Reklama

XII Zjazd Przemyślan za nami

W dniach 4-6 września br. odbył się XII Zjazd Przemyślan - doroczna impreza Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Uczestnicy Zjazdu, a zwłaszcza przybyli z różnych stron goście, mogli podziwiać Muzeum Ziemi Przemyskiej, w którego siedzibie nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłą atrakcją pierwszego dnia Zjazdu była wizyta w zakładzie produkcji oświetlenia „Lis-Poland” oraz koncert Zespołu „Port Przemyśl” prezentującego szanty. W drugim dniu Zjazdu najodważniejsi i odporni na deszcz oraz zimno wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Zniesienie, aby podziwiać panoramę zmieniającego się z roku na rok Przemyśla. Najstarszy uczestnik, dr Jerzy Klepacki z Bydgoszczy, pomimo swoich 96 lat uczestniczył w wjeździe na stok i podzielił się refleksjami, wspomnieniami ze swojego życia w Przemyślu w okresie międzywojennym i w czasie II wojny, kiedy to pełnił funkcję ordynatora w Szpitalu Żydowskim przy ul. Glinianej, obecnie Rakoczego.
Po południu, przy pięknej, słonecznej już aurze odbyło się ognisko - „Spotkanie pokoleń” w Ruszelczycach, integrujące młode i starsze pokolenie przemyskich harcerzy z członkami i sympatykami Towarzystwa. Wspomnienia o przedwojennym i powojennym Przemyślu, przeplatane zabawami ruchowymi i piosenkami, na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.
W niedzielę, po uroczystej Mszy św. w kościele Ojców Karmelitów Bosych, uczestnicy oraz przeor o. Paweł Ferko i ks. płk. Wojciech Warchoła, kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, odwiedzili cmentarze, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach odnowionych przez Komitet Ochrony Starych Cmentarzy - sekcję Towarzystwa. Na Głównym Cmentarzu odremontowano grobowiec ks. Józefa Wiejowskiego (wiceprezesa Towarzystwa Upiększania Miasta z 1912 r. (wcześniejsza nazwa Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu), szambelana papieskiego, szczególnie zasłużonego obywatela miasta Przemyśla. Ponadto zrekonstruowano i odrestaurowano nagrobek burmistrza z XIX wieku, adwokata Stanisława Nałęcz Skałkowskiego. Na cmentarzu Zasańskim, w miejsce skorodowanego doszczętnie krzyża i ziemnego grobu, postawiono nagrobek płk. Franciszkowi Stutzmannowi, odznaczonemu krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych z okuciem, medalem pamiątkowym za wojnę 1918-21, medalem, 10-lecia Odzyskania Niepodległości, odznaką Przyczółek Kijów.
Przewodnicząca Komitetu Ochrony Starych Cmentarzy, Alicja Chruścicka podkreśliła: „Ziemna mogiła płk. Franciszka Stutzmanna była przez dziesiątki lat miejscem zrzucania zbędnych kwiatów i wypalonych zniczy oraz innych śmieci. Apeluję do mieszkańców Przemyśla o szacunek dla zmarłych, zwłaszcza dla powstańców listopadowych, styczniowych, a także obrońców Ojczyzny i osób zasłużonych dla miasta, których walka i praca niosły temu miastu pomyślność i rozwój. Apeluję również o zgłaszanie zapomnianych nagrobków oraz informacji o losach spoczywających w nich osób. Zachęcam do hojności podczas «Kwesty 2009», którą organizuje Towarzystwo w dniach od 31X do 2 XI br. przy bramach przemyskich. Zachęcam też sponsorów do wpłat w miesiącu listopadzie br. na konto bankowe, z zaznaczeniem celu wpłaty”.
Na zakończenie Zjazdu, na Zebraniu Sprawozdawczym Członków Towarzystwa powołano Komitet Obchodów Jubileuszu 120-lecia Towarzystwa, który przypadnie w przyszłym roku oraz poinformowano zgromadzonych o zgodzie Prezydenta m. Przemyśla na rozprowadzenie cegiełek z przeznaczeniem na wykonanie i nadanie Towarzystwu sztandaru.
W związku z pracą nad książkowym wydaniem monografii Towarzystwa zwracamy się do społeczeństwa i byłych członków Towarzystwa o podzielenie się informacjami i ciekawostkami dotyczącymi historii naszego 119-letniego Towarzystwa.

Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu 37-700 Przemyśl, Rynek 5; www.tppir, przemysl.pl Tel. (fax) 016 678 31 45, e-mail: zarzad.tppir@gmail.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania