Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Innym ważnym zagadnieniem są kontynuowane przez KEP kwestie związane z ochroną małoletnich w Kościele; standardy ochrony małoletnich związane z wejściem w życie tzw. Ustawy Kamilka. - Pozostając w tym nurcie ochrony nieletnich i troski, aby Kościół był bezpiecznym miejscem dla wzrastania i rozwoju duchowego, a także intelektualnego dzieci i młodzieży, zaprosiliśmy na nasze spotkanie o. Adama Żaka, dyrektora Centrum Ochrony Dziecka. Przedstawi on aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce. Są one wymogiem tzw. Ustawy Kamilka. Już się odbywają szkolenia i te zagadnienia zrelacjonuje o. Żak - informuje bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak podkreśla bp Miziński „nie zabraknie naszej troski o ochronę życia; od momentu poczęcia do naturalnej śmierci”. - W związku z propozycjami ustaw złożonych w sejmie, także tutaj będziemy przypominać stanowisko Kościoła w Polsce, które jest niezmienne, że należy się bytowi ludzkiemu ze względu na jego naturę i stworzenie przez Boga na obraz i podobieństwo Boże, godność nienaruszalna, która się przejawia przede wszystkim w ochronie jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreśla sekretarz generalny KEP.
Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce, misji duszpasterskiej i spraw związanych z przeżywanym Rokiem Modlitwy przygotowującej nas do Jubileuszu Roku 2025.
Propozycje inicjatyw duszpasterskich Kościoła w Polsce w ramach Nowenny przed Rokiem Odkupienia 2033 przedstawi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Reklama
Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w rozmowie z @JasnaGóraNews i KAI, „nowenna poprzedzająca jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary indywidualnej, wiary przeżywanej w rodzinach oraz w mniejszych i większych wspólnotach i ruchach, odrodzenia duchowo-moralnego i przygotowania całego Kościoła w Polsce do tego Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia".
Najważniejszymi momentami nowenny w latach 2024-2033 będą coroczne uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. - To są najważniejsze punkty odniesienia, będą też szczegółowe propozycje - zapowiada abp Wojda i podkreśla za papieżem Franciszkiem, że to każdy z nas, ludzi wierzących „jest misją” w tym świecie i na nim też spoczywa swoista odpowiedzialność za „stan wiary” w Kościele. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ważne jest, by to wierni, skupieni we wspólnotach, począwszy od parafii, dawali konkretne impulsy ewangelizacyjne, podejmowali projekty, które będą uwzględniały też tę „małą lokalną tożsamość”. - Wtedy to inaczej, głębiej się przeżywa, staje się to treścią, która przygotowuje na spotkanie z Jezusem Chrystusem - powiedział abp Wojda.
- Dzisiaj przechodzimy w Kościele od masowości do indywidualnego pogłębienia wiary. Każdy z wierzących musi tę relacje z Jezusem pogłębiać, nieustannie ożywiać, ma ona stać się częścią zasadniczą życia, ma formować człowieczeństwo katolika, jego społeczne funkcjonowanie jako obywatela, jego patriotyzm. Tego nie da się załatwić wielkimi programami, to jest zadanie na każdy dzień - dodał abp Wojda. Zwrócił też uwagę, że w przygotowaniach do jubileuszu nie może zabraknąć ducha maryjnego.
Jutro biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. - Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w Mszy św. na Szczycie o godz. 11.00, zawierzając Matce Bożej Częstochowskiej, naszej Pani i Królowej, nasze życie, życie naszego narodu, ciesząc się, że w tym dniu możemy być w sercu Kościoła w Polsce - zachęca bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.