Reklama

Polska

Warszawa: Wakacyjny Zjazd Misjonarzy

Archiwum Moniki Nowickiej

Ponad 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 28 krajach świata na 4 kontynentach bierze udział w trwającym do poniedziałku Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który odbywa się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jego organizatorem jest Komisja Misyjna KEP.

W ciągu trzech dni misjonarze zapoznają się oni z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce. Spotkają się także z przewodniczącym Komisji Misyjnej KEP bp Jerzym Mazurem oraz władzami państwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Poznają również zakres działania wszystkich agend Komisji Misyjnej i aktualne możliwości pomocy. Na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie opowie im Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego, ks. Grzegorzem Suchodolski.

Mimo to, jak podkreślają sami misjonarze, taki zjazd to dla nich przede wszystkim czas na odnowienie relacji z Bogiem i budowanie wspólnoty z innymi. - Przyjeżdżamy tu aby odpocząć duchowo stając przy tabernakulum, a to miejsce ma dla wielu z nas szczególne znaczenie, ponieważ właśnie tutaj utwierdziło się nasze misyjne powołanie, tutaj stanęła ta przysłowiowa kopka nad "i" - dzieliła się s. Estera ze Zgromadzenia Sióstr Salwatorianek, która na co dzień pracuje w szpitalu w Republice Demokratycznej Konga.

Reklama

Czas zjazdu to także możliwość spotkanie i wymiany doświadczeń. - Mimo, że nieraz niektórzy spośród nas pracują w tym samym kraju, to ze względu na ogromne odległości i trudności z przemieszczaniem, nie mówiąc już o tym, że brakuje również czasu, nie widujemy się. Zjazd w Centrum Formacji Misyjnej jest więc dla nas okazją spokojnego spotkania i rozmowy - wyznał o. Roman Olesiński ze Zgromadzenia Księży Salezjanów, który od 42 lat pracuje w puszczy Amazońskiej w regionie Loreto w Peru. - Nasz kraj jest cztery razy większy od Polski. W wikariacie, gdzie posługuję, na 150 tysięcy ludzi jest 30 kapłanów, tak więc wierni mogą najwyżej dwa razy w roku uczestniczyć we Mszy św. - dzielił się zakonnik.

Ojciec Wojciech Jeziorski z Zakonu Ojców Paulinów, który od niedawana pracuje w Kamerunie, powiedział, że dzięki rozmowom ze swoimi starszymi siostrami i braćmi misjonarzami mógł przekonać się, że bez względu na szerokość geograficzną w każdym człowieku, z każdego ludu czy plemienia istnieje fundamentalna potrzeba, wręcz głód Boga oraz pragnienie dobra.

Pierwszego dnia zjazdu Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser, który sam wiele lat spędził pracując w Rwandzie. W czasie homilii zwrócił on uwagę na niebezpieczne tendencje dezintegracyjne, które, jak stwierdził, nie omijają dziś także krajów misyjnych. - Mamy coraz większe liczby ludzi, którzy nie tylko nie mają żadnych referencji duchowych, ale także żyją perspektywą horyzontalizmu, gdzie człowiek zastąpił Boga. Tymczasem człowiek nie może być miarą człowieka, bo jest za małą miarą. Miarą człowieka jest Bóg - zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że w dobie relatywizmu misjonarze są świadkami prawd nieprzemijających - Na miejsce ciągłej zmienności i względności wszystkiego, na miejsce tego, co papież Benedykt XVI nazwał 'dyktaturą relatywizmu' my głosimy stałość, w miejsce źle pojmowanej wolności polegającej na dokonywaniu nieustannie nowych wyborów przy negacji poprzednich my głosimy wierność - zauważył abp Hoser. Przypomniał on jednocześnie misjonarzom, że ich zadaniem jest wypełnienie misji otrzymanej od Boga. - W Jego planach istniejemy w pewnym sensie już od wieków i nikt nas nie może zastąpić. Bóg powołał nas podobnie jak powołał kiedyś Jeremiasza czy Jana Chrzciciela - powiedział kaznodzieja. Zachęcał jednocześnie od odczytywania znaków czasu. - Mądrość chrześcijanina polega na tym, że nie żyje on tylko własnymi projektami, ale tymi, które odczytuje jako wolę Boga, a którą poznaje poprzez karty Ewangelii, decyzje przełożonych oraz wydarzenia, w których uczestniczy - stwierdził bp warszawsko-praski.

Sytuację Kościoła w Polsce i stojące przed nim wyzwania przybliżył misjonarzom Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. Na temat filozoficznych źródeł ideologii gender opowiadał im ks. prof. Tadeusz Guz, natomiast o tendencjach misyjnych mówił o. Jarosław Różański OMI. W środę w czasie Mszy św. kapłani i siostry zakonne będą świętować swoje jubileusze misyjne. Porannej liturgii będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, przewodniczący komisji ds. Misji.

Konferencje ascetyczne głosi w tym roku do misjonarzy ojciec Konrad Keler SVD.

Na misjach pracuje obecnie 2028 polskich misjonarzy. W gronie tym jest 1014 zakonników, 656 sióstr zakonnych, 307 kapłanów diecezjalnych czyli tzw. fidei donum oraz 51 osób świeckich. Najwięcej misjonarzy posługuje obecnie w Afryce - 830 osoby. Drugie miejsce zajmuje Ameryka Południowa i Środkowa z liczą 791 misjonarzy, następnie Azja - 318 osób i Oceania - 71 misjonarzy.

W tegorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy bierze udział ponad 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich pracujących w 28 krajach świata na 4 kontynentach. Największe grono stanowią misjonarze z Kamerunu (15 osób), RCA (7 osób) Peru (7 osób) i z Brazylii (7 osób). Ale można spotkać także tych, którzy posługują w Ghanie, Gabonie, Angolii, czy Mongolii.

2014-06-24 16:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Księża z misją

Misjonarze miłosierdzia. Pamiątkowe zdjęcie z Watykanu

nowaewangelizacja.org

Misjonarze miłosierdzia. Pamiątkowe zdjęcie z Watykanu

– Misjonarzy miłosierdzia ustanowionych dla całego świata jest 1140, w samej Polsce 76, zaś w diecezji krakowskiej pod względem ilości jest chyba rekord światowy, w wykazie naliczyłem ich 17 – mówi jeden z nich, ks. Franciszek Ślusarczyk.

Więcej ...

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Więcej ...

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji...

Niedziela Świdnicka

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji...

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów