Reklama

Pierwsza w historii wizytacja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy parafii pw. Matki Kościoła w Ruchnie 30 września przeżywali pierwszą w historii parafii wizytację kanoniczną, której dokonał bp Antoni Pacyfik Dydycz. Wizytacja rozpoczęła się od spotkań Księdza Biskupa z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Ruchnie, było również spotkanie z przedstawicielami Rady Parafialnej. Punktem kulminacyjnym wizytacji była Msza św., na którą przybyło liczne grono parafian. W imieniu parafii bp. Dydycza powitali Aldona i Waldemar Grendowie.
W homilii Pasterz diecezji, nawiązując do czytań, mówił: „Pan Bóg wiedział, że pierwsi rodzice zapomnieli o poleceniu, jakie im zostawił, złamali je, zgrzeszyli. Nie pyta Adama o to, nie pyta też o to bezpośrednio Ewy. Ale pierwsze pytanie kieruje do Adama: Gdzie jesteś, Adamie? Bardzo istotne okazuje się to, gdzie my jesteśmy. Gdzie jesteś Adamie? (…) My nierzadko też to pytanie słyszymy poprzez różne doświadczenia, takie czy inne pęknięcia. My to pytanie słyszymy. Pan Bóg pyta: Gdzie jesteś? Czy jesteś na drodze, która prowadzi do królestwa wiecznego? Czy jesteś na drodze Bożych przykazań? Czy jesteś na drodze godności ludzkiej? Czy pamiętasz o tym wszystkim, co ma sprzyjać naszemu rozwojowi, co ma pomagać nam, abyśmy nie marnowali nic z tych darów, jakie otrzymaliśmy od Stwórcy? Żebyśmy nie marnowali tych darów, które wysłużył nam Jezus, oddając swoje życie. Gdzie jesteś? Warto, abyśmy sobie to pytanie przypominali. Ta wspólnota parafialna, która powstała dopiero co, ma nam dopomóc i będziemy mogli odpowiadać. Jestem w parafii, jestem w parafii Ruchna. Jestem w tej nowej wspólnocie. Więc po pierwsze: nie jestem sam, nie jestem sama. Jestem w tej wspólnocie, która korzystając z odkupienia Jezusa, dopomaga nam, żebyśmy unikali grzechu, żebyśmy mieli odwagę i potrafili - wzajemnie się wspomagając - postępować uczciwie, żyć godnie ludzkiego powołania. To jest bardzo ważne dla nas”. Bp Antoni wezwał, aby parafianie dawali świadectwo wobec tych, którzy jeszcze nie czują łączności z parafią. Aby brali przykład z pierwszej parafii - parafii w Jerozolimie. By parafianie nawzajem sobie pomagali, pocieszali, świadczyli miłość. Ksiądz Biskup wyraził radość z powstania parafii w Ruchnie oraz z tego, że ma za swoją patronkę Maryję, Matkę, która przypomina i zachęca: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie”. Kończąc, Ksiądz Biskup wskazał przesłanie, aby parafianie byli na tym miejscu - w parafii, które będzie miejscem ich świadectwa, prawdomówności, trzeźwości, jedności.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup zaprezentował cegłę z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, którą przekazał dla świątyni w Ruchnie, aby była niejako pomostem, znakiem jednoczącym kościół w Ruchnie z tą papieską bazyliką. Wraz z cegłą został przekazany dokument stwierdzający jej autentyczność. Dekret przekazujący ten dar dla parafii odczytał ks. Łukasz Gołębiewski.
Proboszcz ks. Andrzej Chludziński podziękował bp. Dydyczowi za sprawowanie Eucharystii, za umocnienie w wierze, jak i wszystkim kapłanom przybyłym na uroczystość: ks. prał. Leszkowi Gardzińskiemu - dziekanowi dekanatu węgrowskiego, ks. prał. Andrzejowi Krupie - dziekanowi sokołowskiemu, ks. Jarosławowi Redoszowi - proboszczowi z Korytnicy, ks. Piotrowi Wójcikowi oraz ks. Andrzejowi Falkowskiemu - wikariuszowi parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Klucz do otrzymania łaski

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

Więcej ...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

2025-04-06 20:42

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami