Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

Rycerze Kolumba

„Nagrody Rady Stanowej za działalność programową to szczególne i zaszczytne wyróżnienie dla rad, które potrafią dostrzec potrzeby w swoim środowisku lokalnym, w swoich parafiach, a jednocześnie są inspiracją dla innych” – wyjaśnił Dyrektor ds. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce Marcin Piętak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycyjnie w czasie Konwencji Rycerze Kolumba przyznają także nagrodę dla Rodziny Roku. Tym razem w uznaniu szczególnego świadectwa wiary i zaangażowania w życie parafii wyróżniona została rodzina Rycerza Kolumba z Suwałk, Grzegorza Snarskiego i jego żony Wioli. Państwo Snarscy stracili dwoje dzieci – jedno przed narodzeniem, drugie zaledwie kilkanaście dni po nim. Powodowani troską o innych pogrążonych w smutku rodziców, a także inspirowani własnym trudnym doświadczeniem organizują w parafialnym kościele uroczyste nabożeństwa żałobne połączone z pochówkiem dzieci martwo urodzonych. Motywowana postawą swojego Brata w Rycerstwie, w celebrację regularnie włącza się lokalna rada Rycerzy Kolumba.

„W sposób szczególny na nasz wybór wpłynęła ich otwartość na życie oraz zwrócenie uwagi na trudne doświadczenie związane z dziećmi utraconymi” – wyjaśnił Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce. „Bardzo ważne jest świadectwo, które rodzina daje na forum publicznym, również w mediach, i to, że pomaga innym poradzić sobie z tą sytuacją, znajdując pocieszenie również w modlitwie” – dodał.

Reklama

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

Rycerze Kolumba

Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili hierarchowie: bp Jan Piotrowski, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Stanisław Gądecki, a także abp Wacław Depo – Kapelan Stanowy, duszpasterz polskich Rycerzy – który sprawował uroczystą mszę św. rozpoczynającą Konwencję.

„142 lata temu w czasach ciężkiej pracy duszpasterskiej, by założyć Rycerzy Kolumba w Zasadach Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, ks. Michael był niesprawiedliwie krytykowany nawet przez współbraci kapłanów uważających, że jego projekt był zagrożeniem dla przyszłości Kościoła” – przypomniał w homilii abp Depo, odwołując się do postaci założyciela Rycerzy Kolumba, błogosławionego Michaela McGivneya.

„Odpowiedzią ks. Michaela nie była złość ani odwet przy pomocy innych oskarżeń, ale stała determinacja i skupienie oraz pewność wynikająca z wiary, że jeśli jest taka wola Boga, to Rycerze osiągną sukces przekraczający granicę czasu i miejsca. I my jesteśmy dzisiaj tego świadkami!” – podkreślił Metropolita Częstochowski. „Przenikała go świadomość (…), że postawą chrześcijan jest postawa bojowego zmagania. Jest ona konieczna do tego, aby społeczeństwo miłować w prawdzie, ofiarnie mu służąc, i odkryć piękno i sens wiary w Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela” – dodał.

W czasie Konwencji Rycerze wybrali również swoje władze, tzw. Radę Stanową – grupę wolontariuszy zobowiązaną do inspirowania i nadzorowania stałego rozwoju programowego i członkowskiego Rycerzy w Polsce. Szefem Rady Stanowej, Delegatem Stanowym, został wybrany Marek Ziętek ze Słupska, który zastąpi w tej funkcji ustępującego po czterech latach Krzysztofa Zubę z Jadachów (diecezja sandomierska). Delegatowi w jego posłudze pomagać będą: Sekretarz Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Skarbnik Krzysztof Sietczyński z Wrocławia, Radca Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja radomska) oraz Kustosz Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego (diecezja radomska). Skład Rady Stanowej uzupełnia Były Delegat Stanowy Krzysztof Zuba oraz Kapelan Stanowy abp Wacław Depo.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od prawie 20 lat i liczą niemal 8 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba. 1 lipca 2024 roku w tej funkcji zastąpi go wybrany na tegorocznej Konwencji w Licheniu Marek Ziętek. Duszpasterzem, Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce, jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024