-dXXIV

Zmaganie o dojrzałość wiary

Abp Wacław Depo

Dojrzałość jest przestrzenią, którą mierzy się wielkość” – tak napisał w Rozważaniach o śmierci Karol Wojtyła w 1975 r. Przywołuję te słowa, pragnąc połączyć myślą i sercem dwóch wielkich Przewodników na drogach dojrzałości wiary: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego na progu jego beatyfikacji.

Tylko miłość zwycięża

Łukasz Krzysztofka

Choć kard. Stefan Wyszyński nie żyje od 40 lat, to nadal aktualne jest jego nauczanie. Sprawdziliśmy to, konfrontując wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia z pytaniami, które najbardziej nurtują dzisiaj wierzących w Polsce.

Myśli kard. Stefana Wyszyńskiego

Szczeciński wątek beatyfikacji

Ks. Robert Gołębiowski

Prymas Tysiąclecia nie ograniczał się tylko do odwiedzin najważniejszych i najbardziej znanych miejsc kultu Bożego – na swojej duszpasterskiej drodze docierał także do najodleglejszych zakątków Polski. Dotyczy to również ziemi nad Odrą i Bałtykiem

Kalendarium życia kard. Wyszyńskiego

Nie ma takiej krzywdy, której nie można by przebaczyć

Fragment książki Wyszyński. 40 spojrzeń o. Zdzisława J. Kijasa

Umiejętność przebaczania jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech życia Prymasa. Jej źródłem jest miłość, która czyni człowieka mądrym i odważnym. Osobie skrzywdzonej udziela ona potrzebnej siły do zwycięstwa nad nienawiścią (oko za oko) i do modlitwy za tych, którzy dopuścili się względem niej złych czynów.

Kielich mszalny w hołdzie powstańcom

Łukasz Krzysztofka

Został wykonany, gdy nikt jeszcze nie myślał o zrealizowaniu Pomnika Powstania Warszawskiego. Był to rok 1970. Inicjatorem i fundatorem był kard. Stefan Wyszyński. Kielich ten będzie używany w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej 12 września

Dzieło Matki – dziełem Boga

Bogdan Kędziora

Początek lat 20. ubiegłego wieku był dla środowiska podwarszawskich Lasek i dla samej m. Czackiej, faktycznego architekta tego wielkiego dzieła, czasem ważnych zmian, które zdecydowały o dalszej historii tego niezwykłego miejsca i jego roli w dziejach polskiego katolicyzmu.

Niezwykła więź

Ks. Mariusz Frukacz

Niedziela była bliska kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a jej redaktor naczelny ks. Antoni Marchewka należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.

Święta na trudne czasy

Łukasz Krzysztofka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Ofiarne serca

Bogdan Kędziora

Drogi życiowe kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej przecięły się w podwarszawskich Laskach. Według relacji jednej z sióstr, 1 sierpnia 1944 r. kard. Stefan Wyszyński na wiadomość o wybuchu powstania „w milczeniu wstał z konfesjonału, ukląkł na stopniu ołtarza i pogrążył się w głębokiej modlitwie”.

Hymn beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego

Hymn beatyfikacyjny M. Elżbiety Róży Czackiej

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela wrocławska

Najlepsi kolarze wśród księży

Ks. Łukasz Romańczuk

Mistrzem Polski Księży w kolarstwie górskim został ks. Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie

Prymas Tysiąclecia a Dolny Śląsk

Magdalena Lewandowska

12 września odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Warto przypomnieć sobie, jak ważną rolę w odbudowie Kościoła dolnośląskiego po II wojnie światowej odegrał kard. Wyszyński. Dla niego odzyskanie Ziem Zachodnich było sprawiedliwością dziejową i powrotem do Macierzy.

Duszo ma Pana chwal...

Grzegorz Kryszczuk

W miejscowości Bystra niedaleko Bielska-Białej zakończyła się Oaza Rodzin pierwszego stopnia, zorganizowana przez Ruch Światło-Życie archidiecezji wrocławskiej. Jednym z punktów programu był koncert zespołu Wrocław Wielbi.

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji