Od 1185 r. przebywał jako opat w klasztorze w Koprzywnicy. Był człowiekiem mądrym, uczynnym, odważnym i pragnącym świętości. Jako duchowny prowadził życie umartwione. Pielęgnował nabożeństwo do Niepokalanej i Najczystszej Matki Boga, w ten sposób walcząc z namiętnościami i próżnością. Był wielkim czcicielem Najświętszego Sakramentu. Przed każdą Mszą św. leżał krzyżem i przygotowywał się kilka godzin, modląc się i rozważając tę tajemnicę. Rok później został mianowany biskupem w Poznaniu.
W 1187 r. przeniósł się do Gniezna i objął archidiecezję po zmarłym abp. Zdzisławie. Jako arcybiskup gnieźnieński zorganizował opactwo cysterskie w Sulejowie. Wspierał zakony, był rozjemcą w sporach między książętami. Po 12 latach rządów w Gnieźnie zrezygnował i przeniósł się do Doborowa, gdzie na wyspie rzeki Warty założył pustelnię. Ostatnie 5 lat życia poświęcił całkowicie modlitwie, umartwieniom i dzieciom miłosierdzia. Umarł 19 lub 20 sierpnia ok. 1204 r. Mieszkańcy Wielkopolski wzywali go, modląc się o dobre połowy ryb oraz zdrowie dla inwentarza. Papież Pius XI 27 maja 1925 r. zatwierdził kult biskupa Bogumiła. Jest wzywany jako orędownik odbywających rekolekcje i skupienia.
Bogaty i okazały modlitewnik "Módlmy się z Chrystusem, Maryją i świętymi przez cały rok" do kupienia w naszej księgarni!
Pomóż w rozwoju naszego portalu