Reklama

Idźcie i głoście

Niedziela toruńska 25/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobre i poprawne czytanie Słowa Bożego, oznajmianie go w zgromadzeniu liturgicznym wymaga pewnego kunsztu. Nikt dotąd nie posiadł tej sztuki tak, aby nie mógł jej doskonalić i ulepszać. Do tego zaszczytnego zadania zachęcał papież Paweł VI w encyklice „Ecclesiam suam”: „Trzeba nam wrócić do prawdziwej sztuki oznajmiania Słowa Bożego... Musimy szukać prawideł, przez których zastosowanie stanie się nasza wymowa prosta, jasna, mocna, poważna, zdolna wyzwolić nas z wrodzonej niezaradności w posługiwaniu się tym wzniosłym i tajemniczym narzędziem działania, jakim jest Słowo Boże, i zachęcić nas do wysiłku, abyśmy dorównali w szlachetnym współzawodnictwie tym wszystkim, którzy dzięki sztuce wymowy posiadają w naszych czasach ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Przed każdym lektorem, który wykonuje w czasie sprawowania Eucharystii własną funkcję liturgiczną, stoi więc obowiązek pilnego zdobywania sztuki czytania Słowa Bożego. Swoją wzniosłą, zaszczytną i odpowiedzialną posługę powinien on spełniać z należną czcią i miłością do Pisma Świętego (por. KL 29), aby wypowiadane Słowo Boże, jako «żywe i skuteczne» (Hbr 4, 12), było wezwaniem zarówno dla słuchaczy, jak i dla czytającego je lektora”.

Kim jest lektor?

Lektor podejmuje posługę w Kościele wiążącą się z odczytywaniem podczas liturgii i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii (wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Ewangelię, nie prosi wówczas kapłana o błogosławieństwo). Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor wykonuje (może zarówno odśpiewać, jak i odczytać) psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może wnieść Księgę Ewangelii - Ewangeliarz. Lektorzy stanowią filary Liturgicznej Służby Ołtarza. Swoją posługę wykonują sumiennie i gorliwie, również według określonych struktur.
Do przyjęcia tej posługi kandydaci przygotowują się w swoich rejonach duszpasterskich przez solidną formację, która obejmuje cztery etapy. Pierwszą z nich jest formacja fonetyczna, która ma za zadanie nauczyć kandydatów na lektorów prawidłowej wymowy zgodnej z wymogami poprawnej polszczyzny. Istotnym zadaniem w przygotowaniu fonetycznym jest umiłowanie piękna języka i wzbudzenie troski o należyte proklamowanie Słowa Bożego. Drugi etap stanowi formacja biblijna, która ma za zadanie pogłębienie więzi ze Słowem Bożym, ukazanie tego Słowa jako adresowanego do mnie, będącego źródłem prawdy i dobra, a także wprowadzenie w praktykę częstego, osobistego czytania i rozważania Słowa Bożego. Trzeci etap to formacja liturgiczna. Zadaniem tego etapu jest poszerzenie wiedzy dotyczącej liturgii, rozmiłowanie w niej oraz kształtowanie służby przy ołtarzu zgodnej z normami liturgicznymi. Ostatnim, najistotniejszym etapem jest formacja wewnętrzna, która za cel obiera sobie pogłębienie więzi z Chrystusem, ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego. Skuteczność formacjiwewnętrznej warunkuje dalsze trwanie przy ołtarzu, dlatego podczas zajęć koncentrujemy naszą uwagę na potrzebie współpracy z łaską Bożą.

Ustanowienie lektorów

Uwieńczeniem rocznej formacji było uroczyste wprowadzenie w posługę lektora 74 kandydatów z trzech rejonów duszpasterskich: toruńskiego, brodnickiego i grudziądzkiego. Uroczystość odbyła się 30 maja w kaplicy seminaryjnej podczas Mszy św. sprawowanej przez rektora WSD ks. prał. Krzysztofa Lewandowskiego. W homilii Ksiądz Rektor ukazał rangę urzędu lektorskiego, który jest posługą wobec Słowa Bożego. Wspomniał również swoją promocję lektorską, której dokonał śp. bp Bernard Czapliński, towarzysz męczeńskiej drogi bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego.
Po homilii miał miejsce właściwy moment ustanowienia lektorów. Ksiądz Rektor odmówił modlitwę błogosławieństwa nad kandydatami i podał każdemu z nich Księgę Pisma Świętego jako symbol powierzenia posługi.
Na uroczystości byli obecni duszpasterze parafialnych wspólnot Liturgicznej Służby Ołtarza, z których wywodzili się nowo ustanowieni lektorzy, rejonowi duszpasterze powołań oraz najbliżsi nowo promowanych.
Oprawę liturgiczną przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Nie zabrakło czasu na pamiątkową fotografię oraz spotkanie w refektarzu seminaryjnym, by wspólnie świętować to wielkie i radosne wydarzenie dla diecezji toruńskiej.
Dla Diecezjalnego Dzieła Powołań była to druga edycja kursu lektorskiego. Jest to jedna z form rocznej pracy zespołu duszpasterzy Dzieła Powołań. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój udział w całorocznej pracy w prowadzeniu kursów lektorskich.

www.powolania.diecezja.torun.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jazłowiecka Pani, módl się za nami

2024-05-09 20:50

pl.wikipedia.org

Około 40 kilometrów na zachód od Warszawy, niedaleko Niepokalanowa, w powiecie sochaczewskim położona jest wieś Szymanów. To tutaj, w Kaplicy Klasztornej Sióstr Niepokalanek znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.

Więcej ...

Peregrynacja w Pątnowie

2024-05-09 16:17

Maciej Orman/Niedziela

– Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie odnaleźli wierność naszemu Bogu i bliskość z każdym człowiekiem. (...) Pomóż nam pokonywać przeszkody i być silniejszymi od tego, co nam zagraża – tymi słowami ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, 8 maja powitał Maryję w znaku obrazu jasnogórskiego.

Więcej ...

Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”

2024-05-10 14:25

Mat.prasowy

Już 13 maja w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 19:00 odbędzie się Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli