Reklama

Dzięki wstawiennictwu św. Izydora

Niedziela podlaska 21/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Dariusz Frydrych: - Jest Pan zaangażowany w działania na rzecz odrodzenia kultu św. Izydora Oracza w Polsce. Zorganizował Pan duże, krajowe uroczystości ku czci Patrona rolników w Białymstoku. Jaki miały one charakter?

Krzysztof Jurgiel: - Krajowe uroczystości odbyły w niedzielę 17 maja w parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku. Miały one niezwykle podniosły charakter. Świętowaliśmy 20. rocznicę odrodzenia kultu św. Izydora Oracza. Po raz piąty Medalem św. Izydora Oracza uhonorowaliśmy rolników i instytucje mające szczególne zasługi dla rolnictwa. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem abp. dr. Stanisława Szymeckiego. Uświetnił je występ Chóru Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Elżbiety Bilmin oraz Miejskiej Orkiestry Dętej „Białystok” pod batutą Franciszka Mocarskiego. Odbył się także „Festyn na Izydora”.

- Jakie cele spełniły uroczystości?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Uroczystości odbyły się w czasie, kiedy cała Europa katolicka obchodzi wspomnienie św. Izydora Oracza. Obchody z okazji 20-lecia odrodzenia kultu Świętego i jubileuszowej, 5. edycji Medalu św. Izydora Oracza były kolejną okazją do wszechstronnej promocji ludzi zasłużonych dla rolnictwa i jego rozwoju. To również forma podziękowania wszystkim za trud włożony w produkcję żywności i gospodarowanie na roli. Było to także szczególne i godne wydarzenie religijno-kulturowe. Jubileuszowe obchody przyczyniły się do dalszej integracji wszystkich ośrodków i osób zaangażowanych na rzecz odrodzenia kultu św. Izydora Oracza. Wspólna modlitwa była wyrazem naszej wdzięczności wobec Boga.

- Dlaczego kult św. Izydora Oracza?

- Trzeba przypomnieć, że św. Izydor Oracz urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny. Całe życie pracował na roli w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. W nagrodę za pilną i sumienną pracę został po jakimś czasie zarządcą dóbr. Św. Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokory i z uczynków miłosierdzia. Ze wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Po śmierci, ok. 1130 r., otoczony kultem, który rozwijał się szybko dzięki cudownym uzdrowieniom przy jego grobie (jednym z uzdrowionych był król Hiszpanii Filip III). Ponownie kult odrodził się w połowie XIX wieku w ramach pracy organicznej na wsi.
W Polsce św. Izydor Oracz jako patron rolników doznaje także wielkiej czci. W wolnej Polsce postanowiliśmy jeszcze bardziej upowszechnić ten kult. W naszej Ojczyźnie wystawiono pod jego wezwaniem kilka kościołów i kaplic. Jedną z nich jest kaplica przy kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku.

- Jakie były początki odrodzenia kultu w Białymstoku?

Reklama

- Przed 20 laty z inicjatywy czcicieli kultu św. Izydora Oracza został powołany Społeczny Komitet Fundacji Sanktuarium Patrona Rolnictwa. Wybudował on w absydzie kaplicy kościoła pw. Ducha Świętego Białymstoku piękny ołtarz oparty na elementach klasycznych. Następnie ufundował obraz i sztandar swego Patrona. W maju 1997 r. zorganizowaliśmy uroczyste wprowadzenie obrazu do kościoła pw. Ducha Świętego. W 3 lata później podczas uroczystości o zasięgu ponadregionalnym abp Szymecki, ówczesny metropolita białostocki, poświęcił sanktuarium i sztandar św. Izydora Oracza. W 2000 r. w sanktuarium św. Izydora Oracza odbyła się historyczna uroczystość pod przewodnictwem abp. Wojciecha Ziemby, metropolity białostockiego. Było to poświęcenie pamiątkowej tablicy ufundowanej z okazji 75. rocznicy śmierci Władysława Stanisława Reymonta.
W kwietniu 2004 r. czciciele kultu św. Izydora Oracza na zebraniu założycielskim powołali Stowarzyszenie św. Izydora Oracza, które zostało szybko zarejestrowane i uzyskało status organizacji pożytku publicznego. W październiku tego samego roku Zarząd Stowarzyszenia św. Izydora Oracza uroczyście ustanowił Medal św. Izydora Oracza, przyznawany za szczególne zasługi w rolnictwie. Na tym samym posiedzeniu podjął też decyzję o zorganizowaniu pierwszej edycji laureatów medalu. Odbyła się ona 15 maja 2005 r. Kapituła Medalu, powołana przez Stowarzyszenie, dotychczas uhonorowała tym zaszczytnym wyróżnieniem 91 osób i instytucji. Laureaci pochodzą z terenu całego kraju. Wszystkie uroczystości odbywały się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Metropolity Białostockiego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i innych ważnych osobistości życia politycznego i społeczno-kulturowego regionu i kraju. Zawsze w nich uczestniczyły poczty sztandarowe ze wszystkich szkół rolniczych woj. podlaskiego, ludowe zespoły artystyczne, orkiestry szkolne, chóry uniwersyteckie. Były organizowane sympozja o tematyce ekonomiczno-rolniczej i ekologicznej oraz „Festyny na Izydora” prezentujące dorobek gospodarczy i twórczość ludową.

- Jakie inne cele realizuje Stowarzyszenie, którego pracami Pan kieruje?

- Moja organizacja z dużym powodzeniem realizuje wiele innych celów statutowych. Mamy duże osiągnięcia w zakresie upowszechniania społecznego szacunku do ludzi ciężkiego trudu rolniczego i zawodów pokrewnych. Dobre efekty daje skupianie społecznych działaczy - osób zawodowo związanych z gospodarką żywnościową i wszystkich innych osób prawnych i fizycznych, których przykład dobroci i hojności Patrona Stowarzyszenia połączył ponad podziałami politycznymi w imię patriotycznej troski o stan naszego rolnictwa i ochronę wartości kulturowych oraz duchowego dziedzictwa polskiej wsi. Prowadzimy szkolenia dla rolników na temat rolnictwa, funkcjonowania państwa i gospodarki, a księża wykładali społeczną naukę Kościoła. Liczne grono reprezentantów Stowarzyszenia uczestniczy co roku w centralnych dożynkach na Jasnej Górze. Dobrze nam się układa współpraca z organami administracji rządowej i samorządowej. Powoli rozwijamy działalność edytorską, nastawioną przede wszystkim na upowszechnianie sukcesów laureatów Medalu św. Izydora Oracza. Stowarzyszenie opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących rolnictwa i przekazuje właściwym władzom stanowiska w zakresie gospodarczych i społeczno-kulturalnych warunków życia na obszarach wiejskich. Stowarzyszenie ma już bogaty dorobek. Jestem przekonany, że dzieje to się za wstawiennictwem św. Izydora Oracza.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia

2025-07-18 11:14
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Vatican Media

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa

Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.

Więcej ...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

2025-07-13 07:14

bpjg

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat