Reklama

Papież za pan brat z młodzieżą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawnictwo i Studio Diecezji Bielsko-Żywieckiej „Anima Media” po wielkoformatowych zdjęciach ks. Karola Wojtyły ze studentami z Duszpasterstwa Akademickiego, proponuje multimedialną wystawę dokumentującą kontakty kapłana, biskupa, a wreszcie papieża z młodzieżą z całego świata. Oficjalna prezentacja nowej inicjatywy, której tytuł brzmi: „Karol Wojtyła - Jan Paweł II - nie lękajcie się młodości”, odbyła się 5 września naprzeciwko „papieskiego okna” w pałacu arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie.
Dość nietypowo miejscem, w którym zdecydowano się pokazać wystawę okazał się pokaźnych rozmiarów namiot. Jego powierzchnia: długa na 30 m, a szeroka na 15 m, pozwoliła zmieścić w nim zarówno zdjęcia, eksponaty, projektory, jak i pokój do modlitwy.
- Założenie wystawy było takie: pokazać Papieża wśród młodych. Żeby lepiej to zobrazować wprowadziliśmy w niej takie trzy podtematy: pierwszy - Jan Paweł II i młodzież podczas modlitwy i liturgii; drugi - Jan Paweł II i młodzież w trakcie wypoczynku; trzeci - Jan Paweł II i dialog z młodzieżą - mówi ks. Paweł Danek z „Anima Media”.
Fotografie z wczesnej posługi kapłańskiej, jakie znalazły się na wystawie pochodzą ze zbiorów Rybickiego, Ciesielskiego, Fedorowicza oraz z archiwum Ruchu „Światło-Życie” oraz wydawnictwa „Anima Media”. Późniejszy, biskupi etap dokumentują z kolei zdjęcia z archiwum krakowskiej kurii. Okres papieski utrwalił natomiast towarzyszący zagranicznym podróżom Jana Pawła II Grzegorz Gałązka. Są więc na ekspozycji zdjęcia zarówno czarno-białe, jak i kolorowe. Jedne i drugie doskonale obrazują ducha czasów, w którym zostały wykonane.
Oprócz zdjęć na wystawie pojawiają się animacje i filmy poświęcone spotkaniom Jana Pawła II z młodymi. Wśród tego zbioru jest prawdziwy rarytas. Mianowicie, teledysk na którym można zobaczyć Karola Wojtyłę śpiewającego piosenkę ogniskową „Czerwony pas”. Podczas jednej z wakacyjnych wędrówek z „Wujkiem” nakręcił ją w 1965 r. Jan Wodnicki.
Całość ekspozycji dopełniają przedmioty przybliżające wędrówki Karola Wojtyły ze studentami stanowiącymi tzw. Środowisko. To właśnie z nimi młody kapłan z Wadowic przemierzał Beskidy, Pieniny i Bieszczady oraz pływał po mazurskich i kaszubskich jeziorach. Jest więc kajak, plecaki rodem z lat 60. XX wieku, stare rowery, proporce oazowe, koszule flanelowe oraz połać naturalnej trawy, która przypomina o tym, że plener też może być dogodną scenerią do ewangelizacji.
Niezależnie od typowych reguł ekspozycyjnych, organizatorzy wystawy postanowili również odcisnąć na niej mocny, modlitewny akcent. Jest nim specjalne, wyodrębnione pomieszczenie, w którym jest miejsce na zadumę i modlitwę. To tu właśnie można zostawić intencje modlitewne, które omodlone zostaną później przez siostry zakonne i kard. Stanisława Dziwisza.
Wystawę „Karol Wojtyła - Jan Paweł II - nie lękajcie się młodości” będzie można bezpłatnie oglądać przed pałacem arcybiskupim do końca września. Później, jeszcze nie wiadomo gdzie zagości. - Na razie skoncentrowaliśmy wszystkie swoje wysiłki na jej otwarciu w Krakowie. Innych, tak zaawansowanych rozmów, nie prowadziliśmy. To, że udało się ją zaprezentować było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Ze względu na jej rozmach, koszt tego przedsięwzięcia był duży i wymagał mecenatu, który na szczęście się znalazł. Teraz mamy kilka tygodni na to, żeby zobaczyć, gdzie jeszcze można ją pokazać - mówi ks. Paweł Danek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech Święty Piotr daje nam siłę w codziennym wyznawaniu Jezusa jako Mesjasza

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Więcej ...

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024