Reklama

Wydarzenia z diecezji

Jubileusz kościoła parafialnego w Trąbinie

17 listopada jubileusz 100-lecia konsekracji obchodził kościół parafialny w Trąbinie. Uroczystości, podczas której dziękowano za 100 lat istnienia świątyni przewodniczył biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Dodatkowym powodem do wspólnego świętowania stało się 660-lecie utworzenia parafii Trąbin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W progach odnowionej z okazji jubileuszu świątyni Biskupa Stanisława przywitali najmłodsi parafianie. Uczynili to w niecodzienny sposób - opowiadając wierszem o dziejach świątyni w Trąbinie, a także - za pomocą rymów - malowniczo opisując jej wnętrze. Przemawiający chwilę później proboszcz parafii ks. Krzysztof Kosewski wyraził wdzięczność za obecność Biskupa Stanisława. "Przybyłeś do nas, Ojcze, jako następca biskupów płockich: Biskupa Klemensa, który erygował parafię, bp. Załuskiego, który ufundował kościół oraz bp. Jana Szembeka, który obecną świątynię konsekrował w 1902 r. Z całego serca dziękujemy za Twoją pierwszą i z pewnością nie ostatnią wizytę w naszej parafii" - mówił Ksiądz Proboszcz.
W homilii Biskup płocki zaznaczył, że każda świątynia jest znakiem wysiłku i entuzjazmu, a także przykładem właściwego myślenia o swoich potomkach i o Ojczyźnie. "Pozostawiamy nadchodzącym po nas pokoleniom to, co najświętsze i najcenniejsze - depozyt wiary i przywiązania do Kościoła, który wyraża ta świątynia" - mówił bp Stanisław Wielgus. - Minęły wieki, a na tym terenie ludzie cały czas pozostali wierni Chrystusowi. Obyście zawsze tacy pozostali" - apelował Ksiądz Biskup.
Pasterz diecezji przypomniał, że wiele współczesnych systemów filozoficznych i ideologicznych wrogich jest chrześcijaństwu. "Dla niektórych Kościół jest tylko zbiurokratyzowaną instytucją, według innych - hamuje on postęp, jeszcze inni uważają, że winien zająć się tylko i wyłącznie działalnością charytatywną. Dlatego musimy postawić sobie pytanie: czym jest Kościół dla nas wierzących? Odpowiedź brzmi: jest naszą Matką, dzięki której otrzymaliśmy sakrament chrztu. To właśnie w Kościele przyjmujemy do serca Chrystusa w Komunii św., to Kościół towarzyszy nam modlitwą i umacnia sakramentem namaszczenia, gdy jesteśmy chorzy, to tu przeżywamy radość powstania nowej rodziny w momencie zawierania chrześcijańskiego małżeństwa i Kościół wreszcie towarzyszy nam w ostatniej ziemskiej drodze" - mówił Ksiądz Biskup. Kaznodzieja przypomniał też, że każdy chrześcijanin w myśl słów Pisma Świętego jest świątynią Boga, a więc kościołem. "W obliczu ideowych zagrożeń ze strony antropologii redukcyjnych, uważających człowieka tylko za jedno ze zwierząt, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak wielką godnością zostaliśmy obdarzeni. Jesteśmy obrazem Boga i mamy obowiązek dbać o owo Boże odbicie w naszych duszach" - zaznaczył Ksiądz Biskup. Kaznodzieja zwrócił też uwagę na wielką rolę kobiet w procesie wychowywania i przekazywania wiary w ciągu stuleci istnienia Kościoła, apelując, by zawsze godnie wypełniały powołanie chrześcijańskich żon i matek. Ksiądz Biskup podziękował również artystom płockiego Teatru Dramatycznego, którzy wzięli udział w uroczystości. "Kościół nigdy nie bał się kultury i nauki, co więcej - przez setki lat był promotorem wielu dziedzin wiedzy i mecenasem sztuki. Wyrażam radość z obecności artystów na tej uroczystości. Jest to świadectwo tym bardziej wartościowe, że współczesne areopagi odchodzą od Boga" - stwierdził Biskup płocki.
Po Mszy św. artyści wykonali spektakl oparty na książce Ojca Świętego pt. Przekroczyć próg nadziei. Grupie aktorów przewodził dyrektor teatru Marek Mokrowiecki.
Parafia w Trąbinie została erygowana przez Biskupa Klemensa w 1342 r. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1418 r. Świątynia parafialna kilkakrotnie ulegała zniszczeniu, m.in. w czasie potopu szwedzkiego. W latach 1878 - -81 staraniem ówczesnego proboszcza ks. A. Kołakowskiego zbudowano w Trąbinie murowany kościół, który został poświęcony w 1883 r. przez dziekana rypińskiego ks. De la Grange. W 1902 r. świątynię konsekrował bp Jan Szembek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej pielgrzymów na szlaku św. Jakuba

2025-07-11 17:10
Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Vatican Media

Camino de Santiago bije rekordy. Coraz więcej pielgrzymów

Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku - podaje Catholic Herald.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...