Reklama

Kościół

Bp Osial: zmiany ws. lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem

Bp dr hab. Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Wszelkie zmiany w zakresie organizacji lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. W rozmowach z ministerstwem podkreślamy cały czas, że konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia, a porozumienie zakłada zawsze zgodę na razem wypracowane stanowisko - powiedział KAI bp Wojciech Osial przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Lekcje religii w szkole i katecheza parafialna były jednym z głównych tematów 398. zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Warszawie rozmawiali m.in. o lekcjach religii w szkole oraz katechezie w parafiach. Efektem dyskusji i analizy tego tematu ma być podjęcie konkretnych działań - poinformował KAI bp Wojciech Osial.

Powstanie zespół, który będzie przygotowywał nową podstawę programową dla lekcji religii. - W tej podstawie lekcja religii rzymskokatolickiej będzie bardziej pokazana w jej wymiarze kulturowym, wychowawczym, społecznym, historycznym. Natomiast jeśli chodzi o środowisko parafii, został powołany zespół, który określi i przygotuje dokumenty ramowe pokazujące formację katechetyczną w parafii, ale na bazie założeń katechumenatu. Ma to być formacja katechumenalna, gdzie jest głoszony kerygmat, gdzie jest głoszone Słowo Boże, jest odpowiedź człowieka i gdzie człowiek wchodzi do wspólnoty i wzrasta w wierze - wyjaśnił bp Osial.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP przywołał tu też wystąpienie na zebraniu biskupów kard. Grzegorza Rysia, który tłumaczył, że "chodzi o to, żeby ktoś doświadczył nowych narodzin z Ducha". Dodał, że będą podejmowane działania, aby cała formacja działań katechetycznych w parafii miała wymiar katechumenalny.

Bp Osial odniósł się też do rozmów na temat lekcji religii, jakie od strony kościelnej podjął z władzami państwowymi Zespół Roboczy KEP ds. kontaktów z Rządem w sprawie lekcji religii. Na pytanie o to, czy rząd dąży do ograniczenia lekcji religii, bp Osial odpowiedział: "Biskupi to widzą. Jest przygotowane stanowisko w sprawie działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Biskupi cały czas są otwarci na dialog. Podkreślamy, że wszelkie zmiany w zakresie organizacji lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. W rozmowach z ministerstwem podkreślamy cały czas, że konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia, a porozumienie zakłada zawsze zgodę na razem wypracowane stanowisko".

Reklama

- Apelujemy do ministerstwa, aby zauważyło wolę i decyzję rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają dzieci, młodzież na lekcje religii - to jest 80% w skali całej Polski - żeby zauważyć ten głos. Ale jednocześnie apelujemy, prosimy samych rodziców, aby też zaangażowali się, włączyli się w pozytywne pokazywanie lekcji religii, w ich obronę. To jest też prośba do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby takie działania były podejmowane. Powinna połączyć nas wspólna troska o to dobro lekcji religii w szkole - podkreślił bp Osial.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zwrócił też uwagę na konieczność tłumaczenia innym nauczycielom w szkole, aby rozumieli rolę nauczycieli religii i nie traktowali ich jako kolegów gorszego rodzaju.

Podziel się cytatem

Reklama

- To też jest ważne, ponieważ nauczyciel religii w szkole jest pełnoprawnym nauczycielem i on jest we wspólnocie szkoły. Prosimy, żeby środowisko szkoły zobaczyło wielką wartość lekcji religii w szkole. Wartość wychowawczą, bo dzięki lekcjom religii w szkole jest możliwe integralne wychowanie człowieka, gdzie wymiar duchowy jest bardzo ważny. Lekcje religii uczą postawy braterstwa, szacunku, dialogu z innymi religiami, światopoglądu. Sami widzimy, jak to jest bardzo ważne w czasach dzisiejszych migracji. Przybywają do nas migranci, musimy też otworzyć się na nich. Widzimy, jak wartości religijne kształtują postawy społeczne oparte na sprawiedliwości, solidarności społecznej. Lekcja religii także pomaga szkole i rodzinie w rozwiązywaniu różnych kryzysów psychicznych młodych ludzi, których jest tak dużo. Pomaga rozwiązywać konflikty, przeciwdziałać przemocy, agresji i różnym uzależnieniom - zaznaczył bp Osial.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP poruszył też w rozmowie z KAI zjawisko coraz mniejszej frekwencji na lekcjach religii. - Tak, widzimy zjawisko wypisywania się uczniów nawet w szkole podstawowej. Przyczyny są bardzo różne. Jest możliwość niechodzenia, więc często zwycięża ludzka słabość, że jeśli można z czegoś rezygnować, to się rezygnuje. Przyczyną jest też umieszczanie zajęć z religii na pierwszej i ostatniej godzinie, bardzo wcześnie rano czy późno wieczorem. Trzeba też zauważyć inne powody wypisywania się, np. gdzieś jest jakaś trudność na linii nauczyciel religii - uczeń. Te przyczyny są bardzo zróżnicowane i jest to wyzwanie dla Kościoła - powiedział bp Wojciech Osial.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2024-06-12 12:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas, kultura, młodzież – głównymi tematami zebrania KEP w Lublinie

Pomoc niesiona przez Caritas Polska w kraju i na świecie, ochrona dziedzictwa kulturowego i wyzwania współczesnej młodzieży - to główne tematy najbliższego zebrania plenarnego Episkopatu. Obrady toczyć się będą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni.

Więcej ...

O bł. Czesławie

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Posługa Arcybiskupa

2024-07-20 12:06
Abp Wacław Depo

BP KEP

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna