Reklama

Wiadomości

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reakcja strony społecznej

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie. Za skandaliczne, przedłożone rozwiązania uznała Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Zdaniem związkowców zmiany prawne proponowane przez Minister Edukacji Narodowej, Barbarę Nowacką wprowadzą chaos i destrukcję w polskiej edukacji. Ponadto skutkują ograniczeniem zatrudnienia dla ponad 30 tys. pedagogów.Tym bardziej, że w tej liczbie nie ma sióstr zakonnych i księży, którzy w części szkół i przedszkoli także organizują katechezę.

„S” prowadzi również konsultacje ze środowiskami zrzeszającymi nauczycieli religii, m.in. ze Stowarzyszeniem Katechetów Świeckich, które na 21 maja br. zapowiedziało przed Sejmem konferencję prasową. Jak czytamy na stronie katecheci.org tematem spotkania z mediami będzie „(…) stanowisko SKŚ w sprawie projektu rozporządzenia w sprawie zmian warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zostanie również przedstawiona nowa kampania SKŚ: »Wychowanie do wartości w szkole – religia lub etyka dla każdego ucznia «”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reakcja strony wyznaniowej

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała się na wykorzystanie ugruntowanej przez setki lat dyplomacji werbalnej wyrażonej w krótkim komunikacie wydanym 2 maja br. po zakończeniu obrad Rady Stałej KEP. Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze „(…)wyrazili zaniepokojenie wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w ich organizacji”.

Kościoły wchodzące w skład Polskiej Rady Ekumenicznej nie wydały oficjalnego komunikatu.

Ze źródeł zbliżonych do MEN wiadomo jednak, że Rada wysłała swoje uwagi jako opinię do projektu w ramach prowadzonego procesu legislacyjnego. Treści opinii nie upubliczniono.

- My również wyrażamy zaniepokojenie zmianami, które zaproponował resort edukacji.– mówi dla Niedzieli.pl kpł. Dominik Miller, rzecznik prasowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów RP.

Reklama

- Nauczanie religii to nie tylko nauczanie wiary, ale także kształtowanie postawy moralnej każdego ucznia. Szkoła ma wychowywać, a więc formować moralnie młodych ludzi w oparciu o zasady wypływające z chrześcijaństwa. O tym mówi przecież także Konstytucja RP. Jak niegdyś władze komunistyczne, tak obecnie religii ministerstwo zaczyna widzieć wroga – dodał ksiądz Dominik Miller.

KON-STY-TU-CJA

Konstytucja RP gwarantuje dzieciom korzystanie z nauki religii w szkole. Przepis obejmuje prawo do nauki religii wszystkich kościołów, których funkcjonowanie jest uregulowane prawnie.  W odniesieniu do Kościoła Rzymskokatolickiego szczegółowe regulacje dotyczące katechezy zawiera także Konkordat, a konkretnie art. 12 tej umowy gwarantujący, że publiczne szkoły i przedszkola zorganizują naukę religii w ramach planu zajęć. Ratyfikując Konkordat, Polska zgodziła się również, by to Kościół Katolicki decydował o nauczanych treściach.

Przypomnijmy…

Jedną z obietnic obecnej koalicji rządzącej była likwidacja ocen z religii i etyki jako składników tzw. średniej ocen ucznia, która m.in. decyduje o tym, czy uczeń otrzyma świadectwo ze osławionym „czerwonym paskiem”. Zmiany wprowadza rozporządzenie z dnia 22 marca 2024 r., które - co prawda w swym tytule- odnosi się do szkół publicznych, ale dotyczy także placówek, które nie mają takiego statusu, np. katolickich.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyktatura rankingów czy skracanie smyczy? Kontrole kuratoryjne kontra szkoły z misją

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN właśnie opublikowało Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. To standardowa procedura. Każdy rok szkolny ma swoje priorytety edukacyjne, które wcześniej ogłasza minister edukacji. Zwykle ich określenie wiąże się z przekazywaniem dodatkowych pieniędzy na programy, które mają wzmacniać wybrane przez ministra zagadnienia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zapowiedź kontroli nauczycieli ze szkół uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Blady strach spadł na szkoły z terenów słabszych społeczno- ekonomicznie oraz na szkoły katolickie, które niejednokrotnie prowadzą zajęcia z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Hiszpania: w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II

2024-07-19 15:04
Katedra w Madrycie, Hiszpania

Adobe.Stock.pl

Katedra w Madrycie, Hiszpania

W siedzibie nuncjatury apostolskiej w Madrycie odsłonięto tablicę upamiętniającą św. Jana Pawła II. Przedstawia ona obok postaci pochodzącego z Polski papieża również jego następcę papieża Benedykta XVI oraz Matkę Teresę z Kalkuty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna