Reklama

Polska

Bp Pindel w drugim dniu konferencji w Krakowie: Nie ma zgody na zło w Kościele

Ks. Rytel-Andrianik

Nie ma zgody na zło w Kościele. Nie ma zgody na trwanie struktur, które sprzyjają wykorzystywaniu nieletnich – powiedział dziś rano biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W drugim dniu międzynarodowej konferencji nt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” przewodniczył Mszy św. w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Wraz z nim koncelebrowali Eucharystię: Prymas Polski abp Wojciech Polak i biskup płocki Piotr Libera.

- Tematy, które poruszamy podczas konferencji w naszym polskim kontekście wymagają wiele odwagi. Zanośmy prośby do Boga, aby tej odwagi nam nie zabrakło. Niech stanie się ona dobrym przykładem dla innych środowisk polskich, by nie lękały mówić się o tym co trudne, o trosce o ofiary molestowania – powiedział na początku Mszy św. prowincjał-nominat krakowskich jezuitów ks. Jakub Kołacz SJ. Zachęcał uczestników liturgii do modlitwy o „owoce oczyszczenia, by konferencja stała się światłem, które będzie wyznaczało nasze postępowanie w tej dziedzinie”.

W homilii bp Pindel przypomniał, że ubogi i „maluczki”, to kategoria uprzywilejowana w Biblii. Bóg zawsze jest po ich stronie. Upomina się o nich – przypominał biskup-biblista. Dodał, że „sprawa, która nas gromadzi i słowo na dziś podsuwają obraz Boga, który wyciąga do nas dwoje rąk, którymi są: porządek i obietnica”

Ewangelia zawiera obietnicę: ramię wyciągnięte od Boga do nas. To on troszczy się o człowieka i o Kościół. To w jego ręku jest ostateczna pomoc dla pokrzywdzonego, uzdrowienie i pocieszenie, wsparcie i pojednanie i troska o życie z krzyżem dalej. Czy my nosimy tę Bożą obietnicę wobec skrzywdzonych? Czy czynimy to wiarygodnie i fachowo? Potrzebna jest terapia, pomoc, bycie z pokrzywdzonymi – wyliczał.

Reklama

Stwierdził też, że obietnica jest i dla sprawcy - że nawróci się, uzna swą winę, przeprosi, podejmie pokutę. Przy tej okazji wyznał, że miał okazję spotkać się z kilkoma. Bp Pindel podkreślił, że bardzo ważne było wczorajsze nabożeństwo. - Uświadomiło mi ono potrzebę modlitwy i do nawrócenia – nie tylko karania i odsuwania sprawców – powiedział.

Biskup bielsko-żywiecki nawiązując do Ewangelii, powiedział, że obietnica jest także dla Kościoła, że jest Oblubienicą Pana, za którą On wydał siebie, by ocalić, zbawić, oczyszczać. - Musimy karmić się słowem Bożym, a więc żyć według porządku, w którym nie ma miejsca na krzywdę, ale jest na nawrócenie i przebaczenie. Nie ma zgody na zło, ale uleczenie naszych serc. Nie ma zgody na trwanie złych struktur myślowych i instytucjonalnych, ale jest na ich przemianę – podkreślał.

Dziś drugi dzień konferencji. W części przedpołudniowej mowa jest o doświadczeniach polskich. Pierwszy wykład głosi prezeska Fundacji Dzieci Niczyje dr Monika Sajkowska, która przedstawia temat: Co wiemy nt. problemu wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce?

2014-06-21 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Taki ostatni Różaniec

Mjscreen

Bp Roman Pindel podczas ostatniej transmisji

Zakończyły się modlitwy różańcowe z biskupem transmitowane codziennie online na Facebooku diecezji bielsko-żywieckiej. Ostatnia z nich popłynęła z Diecezjalnego Domu Duszpasterskiego w Andrychowie w Boże Ciało.

Więcej ...

Tragedia w Bejrucie. Caritas Polska rusza z pomocą

2020-08-05 13:31

PAP

Ponad 4000 osób zostało rannych, a co najmniej 100 zginęło we wczorajszym wielkim wybuchu w Bejrucie. Caritas Polska uruchamia pomoc dla pogrążonych w żałobie mieszkańców Libanu. Organizacja przeznaczyła na ten cel już 100 tys. zł z własnych środków i rusza ze zbiórką apelując o wsparcie wszystkich przejętych losem poszkodowanych wskutek eksplozji.

Więcej ...

Biskupi z Japonii i USA wezwali do modlitwy z okazji 75. rocznicy ataków atomowych

2020-08-05 20:51

Adobe Stock

Biskupi w Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do wspólnej modlitwy w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...