Reklama

Festiwal Kultur i Kresowego Jadła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gmina Lubaczów już piąty raz organizowała „Festiwal Kultur”. W tym roku wsparł ją Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i była to dwudniowa impreza (15-16 sierpnia br.), rozszerzona o „Kresowe Jadło”. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że do Baszni Dolnej przybyło dużo ludzi, nie tylko z Lubaczowskiego.
W pierwszym dniu festiwalu, wieczorem w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie, pięknie śpiewał Galicyjski Akademicki Chór Kameralny ze Lwowa pod kierunkiem Wasyla Jacyniaka. W programie koncertu znalazły się utwory muzyki sakralnej i świeckich kompozytorów ukraińskich.Potem grała na lutni barokowej i teorbie Anna Wiktoria Swoboda. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, Wydziału Instrumentalnego, klasy lutni i dawnych instrumentów szarpanych.
Główna impreza Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła w niedzielne popołudnie i wieczór odbyła się na placu szkolnym w Baszni Dolnej. Po powitaniu przez gospodarzy imprezy: wójta Wiesława Kapla i marszałka województwa podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych i konkurs kulinarny. Na plenerowej scenie śpiewał zespół „Niespodzianka” z Krowicy Samej, tańczył zespół tańca ludowego prowadzony przez Tomasza Jezuita, grała lubaczowska kapela „Pawlaki”. Podkarpacie reprezentowała kapela „Przepióreczki” z Dydni i zespół folklorystyczny „Wesele krzemienieckie” z Czarnej. Gościem zagranicznym był zespół „Szumadija” z Serbii. Obecnie liczy ok. 150 osób, które działają w kilku grupach wiekowych. Członkami zespołu są nie tylko tancerze, śpiewacy i muzycy ale także osoby, które kultywują serbskie tradycje.
Drugim zagranicznym gościem był Zespół Pieśni i Tańca „Dolina” z Czech. Został on założony w 1956 r. Jednym z najaktywniejszych członków zespołu był Jan Vojtik, wieloletni kierownik. Dzięki pomocy lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, która zaopatrzyła zespół w pierwsze kostiumy i instrumenty, grupa zapaleńców miała możliwość oddać się swojej pasji. Na festiwalu w Baszni zatańczyli „Vykopavane” - taniec z regionu Południowe Morawy, kapela zagrała „zbójnickiego”, chór dziewczęcy zaśpiewał pieśni miłosne z czeskiego Kijowa, a na zakończenie był taniec z Kopanic, pochodzący z regionu graniczącego ze Słowacją.
Wspaniale bawił publiczność Lwowski Kabaret „Pacałycha” z Bytomia. Założyła go Danuta Skalska wraz z przyjaciółmi, którzy po latach przymusowego milczenia, spontanicznie tworzyli Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu. Kabaret ma na swoim koncie setki występów, programy radiowe i telewizyjne, kameralne spotkania i wielkie koncerty, również za granicą - we Lwowie, w Ameryce, a także udział w koncertach galowych podczas Światowych Zjazdów Kresowian. Wielokrotnie koncertował w sali Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, był gościem specjalnym V Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, skąd też fama o nim poprzez TVP 2 i TV Polonia poszła w świat. Przez 10 lat zespół prezentował swój cotygodniowy program w radiowej „Lwowskiej Fali”, od 15 lat bierze udział w cyklicznych programach „Oj, ni ma jak Lwów” w TV Katowice, współorganizuje akcje charytatywne dla Polaków na Kresach, koncertuje na rzecz pomocy niepełnosprawnym, odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa, pomoc dzieciom z Kresów i ze Śląska. Znany jest też z programów: „Bal u cioci Bańdziuchowej”, „Serce batiara”, „Tylko we Lwowie”, Podczas tegorocznego Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie kabaret odchodził 20-lecie działalności. Na festiwalu w Baszni zaprezentował się w programie „Ta-joj, Europo!”, związany z wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Ok. 40 grup kulinarnych stanęło do rywalizacji w konkursie „Kresowe Jadło”. Jury, pod przewodnictwem aktora Dariusza Gnatowskiego, oceniało smaki przyrządzonych na konkurs potraw, ich regionalność, stopień trudności w przyrządzaniu oraz estetykę i sposób prezentacji. W kategorii „Kół Gospodyń Wiejskich” zwyciężyło KGW z Chotyńca (gmina Radymno) za przyrządzonego karpia faszerowanego. Drugie miejsce zajęło KGW z Nowej Grobli (gmina Oleszyce), a trzecie KGW z Wólki Krowickiej (gmina Lubaczów). W kategorii „Restauracje i gospodarstwa agroturystyczne” wygrała restauracja - hotel „Feniks” z Lubaczowa za przyrządzoną kaczkę nadziewaną oraz gospodarstwo agroturystyczne „Debelska Góra” z Łukawca. Natomiast w kategorii „Koła łowieckie, hodowcy, gospodarstwa pszczele” wygrało Stowarzyszenie Łowieckie „Cietrzew” z Lubaczowa przed gospodarstwem pszczelim Lesława Hypiaka z Oleszyc. Zwycięzcy otrzymali rzeczowe nagrody. Dariusz Gnatowski prowadził show kulinarne pt. „Pan Boczek gotuje na Kresach”. Były inne atrakcje. Na tym festiwalu można było także nabyć pamiątki, wyroby rękodzieła. Impreza ta była także dobrą promocją gminy i powiatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Gala Premio San Giovanni Paolo II, takiej Afryki chciał Papież z Polski

2024-05-23 08:14

Vatican News

Szwajcarski kardynał stoi na czele kapituły, która po raz pierwszy przyznała tę nagrodę. Uzasadniając wybór, wspomniał m.in. o ratowaniu ugandyjskich dzieci, które mafia wykupuje od ubogich rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele