Reklama

Kościół

Zebranie KEP: Kościół planuje badania na temat posługi wikariuszy parafialnych

Karol Porwich/Niedziela

O stanie prac nad wskazaniami dotyczącymi formacji kapłańskiej w Polsce mówił podczas zebrania Episkopatu bp Damian Bryl. Planowane są m.in. badania dotyczące życia, formacji i posługi wikariuszy parafialnych - przekazał KAI przewodniczący Zespołu opracowującego dokument na temat formacji księży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadaniem tego gremium jest przygotowanie wskazań dotyczących formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Jak wskazano, Zespół powinien uwzględnić ducha i normy dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” z 2021 roku oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy.

Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, któremu przewodniczy bp Damian Bryl został powołany w październiku 2022 r. przez Komisję Duchowieństwa KEP. Członkami Zespołu zostali przedstawiciele środowisk formacyjnych z całego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

“Szczególnie ważne będzie opracowanie pomocy dla odpowiedzialnych za stałą formację prezbiterów, z uwzględnieniem konieczności pogłębiania tożsamości prezbiterów, a także wskazań odnośnie do posługi duszpasterskiej w aktualnych uwarunkowaniach Kościoła w Polsce” - wskazał w swoim wystąpieniu bp Bryl.

Zespół spotyka się co kwartał na otwartych, tematycznych sesjach na które zaproszeni są odpowiedzialni za formację stałą z wszystkich diecezji i wspólnot zakonnych. Dotąd odbyło się 5 ogólnopolskich sesji, w które włączyło się w sumie 90 księży z diecezji i zgromadzeń zakonnych.

Najbliższa sesja Zespołu odbędzie się 20 czerwca w Warszawie. Zaproszeni są na nią przedstawiciele wszystkich diecezji i wspólnot zakonnych (zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca mailowo: tomasztr@wp.pl).

“Trzeba dopracować poprawną, przejrzystą i spójną koncepcję teologiczną formacji obejmującą wszystkie środowiska i powołania - zauważa bp. Bryl. Jak dodał, w ramach tej koncepcji naszkicowany zostanie zarys formacji stałej prezbiterów, który w najbliższych miesiącach zostanie wypełniony szczegółowymi uwagami i propozycjami.

Istotnym elementem prac Zespołu są doroczne spotkanie Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej. Najbliższy zjazd odbędzie się w dniach 10-11 września br. w WSD w Częstochowie.

Reklama

Aby szczegółowe zasady formacji prezbiterów jak najlepiej odpowiadały na rzeczywiste problemy i potrzeby duchowieństwa, konieczne jest przeprowadzenie badań empirycznych - wskazał w swoim wystąpieniu bp Damian Bryl.

Podziel się cytatem

Pierwsze badania, dotyczące proboszczów, zostały już przeprowadzone przez Wydział Teologiczny UKSW i Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego. “Obecnie planowane są drugie, w których chcemy przyjrzeć się życiu, formacji i posłudze wikariuszy parafialnych” - powiedział członek Komisji Duchowieństwa KEP. Badania te mają być przeprowadzone na przełomie września i października 2024 r.

Podziel się:

Oceń:

+8 -2
2024-06-12 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak to jest z tym celibatem?

Adobe Stock

W kręgach osób duchownych można czasami usłyszeć stary żart, że celibat jest wynikiem błędu pewnego średniowiecznego kopisty, który w zaleceniach dla duchownych miał napisać: „Będziesz żył w celi, bracie”, ale przez nieuwagę zmienił nieco tekst i zapisał: „Będziesz żył w celibacie”.

Więcej ...

Co z tą religią w szkołach? Czy nastąpiło ostatecznie rozwiązanie?

2024-07-22 20:03

Karol Porwich/Niedziela

Minister edukacji narodowej w zeszłym tygodniu udzieliła kilku wywiadów, w których jednoznacznie stwierdziła, że od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Swój plan zamierza zrealizować za pomocą rozporządzenia ignorując i Konstytucję, i Konkordat. Twierdzi, że szkoła ma uczyć a nie wychowywać.

Więcej ...

Śląskie: Pobrano dodatkowe próbki DNA do ustalenia tożsamości zwłok z Dąbrowy Zielonej

2024-07-23 15:31

pixabay.com

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny z Dąbrowy Zielonej (pow. częstochowski). Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała we wtorek, że pobrany został dodatkowy materiał biologiczny do badań DNA, których celem jest ustalenie ich tożsamości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...