Reklama

Lubelski finał Parafiady

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju 20 maja br. odbyła się uroczysta gala lubelskiego finału Ogólnopolskiego Programu „Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem „Parafiada” im. Św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył ks. prał. Józef Flis. Po Mszy św. przy szkole został posadzony dąb pamięci Władysława Błaszczyka, posterunkowego Policji Państwowej, który został zamordowany w 1940 r. w Miednoje. SP nr 1 włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, która polega na posadzeniu 21473 dębów na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do 2010 r. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Swoją obecnością uświetnili uroczystość m.in. ks. Zdzisław Ciżmiński, kapelan Rodziny Katyńskiej z Zamościa, Stanisław Schodziński, wicestarosta biłgorajski, Jan Lelonek, kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium w Lublinie Delegatury w Zamościu, Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Tadeusz Ferens, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Biłgoraj, por. Stanisław Mazur, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgorajskiego. Nie mogło zabraknąć na uroczystości p. Daniela Błaszczyka, syna Władysława Błaszczyka, którego imię nosi dąb zasadzony przy szkole.
Gdy dąb został posadzony, uczestnicy przeszli do budynku szkoły. Gości i laureatów finału wojewódzkiego powitał dyrektor szkoły Marian Kurzyna. Następnie p. Iwona Czarcińska mówiła o Prymasie Tysiąclecia. Nadeszła wreszcie kolej na ogłoszenie laureatów województwa lubelskiego w Ogólnopolskich Programach „Moja Mała Ojczyzna” i „Patriotyzm - z pokolenia na pokolenie” oraz Ogólnopolskiego Konkursu na Plakat z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Laureatami zostali w Programie „Moja Mała Ojczyzna”, w kategorii szkół podstawowych: I miejsce - SP nr 1 w Biłgoraju w składzie: Sandra Gnap, Joanna Marzec, Magdalena Kusz, Natalia Margol, Łukasz Paszkowski, pod opieką p. Ewy Madejek; II miejsce - SP im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie w składzie: Kornelia Trusz, Jowita Cap, Krystian Jeleń, Bartłomiej Kuczma, Tomasz Skotnicki, pod opieką p. Joanny Karczmarzyk; III miejsce - SP nr 40 im. Leona Kruczkowskiego w Lublinie w składzie: Joanna Filipczak, Karolina Nurzyńska, Emilia Orzeł, Katarzyna Syroka, Katarzyna Tomaszewska, pod opieką p. Elizy Pelczar.
I miejsce w kategorii gimnazjów - Publiczne Gimnazjum w Białej w składzie: Anna Blacha, Izabela Pudło, Michał Kulpa, Dominika Bekasik, Paulina Sosnówka, pod opieką p. Marka Sulowskiego.
I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Zespół Szkół nr 2 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim w składzie: Sylwia Krawczyk, Wioletta Nocek, Justyna Stec, Justyna Raczkiewicz, Ewelina Turzyniecka, pod opieką p. Małgorzaty Piwko. II miejsce - Katolickie LO im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju w składzie: Dominika Kulińska, Dominika Paluch, Iwona Surma, Karolina Surma, Kinga Śmieciuch, pod opieką p. Kingi Birut-Solak.
Uczestnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca zostali zaproszeni do udziału w ogólnopolskim trzecim etapie, który odbędzie się w Warszawie w dniach 4-9 lipca br.
W Ogólnopolskim Konkursie na Plakat z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w kategorii gimnazjów: I miejsce - Kamil Swatowski z Gimnazjum nr 9 w Lublinie; II miejsce - Michał Stepuch z Gimnazjum w Michalowie; III miejsce - Marta Kokosińska z Zespołu Szkół nr 7 w Lublinie; Wyróżnienia: Natalia Szopa z Zespołu Szkół nr 7 w Lublinie i Joanna Kołdej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.
W kategorii szkół podstawowych: I miejsce - Paulina Gąsior z SP w Lipsku; II miejsce - Dominika Rozwadowska z SP nr 4 w Lublinie; III miejsce - Aleksandra Zwierz z SP w Zalesiu; Wyróżnienia - Oliwia Szczepaniak z SP nr 4 w Lublinie i Katarzyna Sereda z SP nr 1 w Biłgoraju.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce - Małgorzata Margol z Zespołu Szkół nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie; II miejsce Ireneusz Seńko Zespołu Szkół nr 6 w Lubyczy Królewskiej; III miejsce - Dawid Krzysztoń z Zespołu Szkół nr 3 w Lublinie; Wyróżnienia - Magdalena Winiarska z Zespołu Szkół nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie i Adrian Terlecki z Zespołu Szkół nr 3 w Lublinie.
Nagrodzono także najlepszych nauczycieli w województwie lubelskim, którzy uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Wychowania Patriotycznego i Społecznego „Patriotyzm - z pokolenia na pokolenie”. Wśród najlepszych znalazł się Piotr Kiełbasa z SP nr 1 w Biłgoraju.
Po ogłoszeniu wyników, w programie słowno-muzycznym o patronie szkoły zaprezentowali się uczniowie SP nr 1 w Biłgoraju.
Na zakończenie Zespół Pieśni i Tańca „Tanew” zaprezentował polskie tańce narodowe oraz tańce regionalne z różnych stron kraju, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji regionu biłgorajskiego.
W roku szkolnym 2008/2009 temat programu „Moja Mała Ojczyzna” w większym stopniu łączył historię i bohaterów „małych ojczyzn” z wydarzeniami ważnymi dla całego narodu - z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Więcej ...

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Więcej ...

Wąwolnica. II Dzień Rodzin Archidiecezji Lubelskiej

2024-06-16 08:18

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych