Reklama

Niedziela 36/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Apokaliptyczny obraz migracji

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wędrówka ludów, a właściwie ucieczka całych rodzin i pojedynczych osób przed śmiercią to w tej chwili gorący temat we wszystkich światowych mediach. Fala zrozpaczonych imigrantów napiera na granice krajów Starego Kontynentu. Kolejne państwa desperacko zaczynają budować mury, uszczelniają swoje granice, używają wojska i policji, aby zatrzymać uchodźców.

Musimy dobrze wybrać

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Z powagą i wielkim podziwem przyglądamy się pracom ekshumacyjnym prowadzonym od lipca 2012 r. pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, mającym na celu odkrycie prawdy o mordach komunistycznych w roku 1945 i w latach późniejszych.

z Watykanu
4

Z Watykanu

O znaczeniu modlitwy w życiu rodzinnym mówił Ojciec Święty 26 sierpnia br. podczas swojej 100. audiencji generalnej. Papież Franciszek powiedział, że kiedy rodziny gromadzą się na wspólnej modlitwie, doświadczają, iż to Jezus przybywa do nich jak do rodziny Marty, Marii i Łazarza.

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Ciała ponad 70 imigrantów znaleziono 27 sierpnia br. w węgierskiej ciężarówce porzuconej na autostradzie w Austrii. Prawdopodobnie ludzie udusili się w szczelnie zamkniętej wyłączonej chłodni, w której byli nielegalnie przewożeni na teren Unii Europejskiej.

z ostatniej chwili
7

Nie tylko dobre wrażenie

Wojciech Duda-Dudkiewicz

Główny cel pierwszej oficjalnej wizyty Andrzeja Dudy w Niemczech został osiągnięty. Prezydent miał poznać szefów niemieckiego państwa i rządu, nawiązać z nimi osobiste relacje i stworzyć dobry klimat do dalszych rozmów

Stąd ruszyła lawina

(wdd)

Na uroczystościach związanych z 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się w Gdańsku i Szczecinie, był obecny Andrzej Duda. Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz odprawili Mszę św. na placu Ofiar Grudnia 1970 w Szczecinie

Ręce precz od dzieci

(as)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Jubileuszowa – 90. Piesza Pielgrzymka Łódzka dotarła na Jasną Górę 24 sierpnia pod hasłem „Wierzcie w Ewangelię”. Przybyło 2,5 tys. pielgrzymów, których witał abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. – Radośni i przede wszystkim w domu Matki, więc u siebie.

z Polski
9

Z Polski

Przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zdominowały obrady biskupów diecezjalnych, którzy 25 sierpnia br. spotkali się na Jasnej Górze. Podczas sesji, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, biskupi przyjęli też „Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła”

temat numeru: szkoła • kuźnia nowych pokoleń
10-11

Mam marzenie

Anna Cichobłazińska

Szkoła jest instytucją bardzo wrażliwą na wszelkie zmiany. A ostatnie lata to pasmo doświadczeń odbijających się nie tylko na poziomie nauczania, ale też na osobowości ucznia i kondycji nauczyciela. Wystarczy przypomnieć, że w tym roku tylko 74 proc. maturzystów zdało egzaminy dojrzałości

temat numeru: szkoła • kuźnia nowych pokoleń • w sutannie i w habicie przy tablicy
12-13

Życie pod prąd

Z s. Barbarą Brońką rozmawia Jolanta Marszałek

Z s. Barbarą Brońką – nazaretanką, dyrektorką Szkoły św. Bernarda w Pittsburghu w USA – rozmawia Jolanta Marszałek

temat numeru: szkoła • kuźnia nowych pokoleń
14-15

Belfer czy świadek?

Anna Skopińska

Serce katechety bije ciągle tym rytmem skurczu – rozkurczu: zjednoczenie z Jezusem – spotkanie z drugim. Jeżeli brakuje któregoś z tych dwóch ruchów, serce katechety staje się martwe – w tych słowach papieża Franciszka warto poszukać inspiracji na początku roku katechetycznego

25 lat katechezy w szkole
16

Prawo do lekcji religii

Milena Kindziuk

U podstaw decyzji o powrocie lekcji religii do szkół było nie tylko docenienie roli chrześcijańskich wartości etycznych w procesie wychowania – podkreśla bp Marek Mendyk. Było i jest to także potwierdzenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

lekcja historii
17

Przesłanie ocalonej łączniczki AK

Tadeusz Szyma

Nieco ponad półtora roku temu odbył się w Warszawie pogrzeb Teresy Sułowskiej-Bojarskiej, która zmarła w wieku 90 lat. To zasłużona działaczka niepodległościowa odznaczona Krzyżem Walecznych, a zarazem autorka kilkunastu książek historycznych i religijnych, w tym wspomnień z Powstania Warszawskiego: „Codzienność. Sierpień-wrzesień 1944”.

święci • o. Maksymilian Kolbe
18-19

Widziałem, jak ojciec Kolbe stawał się świętym

Iwona Kosztyła Stanisław Szpunar – Świadectwo

Nie zapomnijcie o Auschwitz. Pamiętajcie o tym strasznym miejscu, ale przede wszystkim o ludziach, którzy w tak silny i w tak brutalny sposób zostali z nim związani.

bł. Stanisław Starowieyski • Męczennicy II wojny światowej
20-21

Słudzy pamięci

Ks. Zbigniew Kulik

Dnia 13 czerwca 2015 r. minęła 16. rocznica beatyfikacji 108 Męczenników II wojny światowej. Wśród nich było dwóch błogosławionych diecezji zamojsko-lubaczowskiej: ks. Zygmunt Pisarski i Stanisław Starowieyski – właśnie obchodzono 120. rocznicę jego urodzin.

rozmowa o Karmelu
22-23

Kiedy życie staje się modlitwą

Z o. Juliuszem Wiewiórą rozmawia Anna Wyszyńska

Z o. Juliuszem Wiewiórą, karmelitą bosym, o zakonnym powołaniu, Roku św. Teresy od Jezusa, więzi św. Jana Pawła II z Karmelem i „polarnym gołębniku” rozmawia Anna Wyszyńska

polskie pielgrzymowanie
24-25

Zawierzyć się Maryi

Magdalena Kowalewska

Dla tych kilku minut, gdy po trudzie pielgrzymowania patrzy się w oczy Pani Jasnogórskiej, a po policzkach wielu pątników spływają łzy, warto przeżyć w słońcu czy niepogodzie wędrówkę pielgrzymkowym szlakiem. Ona – Matka, która wszystko rozumie – bierze w swoje ramiona każdego zmęczonego pielgrzyma, wszystkie radości i troski oraz niesione w sercu intencje

polskie sanktuaria • Okulice
26-27

Matka dająca Życie

Maria Fortuna-Sudor

Do Okulic jadę z Krakowa, kierując się na Bochnię, a następnie na Nowe Brzesko. W miarę zbliżania się do celu zauważam płaski krajobraz, naznaczony szachownicą pól uprawnych, łąk i lasów. Dostrzegam zadbane domy i ich otoczenie, a także górujące nad okolicą bocianie gniazda. Już z daleka widzę miejsce, do którego zmierzam – wyróżniające się piękną, klasycystyczną bryłą sanktuarium Matki Bożej Okulickiej

27

Biskup kielecki na czele pielgrzymki rowerowej

Agnieszka Dziarmaga

Bp Jan Piotrowski i uczestnicy III Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę zgodnie uważają ją za bardzo potrzebną i udaną. Pięciokilometrowy peleton tworzyło blisko 500 pielgrzymów, przemierzających w dniach 19-22 sierpnia br. szlaki diecezji kieleckiej od Wiślicy na Szczyt Jasnogórski. To prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce.

110. rocznica urodzin św. s. Faustyny Kowalskiej • opowiadanie
28-29

Jak Helenka została Faustyną

Aleksandra Polewska

Dawno, dawno temu, bo niemal aż przed stu dziesięciu laty, w małej wioseczce o nazwie Głogowiec, w niewielkim domku z kamienia, w swoich łóżkach smacznie spała wciąż powiększająca się rodzina Kowalskich. Bo właśnie była noc. W pewnej chwili nad główką jednej z pociech państwa Kowalskich, Helenki, zatańczyło w ciemności nieśmiałe światełko.

29-31

Wiara w świetle miłosierdzia

(mł)

Dzienniczek św. Faustyny jest dziełem bardzo popularnym na całym świecie, choć nie należy on do literatury łatwej. Tym bardziej więc należy docenić próby przełożenia skomplikowanych nieraz treści teologicznych na język codzienności.

Z kwiatami na urodziny

Ks. Jarosław Krzewicki

Z początkiem września wiele spraw powraca na swoje miejsce. Kończą się wakacje, ludzie wracają z urlopów, dzieci idą do szkoły, praca nabiera tempa. I właśnie wtedy nie wolno zapomnieć o dacie, która dyskretnie zaznacza się w kalendarzu świąt. To urodziny Matki Bożej. Obchodzimy je 8 września

wiara i życie
31

Modlitwa spojrzeniem

Ks. Mariusz Rosik

Badania skuteczności komunikacji prowadzone przez Alberta Mehrabiana, profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, dowodzą, że treść wypowiedzi (czyli przekaz słowny) tylko w 7 proc. wpływa na wiarygodność i skuteczność komunikacji. W 38 proc. decyduje o tym ton głosu, natomiast w 55 proc. istota przekazu zależna jest od komunikacji pozawerbalnej.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Uzdrowienie głuchoniemego

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 7, 31-37)

Czyż Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze?

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Czytanie z Księgi Izajasza pochodzi z fragmentu, w którym starotestamentowy prorok zapowiada powszechny sąd Boży. Znamienne, że o ile w rozpowszechnionych poglądach dominują groza i lęk, o tyle zapowiedź Izajasza niesie wybawienie i ulgę.

poradnik duszpasterski
34

Zdrowia, sił i „nerwów”

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Czytając rozprawy o stanie polskiej katechezy szkolnej czy słuchając ich, czasem można odnieść wrażenie, że praca katechetów nie przynosi żadnych owoców, czyli de facto nie ma sensu. To dopiero bezsens!

felieton
35

Dziecko przed ekranem

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

Badania naukowców w USA pokazują, że przeciętne amerykańskie dziecko średnio ze 120 godzin w tygodniu przeżywanych na jawie, aż 40 godzin spędza w szkole lub na dojazdach do niej, również 40 godzin – na siedzeniu przed ekranem komputera lub telewizora, a tylko 32 godziny przebywa z rodzicami, kolegami, przyjaciółmi. Średnio dziecko w ciągu dnia powszedniego spędza 4-5 godzin przed ekranem, w weekendy zaś – 7-8 godzin.

ludzie Solidarności
36-37

Życie solidarnością pisane

Ewa Górska

Dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt, specjalista medycyny sądowej i anestezjologii, była jedyną kobietą wybraną podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 r. do Komisji Krajowej, a później do jej prezydium

37

„ZIARNA 2015”

pomoc bohaterom
38-39

Odmalowywanie Polski

Mateusz Wyrwich

Jedni mają po dwadzieścia, inni kilka lat mniej lub więcej. Pracownicy, studenci, uczniowie. Chcą odmalować „brudną” Polskę. Zawstydzić tych, którzy mimo że upłynęło już ćwierć wieku, tego nie zrobili – nie pomogli tym, którzy walczyli o niepodległość, a dziś żyją w nędzy.

39

70. rocznica zakończenia II wojny światowej

(Red.)

fakty • opinie
40

Znika symbol rządów PO

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Instalacja „Tęcza” wpisuje się w cały szereg działań PO zmierzających do wypierania dziedzictwa chrześcijańskiego z przestrzeni publicznej.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
41

Moralność w biznesie

(pr)

Pierwszy kościół od czasów rewolucji

(pr)

Pismo Święte dla Kubańczyków

(pr)

Niewielu słyszało o encyklice

(pr)

Przyjmą tylko chrześcijan

(pr)

Słowacja, która w ramach europejskiego planu rozlokowania nielegalnych imigrantów z obozów w Grecji i we Włoszech ma przyjąć 200 osób, zapowiedziała, że przyjmie tylko chrześcijan. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Ivan Netík tłumaczył, że muzułmanie, którzy stanowią większość imigrantów, nie czuliby się na Słowacji – w której nie istnieje ani jeden meczet – komfortowo.

Przyszłość chrześcijaństwa w Chinach

(pr)

marzenia mieszczuchów
42-43

Ucieczka na wieś

Katarzyna Woynarowska

Polska wieś zmienia się na naszych oczach – zdaniem niektórych, znacznie szybciej niż miasto. Zmiany te dotyczą poziomu życia, ale także mentalności. I zapewne ów postęp cywilizacyjny sprawił, że coraz częściej nie tylko mieszczuchy marzą o ucieczce na wieś

felietony
44-45

Granice kłamstwa

Alina Czerniakowska

Joseph Goebbels mówił: „Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą”, a Józef Stalin nie dopuszczał żadnej dyskusji, każdy musiał przyjąć do wiadomości, że „komunista nie zna, co to kłamstwo, kłamią tylko nasi wrogowie”.

Pamięć o szkole

Zdzisław Skotnicki

Mury i zasieki

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Unijni decydenci jak zwykle debatują, dzielą między poszczególne kraje liczbę uchodźców, a życie realne biegnie, toczy się obok.

W czyim interesie?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Rząd, politycy władzy i ich funkcjonariusze medialni przystępują do totalnej operacji podważania wiarygodności polskiego prezydenta, próbują zagnać go do kąta.

rodzina • Oczami Brata
46-47

(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie

Ewa Oset

Potrafią tworzyć, i jest to niesamowita twórczość artystyczna, niekiedy bogatsza od tej, której autorami są osoby w pełni zdrowe – mówi Paweł Bilski, inicjator projektu „(Nie) pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, którego kolejna edycja już we wrześniu i październiku w Częstochowie

47

O Karolu, który zmienił życie wielu

Każde dziecko jest darem. Niepełnosprawne – szczególnym. Choć zrozumienie tego czasami nie jest łatwe. Jadwiga Bilska, mama dziecka z zespołem Downa, i jego brat Paweł Bilski dziś mówią: „Dziękujemy Ci, Karolu, że dzięki Tobie wiemy, czym jest szczęście”.

rodzina • poradnik
48

Korona

Joanna Operacz

Każda z nas ma „biżuterię”, którą nosi zawsze – także wtedy, kiedy uwija się nad garnkami albo goni tramwaj. Mówi się przecież, że włosy to największa ozdoba kobiety

48

Służyć z radością

Danuta Bukowińska

Pięć lat artystycznej współpracy bp. Antoniego Długosza z ks. prał. Stanisławem Jasionkiem – autorem niemal wszystkich tekstów piosenek Księdza Biskupa oraz Tomaszem Łękawą – kompozytorem większości z nich zaowocowało wydaniem 9. płyty – „Służyć”.

jasnogórskie warsztaty
49

Przebaczenie drogą do miłości

Mgr Danuta Ługowska – psycholog, Mgr Iwona Tabulska – pracownik Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze

Być kochanym i kochać to marzenie drzemiące na dnie serca każdego człowieka. Miłość ta, rozumiana biblijnie, jest niewyczerpanym źródłem życia. Co się zatem dzieje z osobami niedostrzegającymi miłości, rozczarowanymi, niekiedy zgorzkniałymi? Czy Bóg bawi się ludzkim sercem, składając w nim pragnienie nieograniczonej miłości, jednocześnie nie dając możliwości zaspokojenia tego głodu serca? Co przeszkadza w dostrzeżeniu miłości z tak ogromną hojnością ofiarowanej nam przez dobrego Boga? Co przeszkadza w dostrzeżeniu otwartej dłoni drugiego człowieka?

Niedziela Młodych
50-53

Świat na scenie

Maria Magdalena Sztuka

Przyspieszyć niemiecki puls

Izabella Kopeć

54

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta

Aleksander Markowski

gala • 3. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
56

Biblia w oczach dzieci

Anna Wyszyńska

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci pt. „Twoja ulubiona opowieść biblijna” zyskuje na popularności. Do jego trzeciej edycji zgłoszonych zostało ponad półtora tysiąca prac z całej Polski.

różne
57

Na Ukrainę rowerem lub pieszo

(K.W.)

Kalendarium 6-12 IX 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne Dary

VII Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

58-68

Domowa „Nutella”

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Jeśli lubisz nutellę, ale uważasz, że jest zbyt słodka i kaloryczna, możesz przygotować własną – ze śliwek. Jest wyśmienita i smakuje nie tylko dzieciom. Nadaje się do smarowania chleba, jako nadzienie do naleśników czy masa do przełożenia tortu lub ciasta

Zaproszenie do Praszki

(Red.)

XIX Pielgrzymka Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z zespołem redakcyjnym „Niedzieli”

Na Jasną Górę – 19 września 2015 r.
Hasło: Idzie nowych ludzi plemię.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Centrum wiary i modlitwy zaprzyjaźnionych narodów

Monika Jaworska

Miejsce nazywane Trójstykiem jest dowodem na to, że pomimo nie tak dawno szczelnych i mocno strzeżonych granic, nasza wiara w Boga jest wciąż żywa. To nie nasza tylko zasługa, lecz przede wszystkim owoc Bożego działania.

Mężczyźni po przejściach

Mariusz Rzymek

W sierpniu ks. Tomasz Maniura OMI wraz z grupą młodzieży zaangażowanej w „Niniwa Team” objechał rowerem Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Wielką Brytanię. W tym rowerowym rajdzie uczestniczył Tomasz Szwed, mieszkaniec Hostelu Królowej Pokoju, przeznaczonego dla wychowanków ks. Józefa Walusiaka, którzy zakończyli leczenie w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej

Opromieniona Bożą łaską

Monika Jaworska

Kilka lat temu groziła jej utrata wzroku. Dziś widzi i Bogu dziękuje za ten dar. Maluje, pisze wiersze, a swoją twórczość prezentuje w różnych miejscach naszej diecezji. Małgorzata Sikora, szczęśliwa żona i matka, mieszka w Jaworzu, w parafii Opatrzności Bożej

Niedziela częstochowska

W szkole Maryi

+ Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Słowo pasterskie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego przed koronacją Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

Wojna nigdy nie kończy się zwycięstwem

Ks. Ireneusz Skubiś

Był 1 września 1939 r., godzina 4 rano, kiedy armia niemiecka zaatakowała Wieluń. Jako pierwszy został zbombardowany szpital Wszystkich Świętych, choć był oznakowany symbolami Czerwonego Krzyża – jako miejsce chorych. Zburzono kolegiatę, synagogę i całe śródmieście.

Andrzej Mąkosza – uczestnik walk w kampanii wrześniowej

Elżbieta Pisarczyk

To barwna i nietuzinkowa postać. Syn sławnego muzyka, kompozytora i nauczyciela Edwarda Mąkoszy. Urodził się 25 października 1919 r. w Częstochowie. Od początku „był skazany” na bycie muzykiem. Od najmłodszych lat ojciec uczył go gry na różnych instrumentach.

Niedziela podlaska

Konsekracja konkatedry w Sokołowie Podlaskim i dziękczynienie za 600 lat tamtejszych świątyń

Ks. Artur Płachno

23 sierpnia podczas Eucharystii, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, odbył się obrzęd uroczystego poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, który jest konkatedrą diecezji drohiczyńskiej

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego na stałe w Kosowie Lackim

Joanna Omieciuch

W kalendarzu liturgicznym 14 sierpnia wspomina się św. Maksymiliana. W rocznicę jego męczeńskiej śmierci w kosowskiej parafii odbywa się odpust w dojazdowej kaplicy w Rytelach Wszołkach, bowiem ponad 30 lat temu tej kaplicy nadano wezwanie św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Hulajnogą ze stoku, czyli wakacyjny obóz w Murzasichlu

Paulina Wysocka

Dniem, który zapewne wiele osób miało zaznaczone na czerwono w kalendarzu, był 15 lipca. Tego dnia rozpoczął się obóz formacyjno-rekreacyjny zorganizowany przez KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a dofinansowany przez FSUSR.

Niedziela kielecka

Mogą liczyć na Caritas

Agnieszka Dziarmaga

Podobnie jak w latach ubiegłych, Caritas kielecka u progu nowego roku szkolnego proponuje pomoc rodzinom mającym dzieci w wieku szkolnym – a jest to czas, który zawsze stawia rodziców przed szeregiem trudnych wyzwań finansowych i kosztów nieraz nie do udźwignięcia.

Św. Bartłomiej zapatrzony w Niebo

Władysław Burzawa

Kult świętego Apostoła, który uwierzył w Jezusa i poszedł za Nim wraz ze swoim bratem Filipem, jest rozpowszechniony w wielu krajach. Św. Bartłomiej jest także patronem kościoła w Czaplach Wielkich. Jednak we wcześniejszych wiekach pierwotny kościół w tej miejscowości był poświęcony Bożemu Ciału. Św. Bartłomiej został patronem świątyni dopiero w XVI wieku.

Kościół w Książu Wielkim coraz piękniejszy

A. D.

Cały szereg prac, począwszy od renowacji ołtarza głównego przed ponad 10 laty, z przepięknym wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem godnym szkoły włoskich mistrzów, został wykonany w kościele w Książu Wielkim

Niedziela małopolska

Dziękczynienie w ciszy

Maria Fortuna-Sudor

W 10. rocznicę uroczystego ingresu kard. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej, w tymże miejscu w czwartek 27 sierpnia br. została odprawiona Msza św., w czasie której zebrani dziękowali Panu Bogu za opiekę i błogosławieństwo, polecając Opatrzności Metropolitę Krakowskiego na kolejne lata jego służby dla Kościoła.

Po raz pierwszy w Krakowie

Janusz Pasik

Raperzy Dj Yonas, M.A.R.O. En, Tau, Bęsiu pomysłodawcy i realizatorzy projektu „Wspólny Mianownik” uczestniczyli 22 sierpnia w jego krakowskiej edycji

Doświadczyć historii

Opowiada Maciej Sikorski

Wszystko zaczęło się od bitwy pod Somosierrą, którą kilka lat temu Maciek Sikorski przedstawił swoim synom, bawiąc się z nimi żołnierzykami. Bitwa rozegrała się na górze uformowanej... z kołdry. To był moment, w którym ojciec piątki dzieci postanowił obudzić pasję nie tylko w swoich pociechach, ale i w ich rówieśnikach. O projekcie „Historia dla najmłodszych – Budzimy pasję” opowiada Maciej Sikorski

Niedziela lubelska

Chełmska Pani w koronach

Tadeusz Boniecki

250 lat temu – 15 września 1765 r. – odbyła się pierwsza koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Z tej okazji podczas wrześniowego odpustu, który przypada na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w bazylice Mariackiej w Chełmie odbędą się rocznicowe uroczystości.

Tu zawsze się wraca

Urszula Buglewicz

„Dom spotkania” Caritas w Dąbrowicy jest miejscem wakacyjnej modlitwy i wypoczynku dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. W tym roku podczas dwóch turnusów wczasorekolekcji swoje miejsce znalazło tam aż 120 osób

Zatroskani o kościół i wiarę

Urszula Buglewicz

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny abp Stanisław Budzik odwiedził parafię pw. św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach. W zabytkowej świątyni Metropolita Lubelski sprawował Eucharystię, podczas której poświęcił odnowione ołtarze boczne, a także przyniesione przez wiernych bukiety z kwiatów, ziół, owoców i warzyw

Niedziela legnicka

Lubańskie 500-letnie skarby

Oswald K.

Żmudne wykopaliska trwały 10 dni. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu nie tylko dowodził pracami wykopaliskowymi, ale także sam kopał. Mieszkańcy ulic Mikołaja i Granicznej patrzyli z powątpiewaniem, a nasi miejscowi archeolodzy niestrudzenie od rana do nocy usuwali kolejne warstwy ziemi. W końcu się dokopali...

Jarmark św. Bartłomieja

Monika Łukaszów

W sobotę 22 sierpnia świętowali mieszkańcy Nowej Wsi Legnickiej. Powodem wspólnego spotkania był odpust ku czci św. Bartłomieja, patrona miejscowego kościoła, oraz organizowany przy tej okazji Jarmark św. Bartłomieja.

O dopalaczach w Legnicy

Ks. Piotr Nowosielski

Legnicka parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowuje się do kolejnego odpustu. Jednak w tym roku, w ramach planowanych wydarzeń związanych z jego przeżyciem, znalazło się też coś wyjątkowego – sprawa dopalaczy.

Niedziela łódzka

XIV Zlot nauczycieli z regionu łódzkiego

Marianna Strugińska-Felczyńska

Nauczyciele podczas tegorocznego pobytu w Bieszczadach pielgrzymowali do „Jerozolimy Wschodu” – Kalwarii Pacławskiej, by stanąć przed obrazem Matki Bożej Pacławskiej, zwanej także Matką Bożą Słuchającą

Muminki w krainie jak baśń

JaN

Już od wielu lat Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Muminki”, działające przy parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej, wyjeżdża na kolonie. Tegoroczny wyjazd, dzięki życzliwości ks. Grzegorza Jędraszka i licznym sponsorom, odbył się w pierwszej połowie sierpnia.

Ks. Władysław Domagała

Oprac. ks. Mieczysław Różański

W obozie koncentracyjnym w Dachau zginęło 114 księży diecezji łódzkiej. Żadna inna diecezja w Polsce nie poniosła tak dużych procentowo strat duchowieństwa. W tym roku minęła 70. rocznica wyzwolenia obozu

Niedziela przemyska

Zawsze pod znakiem Maryi

Abp Józef Michalik

We wtorek 8 września obchodzić będziemy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To dobra okazja do przemyślenia naszej maryjności. Na prośbę pątników zamieszczamy obszerne fragmenty homilii Metropolity Przemyskiego wygłoszonej w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Kalwarii Pacławskiej

Mała rzecz o Wielkim Człowieku

O. Mariusz Wójtowicz OCD

W dniu 15 sierpnia 2015 r. Jakub Kryczyński przeszedł do Wieczności. Przeżył na tej Ziemi 26 lat, z których ostatnie półtora roku było dla niego dzielną walką z chorobą nowotworową i cierpliwym znoszeniem uporczywych skutków chemio- i radioterapii.

Gorliwi o zbawienie dusz

Ojcowie Oblaci

W Zahutyniu, pomiędzy Sanokiem a Zagórzem, od 2 sierpnia 1979 r. mieści się klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – jedyny klasztor tego zgromadzenia na terenie naszej archidiecezji. Jego obecność ściśle łączy się z powstaniem tu parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Niedziela rzeszowska

Młodzież na Taborze

Ks. Tomasz Nowak

Tabor? Rewelacja! – takim hasłem organizatorzy zachęcali do udziału w spotkaniu młodzieży diecezji rzeszowskiej w Cmolasie. 21 i 22 sierpnia ponad siedemset osób uczestniczyło w katechezach, modlitwie uwielbienia i sakramentach pod wspólnym tytułem „Prześwietleni”. Spotkanie było częścią diecezjalnego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Dla mnie liczy się człowiek

Z Józefem Jodłowskim rozmawia Dorota Zańko

Ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim rozmawia Dorota Zańko

Krzemieniec – śladami Słowackiego

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Malowniczo położony wśród jarów Gór Krzemienieckich wydrążonych przez rzekę Ikwę i wpadającą do niej Irwę Krzemieniec uchodził niegdyś za najładniejsze miasto polskie o zabudowie drewnianej z przełomu XVIII/XIX wieku. Do dziś stanowi obowiązkowy punkt wycieczek na Kresy, choć tym, co przyciąga głównie dziś rodaków, jest duch wiecznie żywego Juliusza Słowackiego.

Niedziela sandomierska

W cieniu suszy

Katarzyna Woynarowska

Od powietrza, głodu, ognia i wojny – tak śpiewamy od pokoleń w suplikacjach, prosząc dobrego Boga o odwrócenie złego losu, o pomoc i miłosierdzie. Do tej listy w tym roku dopisujemy także suszę.

Panie, użycz nam deszczu

Katarzyna Woynarowska

Niemal w każdej parafii naszej – głównie rolniczej – diecezji dożynki odbywają się zazwyczaj w sierpniu. Zwyczajowo kończą one okres najbardziej intensywnej pracy w rolnictwie. W tym roku nie są one w pełni radosne. Powodem jest susza, która od wielu tygodni nawiedza cały kraj, w tym także Podkarpacie i Świętokrzyskie.

Parafia z misją w tle

Ks. Adam Stachowicz

Na różne sposoby można wspierać misje i pracujących tam kapłanów. Mieszkańcy parafii Kłyżów już od czterech lat pomagają swojemu rodakowi, ks. Wiesławowi Podgórskiemu organizując piknik misyjny „Radosne Misyjne Granie”. Jego celem jest wsparcie misji katolickich w Ekwadorze, a szczególnie w tym roku – budowy kaplic dojazdowych w parafii, gdzie pracuje ich ziomek

Niedziela sosnowiecka

Rowerem na Jasną Górę

Adam Tarnowski

Pielgrzymować do Jasnogórskiej Pani można na różne sposoby, np. rowerem. Taką właśnie formę pielgrzymki wymyślił w tym roku ks. Paweł Tracz. Pierwszą pielgrzymkę rowerową z diecezji sosnowieckiej na Jasną Górę poprowadził kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Mariusz Karaś

Święto plonów w Bydlinie

Piotr Lorenc

Koniec sierpnia i początek września to w polskiej tradycji czas obchodów święta plonów – dożynek. Tegoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki odbyły się 23 sierpnia na stadionie sportowym w Bydlinie. Uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła święto, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Oddała życie Jezusowi

Jarosław Ciszek

Nosi obrączkę, choć nigdy nie miała męża. Pozostając w świecie, żyjąc w swoim środowisku i między osobami najbliższymi, jednocześnie jest konsekrowana, czyli szczególnie poświęcona Chrystusowi oraz ma stanowić znak Jego miłości do Kościoła

Niedziela świdnicka

Ksiądz Biskup zaprasza na Dożynki Diecezjalne

Przemysław Awdankiewicz

Gdy zbieramy zboże z pól i inne płody rolne, uświadamiamy sobie, że ziemia jest naszą karmicielką. Człowiek sieje, sadzi, ale Pan Bóg daje odpowiednią pogodę i powoduje wzrost i owocowanie roślin, krzewów i drzew rosnących na ziemi – mówi bp Ignacy Dec. – Rolnicy dobrze wiedzą, jak wiele zależy od ich ofiarnej pracy, ale także doświadczają, jak wiele zależy od Pana Boga, który kieruje pogodą, daje zdrowie, chęci i siły do pracy

Caritas na wakacjach

Tomasz Pluta

Dzieci i młodzi ludzie z Polski i Białorusi wypoczywali w gościnnych progach Ośrodka Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Zagórzu Śląskim. Jak co roku Caritas Diecezji Świdnickiej zorganizowała kolonie z ciekawym programem zajęć rekreacyjnych oraz wieloma wycieczkami do atrakcyjnych miejsc krajobrazowych i turystycznych.

Bóg fundamentem naszej nadziei (1)

Bp Ignacy Dec

Nadzieja zwykle rodzi się w dwóch sytuacjach egzystencjalnych. Pierwszą z nich jest sytuacja doświadczanego zła. Zła, które może mieć różne odmiany i różne natężenie. Drugą są doświadczane tęsknoty za lepszym światem, za pełnymi wartościami, takimi jak prawda, dobro, piękno, miłość, sprawiedliwość, pokój, szczęście, radość.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

W Szczecinie upamiętniono 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Bartłomiej Ilcewicz, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Oddział w Szczecinie

W 1980 r. zrozumieliśmy, że wspólnota może zwyciężyć – te słowa zawarł m.in. w swoim przemówieniu obecny na uroczystościach prezydent Polski Andrzej Duda. 30 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej zebrali się działacze „Solidarności”, samorządowcy, reprezentanci wielu instytucji oraz mieszkańcy Szczecina, by uczcić rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Świadectwo wiary w Dziwnówku

Ks. Robert Gołębiowski

Od pięciu lat trwa w naszej archidiecezji peregrynacja Relikwii Krzyża Świętego oraz Krzyża Wiary św. Ottona. W okresie wakacyjnym te święte misje odbywają się w parafiach nadmorskich, zapraszając szczególnie licznych turystów do pokornej modlitwy przed Chrystusem Ukrzyżowanym

Msza Trydencka – mity i prawda

Ks. Paweł Korupka

Zamierzona przez Sobór Watykański II reforma liturgii Kościoła katolickiego w wielu środowiskach staje się obecnie tematem drażliwym, spotyka się z krytyką i surową oceną. Trzeba pamiętać, że reforma ta wypływała wprost z potrzeby i konieczności liturgicznej odnowy, która była podstawową troską Soboru i której miała służyć

Niedziela toruńska

U Łąkowskiej Pani w Nowym Mieście Lubawskim

Wojciech Wielgoszewski

Od połowy XIII wieku mieszkańcy północnej Polski oddają cześć Matce Bożej wdzięczni za cuda i łaski doznane za Jej pośrednictwem w sanktuarium łąkowskim. Figura Panny Najświętszej i Dzieciątka przez stulecia znajdująca się w Łąkach Bratiańskich, a od przeszło 130 lat w bazylice nowomiejskiej, przyciąga poszukujących więzi z Bogiem poprzez Maryję

Być online z Bogiem

W dniach 23-26 lipca w diecezji toruńskiej odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży Hartowiec 2015. Relacja z tego wydarzenia ukazała się w „Głosie z Torunia” (nr 33/2015). W spotkaniu wzięło udział kilkaset młodych ludzi z całej diecezji. Każdego dnia uczestniczyli w Eucharystii, konferencjach, koncertach.

Doświadczyć życia

Mikołaj Wyrzykowski

Spośród różnych szlaków wybrałem właśnie Szlak św. Jakuba. Podążam za symbolem muszli wymalowanym na drzewach, słupach i murach. Czasem jednak przychodzą chwile zwątpienia, kiedy zadaję sobie pytania: Czy warto? Czy oddaję swój czas w dobre ręce?

Niedziela wrocławska

Z Kresów na Dolny Śląsk

Tomasz Gałwiaczek

Kresy – w tym słowie zawiera się piękno mickiewiczowskich opisów przyrody, stosunków społecznych, sielskich plenerów, malowniczych jezior Wileńszczyzny, zielonych lasów Polesia, wzgórz i jarów Podola. Ziemia tylekroć stratowana końskimi kopytami walczących armii, pełna bohaterów, heroicznych czynów. Nasza ojczyzna.

Współczesna katecheza – problem, misja czy wyzwanie?

Zebrała Lilianna Sicińska

Rozmawiając z katechetami u progu roku szkolnego o katechezie, analogia do biblijnej przypowieści o siewcy nasuwa się sama. Jedne ziarna spadną na ziemię orną, inne na grunt skalisty i między ciernie. Jedne wydadzą plon, inne wydziobią ptaki, jeszcze inne – nie mając korzeni, wyschną. Ale siejba musi trwać

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dwie strony medalu – świadectwo z Zambii

Kamila Maśluszczak

Nadeszła w końcu chwila mojego powrotu do Polski. Przychodzi czas na podsumowanie i refleksję. Czy warto pomagać? Jakie są owoce pracy na misji w Afryce?

Rolnicy podziękowali za plony

Joanna Ferens

„Plon niesiemy, plon, przed Twój, Boże, tron! To, co w polu bujnie kłosi, przed Twój ołtarz lud przynosi!”. Zgodnie z wielowiekową tradycją, znów nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za plony. W niedzielę 23 sierpnia w wielu parafiach składano Bogu dziękczynienie, które miało wymiar parafialny, gminny, a nawet powiatowy

Rowerem do Pani Jasnogórskiej

Joanna Ferens

W dzisiejszych czasach pielgrzymowanie przybiera różnorakie formy, a jedną z nich stają się coraz bardziej popularne pielgrzymki rowerowe. I właśnie w taki sposób 22 sierpnia wczesnym rankiem 23 pątników z Biłgoraja wyruszyło już po raz czwarty w pięciodniową pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pierwszy etap skończony

Katarzyna Jaskólska

Bp Stefan Regmunt zapowiedział na 9 września zakończenie dochodzenia diecezjalnego na temat życia, cnót heroicznych, sławy świętości i znaków sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty – co oznacza, że dobiegnie końca etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego

Trudne początki i pierwsze ingresy

Ks. Adrian Put

Utworzona przed 70 laty Administracja Apostolska Kamieńska, Lubuska i Prałatury Pilskiej nawiązywała w swej nazwie do dawnych piastowskich biskupstw leżących nad dolną i środkową Odrą. Obok utworzonych wówczas urzędów diecezjalnych głośnym echem odbiły się pierwsze po setkach lat ingresy do głównych świątyń Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej.

Coś więcej niż orkiestra

Z dk. Mateuszem Szerwińskim rozmawia Katarzyna Jaskólska

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

Kościół

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna