Reklama

Kościół

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To wpływa na naszą tożsamość, a kiedy znamy naszą tożsamość, to wiemy, co mamy robić. Jeśli ludzie nie wiedzieli, kim są, to robili różne dziwne rzeczy. Trzeba ten proces odwrócić, trzeba wrócić do źródła" – wyjaśnił gość Radia eM.

Według nowego biskupa po skandalach z udziałem duchownych, należy poprawnie zdiagnozować problem, aby nie czynić pochopnych ruchów. "Historia Kościoła pokazuje, że tak jak jednostki niszczyły rzeczywistość społeczną, tak mogą ją też odbudowywać. Liczę na wyjątkowych ludzi, których już spotykam w diecezji, ale trzeba też dbać o systemową odnowę" – podkreślił bp Ważny, który 8 maja objął urząd biskupa sosnowieckiego, a 22 czerwca będzie miał ingres do katedry w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup został zapytany także, czy istnieje możliwość, że zostaną ujawnione kolejne sensacyjne informacje. "Ewangelia jest zawsze dobrą nowiną. Skandale, zgorszenia zawsze będą. Biada tym, przez których przychodzą, ale zawsze będą" - odpowiedział bp Ważny.

Jak dodał, należy się spodziewać, że "tu i ówdzie coś się pojawi". Jednak, według bp Ważnego, receptą na to jest większa wiara.

Kolejnym poruszonym tematem była niska liczba kandydatów na księży. Biskup przyznał, że jest to złożony problem, ponieważ inne diecezje także zmagają się z brakiem kandydatów. "Na pewno dotknęła ich ta sytuacja z zamordowanym diakonem. To też jest cios i jak rozmawiam z klerykami, to widzę, że nie jest to dla nich łatwe, ale Pan Bóg zawsze powołuje i powoływał do zakonu, jak i do małżeństwa" - podsumował.

Podziel się cytatem

Reklama

W diecezji sosnowieckiej w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych, które odbiły się echem w mediach w całej Polsce.

Reklama

W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po nagłośnieniu sprawy przez media duchowny jeszcze przez półtora roku pełnił funkcję rektora. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.

Reklama

W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona, który miał na ciele liczne obrażenia, wskazujące na zabójstwo. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu. Konflikt między duchownymi miał trwać od pewnego czasu. Ksiądz miał m.in. wysyłać diakonowi wiadomości sms-owe z groźbami. Śledztwo w sprawie śmierci diakona i księdza zostało umorzone, o czym w marcu poinformowała sosnowiecka prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że ksiądz zabił diakona, oddając do niego sześć strzałów z rewolweru i zadając wiele ciosów nożem; potem popełnił samobójstwo.

Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Wydarzenie opisała "Gazeta Wyborcza", nazywając je imprezą o charakterze seksualnym, która wymknęła się spod kontroli. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka. Ostatecznie na miejsce wezwano policję, po interwencji której ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym. W styczniu 2024 r. ksiądz Tomasz Z. został aresztowany m.in. pod zarzutem przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków.

20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Jego życia nie udało się jednak uratować. Następnego dnia Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności zgonu.

Reklama

Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy. Po przesłuchaniu został zwolniony.

Ksiądz w diecezji pełnił funkcję sędziego sądu biskupiego. Po tragedii decyzją administratora diecezji arcybiskupa Adriana Galbasa został zawieszony w pełnieniu tej funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ ral/ agz

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2024-05-16 14:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny: Św. Józef jest ojcem posłusznym

Św. Józef jest ojcem posłusznym. Rozpoznaje Bożą wolę – często po wielkiej walce, po wielkim wysiłku – po to, by móc ją spełniać. Okazuje się, że spełnianie woli Bożej staje się dla niego źródłem wielkiego szczęścia, o wiele większego niż to, gdyby pełnił tylko własną wolę.

Więcej ...

W najbliższych dniach kolejne oceny zjawisk nadprzyrodzonych; czy będzie decyzja ws. Medjugorie?

2024-07-18 10:50
Medjugorie

Monika Książek

Medjugorie

Kolejne oceny rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział prefekt ds. Dykasterii Nauki Wiary, kard. Víctor Manuel Fernández w opublikowanym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety kościelnej „Alfa y Omega”.

Więcej ...

Kongres Eucharystyczny w USA

2024-07-19 16:29

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna