Reklama

Ku czci patrona diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sandomierzu

Dwudniowe uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej, obchodzono w tym mieście 10 i 11 października br. W sobotę o godz. 15 w bazylice katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie procesja z relikwiami błogosławionego, poprowadzona przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, przeszła przez Stare Miasto do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła. Podczas odprawionych tam nieszporów postać dwunastowiecznego mistrza Wincentego, sandomierskiego prepozyta kapituły katedralnej, kancelistę i nadwornego kapelana Kazimierza II Sprawiedliwego, biskupa krakowskiego, cystersa, uczonego, kronikarza dziejów Polski przybliżył wiernym ks. prał. Waldemar Gałązka. Bp Nitkiewicz podkreślił, jak istotne dla mieszkańców Sandomierza i diecezjan jest pielęgnowanie pamięci o wielkim błogosławionym: - Mamy w nim niebieskiego orędownika, który obecnie jest mocniejszy niż wtedy, gdy żył tu w Sandomierzu. Dlatego nośmy zawsze na sercu jego wizerunek, zwracajmy się do niego często w modlitwie i naśladujmy go przede wszystkim w pokorze.
W niedzielę, po Eucharystii w kościele św. Michała relikwie błogosławionego ponownie zostały w procesji przeniesione do bazyliki katedralnej. Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem bp. Nitkiewicza. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele kapituły katedralnej w Sandomierzu i kapituł z różnych stron Polski (Fromborka, Lublina, Końskich, Radomia, Kielc, Opatowa, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego), ojców cystersów: opata prezesa Polskiej Kongregacji Cystersów Piotra Chojnackiego z Mogiły, opata Edwarda Stradomskiego z opactwa w Jędrzejowie, gdzie błogosławiony przebywał w ostatnich latach swojego życia, oraz opata Eugeniusza Włodarczyka i ojca przeora Kazimierza Kmaka ze Szczyrzyca, a ponadto wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, kapłani, siostry zakonne, reprezentanci parlamentu, władz samorządowych, wyższych uczelni, służb mundurowych, poczty sztandarowe, rycerstwo sandomierskie.
Jak podkreślił pasterz diecezji na rozpoczęcie Mszy św., pamięć o błogosławionym jest wciąż żywa nie tylko dzięki jego wspaniałej kronice, z której możemy czerpać wiadomości, mądrość do poznania dziejów naszej Ojczyzny, ale trwa ona pośród ludu i duchowieństwa, w sposób szczególny tutaj, w Sandomierzu, w kapitule sandomierskiej, będącej spadkobierczynią kapituły kolegiackiej, której przewodził Wincenty Kadłubek.
W homilii o. opat prezes Piotr Chojnacki, nawiązując do głębi przekazu i chrześcijańskiej mądrości mistrza Wincentego, nauczyciela dziejów ojczystych, ojca polskiej kultury narodowej i narodowej tożsamości chrześcijańskiej, stwierdził, że to, co napisał bł. Wincenty to nie jest tylko czysta historia, to również zachęta do dobrego życia w wymiarze indywidualnym i społecznym. To się dokonuje przede wszystkim poprzez zachowanie Bożego, odwiecznego prawa. Ukazał, że Wincenty Kadłubek uczy nas dziś przede wszystkim tego, że prawa Boskie są ponad ludzkimi.
Uroczystość zakończyła się Litanią do bł. Wincentego.

Reklama

Alicja Trześniowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Karwowie

Szczególny charakter miały uroczystości ku czci patrona diecezji sandomierskiej bł. Wincentego Kadłubka w maleńkim Karwowie - wiosce, gdzie zgodnie z tradycją przyszedł na świat autor „Kroniki Polskiej”.
W sobotę 10 października z Włostowa jak zwykle wyruszyła procesja do miejsca narodzin bł. Wincentego. Licznie biorący w niej udział wierni i kapłani pokonali kilka kilometrów drogą udekorowaną chorągiewkami i proporcami. Miejsce, w którym stać miał niegdyś dom Mistrza Kadłubka, to porośnięte drzewami wzgórze, na którym pobudowana została kaplica. Na jednej z jej ścian widnieje napis: „Za pontyfikatu Jana Pawła II, w 800-lecie objęcia przez Wincentego Kadłubka Prepozytury Sandomierskiej, w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Wcielenia Syna Bożego na chwałę Trójcy Świętej swojemu Rodakowi Parafianie Włostowscy z księdzem kanonikiem Jerzym Siarą - proboszczem, Roku Pańskiego 1995”.
Pamięć o wielkim rodaku jest w parafii Włostów bardzo starannie pielęgnowana. W okolicy Karwowa zobaczyć można kilka figur błogosławionego biskupa. Świeże kwiaty stoją zawsze obok źródełka, tryskającego przy kaplicy. Pochodząca zeń woda uważana jest za cudowną. Używana z wiarą leczy choroby oczu, a także inne dolegliwości. To miejsce zostało niedawno włączone, jako jeden z przystanków do szlaku Ekomuzeum Opatów-Iwaniska.
Przybyłych na odpustowe uroczystości do Karwowa parafian i gości powitał proboszcz ks. kan. Jerzy Siara. Mszy św., podczas której modlono się o rychłą kanonizację Wincentego Kadłubka, przewodniczył ks. Grzegorz Martyna, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. Piotr Niewrzałek z parafii Strzyżowice oraz ks. Marek Danek - proboszcz z Biskupic.
- Szczęśliwa jesteś, ziemio włostowska, że wydałaś tak wielkiego syna, syna na miarę naszych czasów, który mądrością pokory, miłości Boga i Ojczyzny, nakreślił nam drogę i stał się dla nas imperatywem tego jak mamy żyć, aby tego życia na ziemi nie zmarnować, a po nim osiągnąć zbawienie - powiedział przed rozpoczęciem Najświętszej Ofiary ks. G. Martyna.
W niedzielę 11 października, uroczystości ku czci bł. Wincentego odbyły się w kościele parafialnym we Włostowie.

Reklama

Rafał Staszewski

We Włostowie

Zakończenie dwudniowego odpustu we Włostowie, otwierającego jednocześnie oktawę dziękczynienia ku czci bł. Wincentego Kadłubka, miało miejsce podczas wieczornej Mszy św. w niedzielę 11 października. Eucharystię sprawował biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz razem z dziekanami: ożarowskim - ks. prał. Stanisławem Szczerkiem i opatowskim - ks. prał. Michałem Spocińskim. Słowa homilii ks. kan. Jerzego Siary, włostowskiego proboszcza, przypomniały starania poprzednich proboszczów o rozszerzanie kultu bł. Wincentego, a jednocześnie stawały się prośbą kierowaną na ręce Biskupa Ordynariusza o pomoc w kanonizacji Patrona Diecezji, „aby znany w diecezji i w Polsce został rozsławiony na cały Kościół katolicki aktem kanonizacji”. „Ile razy mam podjąć jakieś szczególnie ważne i trudne sprawy - kontynuował Ksiądz Proboszcz - zawsze polecam to jego wstawiennictwu. I udaje się, zawsze”. Tę samą prośbę wyrażali, w podziękowaniu za dar Mszy św. i obecność, przedstawiciele parafii, którzy zwrócili się do Biskupa Krzysztofa: „Ty wydeptałeś ścieżki do beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, pomóż nam Ekscelencjo, aby nasz rodak został ogłoszony świętym”. Ksiądz Proboszcz wspominał też wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w ostatnich miesiącach jego życia, kiedy przedstawiając mu dokonania włostowskiej parafii i pragnienie ogłoszenia bł. Wincentego Kadłubka świętym, Jan Paweł II ze smutkiem powiedział „nie zdążyłem”, błogosławiąc całej parafii, aby ożywionym kultem swojego rodaka torowała drogę do jego kanonizacji.
„Módlcie się o cud - zachęcał zgromadzonych Biskup Ordynariusz - bo to najszybsza i najprostsza droga do ogłoszenia świętym. Noście ze sobą wizerunek bł. Wincentego, przyzywajcie jego wstawiennictwa w sytuacjach zagrożenia, w momentach po ludzku bardzo trudnych, w nieuleczalnej chorobie. Proście Waszego Rodaka o wstawiennictwo u Boga w jestem pewny, że szybko będziemy go sławić jako świętego”. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał także poświęcenia nowych witraży - wotum całej parafii za dar Nawiedzenia Matki Bożej - za co nie omieszkał podziękować wszystkim: „cieszę się, że mogę tutaj modlić się z wami, że mogę być w miejscu urodzenia bł. Wincentego. Cieszę się waszą ofiarnością, wiarą, trwaniem przy Chrystusie i przy Jego Kościele. Dokładajcie starań, aby nigdy się nie wykorzenić, aby nie być jak drzewa pozbawione korzeni, które usychają, nie owocują. Gdziekolwiek życie was zaprowadzi, pamiętajcie o wierze, o tym kim jesteście, o wielkiej godności, jaką Bóg daje wierzącym w chrzcie św.”.
Odpustowa uroczystość we włostowskiej świątyni zgromadziła także kapłanów z opatowskiego dekanatu, którzy podczas Mszy św. służyli posługą w konfesjonale.

Jakub Kowalski

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Prymas Polski podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

2024-04-28 13:12

PAP/Paweł Jaskółka

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość - z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

Więcej ...

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14
Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Wiara

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Wiara

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego