Reklama

Pamięci pomordowanych Żydów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 7 czerwca w bielskim kirkucie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci Żydów z Bielska-Białej pomordowanych podczas II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele miejscowej gminy żydowskiej, członkowie ziomkostwa bielszczan w Izraelu, delegacje władz państwowych i samorządowych oraz bp Tadeusz Rakoczy i ewangelicki bp Paweł Anweiler.
Na pomniku z czarnego marmuru wyryto napis: „Ku pamięci żydowskich obywateli Bielska-Białej i okolicy, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani przez hitlerowców bądź zmarli na wygnaniu”. Odsłonięciu towarzyszyła żydowska modlitwa za zmarłych. Przewodnicząca gminy Dorota Wiewióra przywołała historię bielskich Żydów i ich różnoraki wkład w rozwój miasta i regionu oraz tragiczne momenty II wojny światowej. - Trzeba przypomnieć, że to miasto by tak nie wyglądało i nie odnosiłoby tak wielkich sukcesów, gdyby nie wybitni Żydzi, którzy swoje życie poświęcali dla dobra ogółu i rozwoju miasta - podkreślała.
Oprócz pomnika, w żydowskim domu pogrzebowym odsłonięto także tablicę upamiętniającą Ariela Jana Mahaufa, wieloletniego prezesa ziomkostwa bielskich Żydów.
W swoim przemówieniu bp Tadeusz Rakoczy zaapelował o żywą pamięć wydarzeń II wojny światowej, podkreślił konieczność szacunku wobec każdego człowieka i narodu. - Nikt nie może zapomnieć ani lekceważyć tego, co się stało, nikt nie może pomniejszać rozmiarów tych wydarzeń. I w dowód pamięci, szacunku i wdzięczności naszym braciom i siostrom, ofiarom holokaustu odsłoniliśmy ten pomnik i nikomu nie wolno wobec niego przejść obojętnie. Niech nazwiska tych wszystkich, których on tutaj wspomina wstrząsają pamięcią i naszym sercem i prowadzą ku lepszemu, ku pokojowi, poszanowaniu wzajemnemu. Niech przypominają o potrzebie szacunku wobec godności każdego człowieka, narodu oraz respektowania jego praw. (...) Zanurzeni w tych refleksjach prosimy dziś Boga o dar pokoju dla współczesnego świata: nigdy więcej wojny! - mówił do zebranych bp Rakoczy.
Pierwsza wzmianka o Żydach w Bielsku pochodzi z 1653 r. i mówi o osobie pochodzenia żydowskiego, która handlowała tam wódką i pobierała myto.
W 1928 r. liczba żydowskich mieszkańców Bielska wynosiła ponad 4, 5 tys. osób (19, 9% ogółu mieszkańców), a w roku wybuchu II wojny światowej przekroczyła 5 tys. Z kolei w Białej w 1938 r. mieszkało prawie 4 tys. Żydów. Podczas drugiej wojny światowej Żydzi z Bielska i Białej zostali wysiedleni do Białej, a w 1940 r. niemieckie władze okupacyjne utworzyły w Białej getto. W latach 1942-1943 nastąpiła stopniowa likwidacja getta i wywożenie jego mieszkańców do KL Auschwitz-Birkenau. 13 września 1939 r. Niemcy zniszczyli synagogę w Bielsku, a dzień później spalili także bialską świątynię.
Dziś Bielsko-Biała jest siedzibą Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, która swoim zasięgiem obejmuje byłe województwo bielskie. Gmina powstała w 1995 r. i posiada dom modlitwy, bibliotekę oraz archiwum. Pod jej opieką znajdują się cmentarze żydowskie w Bielsku-Białej (jedyny czynny), Andrychowie, Cieszynie, Kętach, Milówce, Oświęcimiu, Skoczowie, Ustroniu, Wadowicach, Zatorze i Żywcu.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r.

PB

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

2024-07-02 06:51
Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Br. Kacper Grabowski CSsR, Radio Maryja

Protest pod Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu w obronie ks. Michała Olszewskiego

Przed Aresztem Śledczym w Warszawie-Służewcu zgromadziły się wczoraj tłumy manifestujących w obronie ks. Michała Olszewskiego. Protestujący sprzeciwiali się skandalicznemu traktowaniu zatrzymanego kapłana.

Więcej ...

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...

Po 85 latach jezuici opuszczają Sekcję Polską Radia Watykańskiego

2024-07-01 21:14

Monika Książek

Po 85 latach jezuici odeszli z sekcji polskiej Radia Watykańskiego. O. Krzysztof Ołdakowski, który jako ostatni jezuita kierował sekcją polską podkreśla, że była to misja bardzo bliska jezuickiemu charyzmatowi, bezpośrednio w służbie Ojca Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska