Reklama

Chcą naśladować świętych

Niedziela lubelska 45/2009

W ostatnią niedzielę października, z udziałem abp. Józefa Życińskiego oraz biskupów pomocniczych: Ryszarda Karpińskiego, Mieczysława Cisło i Józefa Wróbla, odbyła się inauguracja roku akademickiego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy przeżywało ją 23 kleryków (w tym trzech obrządku greckokatolickiego i 1 z Ukrainy), którzy zostali przyjęci na I rok studiów teologicznych. Była to również pierwsza inauguracja ks. dr. Marka Słomki, którą przeżywał jako nowy rektor seminarium (ks. dr M. Słomka objął urząd rektora w sierpniu br., zastępując powołanego na urząd proboszcza bazyliki mariackiej w Chełmie ks. dr. Tadeusza Kądziołkę). W dorocznym spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości, w tym Rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk oraz dziekan Wydziału Teologii ks. prof. Mirosław Kalinowski, a także rektorzy seminariów, które znajdują się na terenie Lublina: diecezji zamojsko - lubaczowskiej, Ojców Kapucynów, Księży Paulistów, Księży Marianów i Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Ksiądz Rektor szczególne powitanie zgotował dla licznie zgromadzonych świeckich przyjaciół seminarium, dla przybyłych kapłanów, którzy „codziennym życiem ukazują klerykom drogę naśladowania świętego proboszcza z Ars” oraz siostrom zakonnym, zwłaszcza tym, które w seminarium „pełnią gorliwą posługę Marii i Marty oraz dają świadectwo ewangelicznego oddania Bogu i Kościołowi”.
W wypełnionej po brzegi wielofunkcyjnej auli seminaryjnej wzrok obecnych przyciągał portret śp. ks. prof. Mieczysława Brzozowskiego, który w sierpniu br. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W słowie wstępnym ks. dr M. Słomka przywołał osobę kapłana, który w 1982 r. został rektorem seminarium i pełnił tę funkcję aż do śmierci w 1991 r. Doskonały kaznodzieja, wyjątkowy wykładowca, zaangażowany w pomoc środowiskom katolickim we Lwowie oraz w pomoc represjonowanym i rodzinom internowanych po 13 grudnia 1981 r., współzałożyciel Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej, organizator pomocy charytatywnej - to tylko niektóre z przywołanych przez Księdza Rektora cech człowieka - legendy, którego modlitwa i praca ukształtowała rzesze kapłanów lubelskich. - „Nasz rektor. Mój rektor - mówił ks. Słomka. - Dziś wdzięczną pamięcią spoglądamy na jego portret i cieszymy się z odznaczenia, które otrzymał. Niech ideały, którymi żył, pozostaną w naszych sercach i naszych uczynkach”.
Przed immatrykulacją studentów I roku oraz wykładem inauguracyjnym, wygłoszonym przez rektora seminarium przemyskiego ks. prof. Dariusza Dziadosza, ks. dr Marek Słomka przypomniał zgromadzonym historię lubelskiego seminarium. Mówił także o zaangażowaniu obecnych kleryków na różnych płaszczyznach, często wykraczającym poza seminaryjne „minimum”. - „W poprzednim roku akademickim nasi seminarzyści oddali 35 litrów krwi. Od lat służą w szpitalach i świetlicach wychowawczych, niosą wsparcie dla niepełnosprawnych, współorganizują kolonie dla dzieci, podejmują wielorakie inicjatywy ewangelizacyjne, odnoszą sukcesy sportowe, uczestniczą w seminariach naukowych i pielgrzymkach - chwalił swoich podopiecznych Ksiądz Rektor. - Ciesząc się z rozpoczęcia nowego roku akademickiego, wyrażam nadzieję na owocne kroczenie szlakiem świętych”.
Obecnie w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie kształci się 135 alumnów, w tym 12 grekokatolików i 1 Ormianin. Nowy rok formacji rozpoczęli oni rekolekcjami, które prowadził ks. dr Jerzy Smoleń. W duchowych ćwiczeniach towarzyszyły im także relikwie św. Jana Marii Vianneya - skromnego proboszcza, którego papież Benedykt XVI ustanowił patronem Roku Kapłańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli