Reklama

Papieska Akademia Reologiczna w Krakowie

PAT zaprasza

O studiowaniu na Papieskiej Akademii Teologicznej, a także o możliwościach, jakie mają studenci niepełnosprawni, z Katarzyną Kutek-Sładek - pełnomocnikiem rektora Papieskiej Akademii Teologicznej ds. osób niepełnosprawnych, wykładowczynią PAT - rozmawia Paweł Piwowarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paweł Piwowarczyk: - Zbliża się okres, gdy maturzyści będą wybierać kolejny tor swojej edukacji. Co ciekawego zaproponuje im PAT?

Katarzyna Kutek-Sładek: - W naszej Uczelni obok istniejących już od wielu lat kierunków takich jak Teologia, Filozofia czy historia w ostatnich latach powstało kilka nowych - interesujących i cieszących się popularnością kierunków i specjalności. Są to m.in: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Historia sztuki, Nauki o rodzinie, Muzyka kościelna oraz ochrona dóbr kultury. Na tych kierunkach oferujemy wiele ciekawych specjalności. W tym miejscu chciałabym zwrócić szczególną uwagę na tegoroczne nowości. Są to:: na kierunku Teologia trzy nowe specjalności: turystyka religijna, kultura chrześcijańska, Biblia w kulturze, na kierunku historia nowa specjalność: Doktryny polityczne i prawne,, a na kierunku nauki o rodzinie, nowa specjalność niepełnosprawność w rodzinie. Po pełną ofertę edukacyjną naszej Uczelni zapraszamy na stronę internetową www.pat.krakow.pl. Można tam znaleźć opisy wszystkich kierunków, specjalności, warunki rekrutacji, a także wiele informacji niezbędnych zarówno dla studentów, jaki i kandydatów na studentów naszej Uczelni.

- Jakie koła zainteresowań, zrzeszenia funkcjonują na PAT?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Studenci Papieskiej Akademii Teologicznej mają możliwość pogłębiania swoich zainteresowań poprzez uczestnictwo w pracach kół naukowych. Funkcjonują m.in.: koło naukowe teologów, koło naukowe historyków kościoła, dziennikarskie koło naukowe, (w ramach którego funkcjonują następujące sekcje: DSH dziennikarska dekcja historyczna, DSF Dziennikarska Sekcja Filmowa, DSS Dziennikarska Sekcja Sportowa, DSP Dziennikarska Sekcja Projektowa, SFP Sekcja Fotografii Prasowej), Koło naukowe - archeologii Chrześcijańskiej, Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki
Koło Naukowe Studentów Europy Wschodniej. W najbliższym czasie planujemy powołanie Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych PAT.

- W informacji poświęca się niewiele miejsca edukacji osób niepełnosprawnych, jakie możliwości studiowania daje takim osobom krakowska uczelnia?

- Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że nasza Uczelnia ma duże, cały czas powiększające się grono studentów niepełnosprawnych. Bardzo się cieszymy, że osoby o specyficznych potrzebach edukacyjnych obdarzają nas zaufaniem, ale jednocześnie mamy świadomość konieczności dokonywania wielu zmian, wprowadzania nowych rozwiązań, tak aby w miarę możliwości ułatwić studentom niepełnosprawnym funkcjonowanie na uczelni.
Przy PAT funkcjonuje Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, do którego zapraszamy nie tylko studentów, ale także kandydatów na studentów.

- Z jakich form pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?

Reklama

- Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych oferuje m.in. pomoc w zakresie wyboru najlepszego kierunku studiów (dla kandydatów), bieżące informacje, wszelkie porady, wskazówki oraz pomoc w każdej sprawie związanej z niepełnosprawnością. Kserujemy notatki i materiały dydaktyczne do formatu A3 (dla osób niedosłyszących, niesłyszących, mających problemy z pisaniem oraz słabowidzących); Adaptujemy materiały dydaktyczne oraz egzaminy i zaliczenia. Dajemy możliwość pomocy i uczestnictwa w warsztatach psychologicznych oraz w szkoleniach dotyczących rynku pracy.
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych PAT w ramach porozumienia współpracuje z biurami innych uczelni Krakowa (AGH, PK, UEK, UP). W ramach tej współpracy każdy niepełnosprawny student może skorzystać m.in. z zajęć sportowych: siłownia, sekcja koszykówki i szermierki na wózkach, basen (również zajęcia usprawniające), pracowni tyfloinformatycznej dla osób niewidomych i słabo widzących, dodatkowych lektoratów z języków obcych, powiększalników tekstu, oprogramowania powiększającego i czytającego, które znajdują się w zasobach bibliotek i Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PAT.
Obok wsparcia na Uczelni proponujemy także uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach mających na celu przede wszystkim integrację krakowskiej społeczności akademickiej ze środowiskiem studentów niepełnosprawnych. W bieżącym roku akademickim można wziąć udział w obozie sportowym, ognisku integracyjnym, wyjściach do teatru, kina, wspólnej zabawie andrzejkowej, spotkaniu wigilijnym i wielu innych akcjach. Przede wszystkim jednak chciałabym już dzisiaj zaprosić wszystkich studentów niepełnosprawnych I roku nie tylko PAT, ale także pozostałych uczelni na obóz adaptacyjny, który odbędzie się w Rabce w dniach 21- 25 września 2009 roku. Każdego, kto chciałby otrzymać pomoc, skorzystać z dostępnych możliwości wsparcia prosimy o kontakt. Po 15 maja 2009 Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych PAT będzie się mieściło przy ul. Kanoniczej 9, na parterze. Aktualnie wszystkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 518-67-47-07. Do kontaktu i wyjaśniania wszelkich wątpliwości szczególnie zachęcamy przyszłych studentów. Czekamy na Was!

- Dlaczego warto studiować na Papieskiej Akademii Teologicznej?

- Oferujemy studentowi wszystko, co najlepsze - wysoko wykwalifikowaną kadrę, przyjazną atmosferę, a także zapewnienie, że jesteśmy coraz lepsi - bycie Uczelnią Jana Pawła II zobowiązuje!

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

2024-10-19 20:50

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus pyta, co chcecie, bym wam uczynił?

2024-10-18 12:46

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Orszak Dziejów we Wrocławiu

2024-10-20 16:39
W orszaku wzięło udział wiele wspaniałych postaci historycznych.

Magdalena Lewandowska

W orszaku wzięło udział wiele wspaniałych postaci historycznych.

- Orszak Dziejów to ukazanie piękna i bogactwa historii naszej Ojczyzny poprzez ludzi - mówi ks. Paweł Stypa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

Kościół

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

Wiara

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...

Wiara

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...