Dwudziesty trzeci Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie już za nami. Odbył się on w dniach 18-25 października br. i przebiegał po hasłem: „Błogosławiony arcybiskup Jakub Strzemię, kapłan halicko-lwowski”. Wybór tego motta nie był przypadkowy. W tym roku obchodzimy 600. rocznicę śmierci tego patrona konkatedry lubaczowskiej i drugiego patrona archidiecezji lwowskiej.
Tydzień ten należy rozpatrywać w trzech aspektach: religijnym, naukowym i kulturalnym. Codziennie sprawowana Eucharystia poprzedzona była modlitwą różańcową. Inauguracyjnej Mszy św. przewodniczył bp Jan Śrutwa. „Klubowi Inteligencji Katolickiej i dziekanowi Andrzejowi Stopyrze pragnę pogratulować, że nie przegapili 600. rocznicy śmierci bł. Jakuba Strzemię i urządzają tegoroczny już 23. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej Jemu poświęcony, żeby przypominać przeszłość, historię Kościoła i Polski. Jeśli zna się dzieje własnego narodu i Kościoła, to się wie, kim się jest” - powiedział m.in. Ksiądz Biskup. Po Mszy św. dokonał otwarcia wystawy poświęconej bł. Jakubowi Strzemię oraz odmówił modlitwę o Jego kanonizację. Wieczorem w cerkwi pw. św. Mikołaja trzej proboszczowie lubaczowskich parafii, tj. św. Stanisława BM, św. Karola Boromeusza i św. Mikołaja (parafia greckokatolicka), modlili się o pokój na świecie. A potem wystąpił chór dziecięcy im. ks. Mychajła Werbyckoho z Przemyśla, pod dyrekcją Olgi Popowicz.
W dzień wspomnienia bł. Jakuba Strzemię (21 października) Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Na zakończenie Tygodnia wraz z Kanonikami Kapituły Konkatedralnej Najświętszą Ofiarę sprawował pasterz diecezji bp Wacław Depo. Modlił się o to, by postać bł. Jakuba Strzemię była dla nas wzorem i wezwaniem do trwania przy Kościele. By, jak mówił papież Benedykt XVI, „nikt z nas nie czuł się w Kościele obcy”.
Prezes KIK Jerzy Czekalski podziękował Pasterzowi diecezji za sprawowany nad tegorocznym Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej patronat.
Tydzień miał także swój aspekt naukowy. Wieczorem każdego dnia w auli konkatedry odbywały się wykłady. Ks. prof. Józef Krętosz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił wykład pt. „Kościół rzymskokatolicki na Rusi w Średniowieczu”. Franciszkanin, br. Rafał Maria Antoszczyk z Przemyśla, mówił o tym, że: „Nie przedawnił się bł. Jakub Strzemię...”. Ks. doktorant Stanisław Burda opowiadał o „Dziejach kultu Błogosławionego Jakuba Strzemię w XX wieku”. Interesujące było spotkanie z red. Brygidą Grysiak z TVN24, która mówiła o swoich spotkaniach z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, następcą bł. abp. Jakuba Strzemię na stolicy lwowskiej. Brygida Grysiak jest autorką wywiadu - rzeki o papieżu Janie Pawle II widzianym oczyma abp. M. Mokrzyckiego, a który ukazał się formie książkowej pt. „Najbardziej lubił wtorki”. W ramach Tygodnia odbyło się także spotkanie autorskie z Mariuszem Olbromskim z Przemyśla, który opowiadał o aktualnym stanie kultury chrześcijańskiej archidiecezji lwowskiej. Po prezentacji jego książki w formie albumowej pt. „Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy”, ks. kan. Józef Dudek, duszpasterz środowisk twórczych, czytał wiersze poety M. Olbromskiego. Do kulturalnych wydarzeń Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zaliczyć należy także koncert ewangelizacyjny młodzieży z Biłgoraja i Frampola oraz spektakl Teatru Małych Form pt. „Golgota Jasnogórska” według Ernesta Brylla, w reż. Grażyny Bielec. Poprzedzony był on spotkaniem młodych chrześcijan. Liturgię niedzielnych Eucharystii uświetniał chór „Canzone”.
Słowa uznania za te piękne, bogate w treści dni należą się nie tylko głównemu organizatorowi, którym był KIK w Lubaczowie, ale również instytucjom wspierającym i sponsorującym: proboszczom parafii konkatedralnej i św. Mikołaja, Powiatowemu Centrum Kultury i Sportu, Miejskiemu Domu Kultury, Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej. Patronat medialny zapewnili: Katolickie Radio Zamość, Twoje Radio Lubaczów i miesięcznik KIK - „Teraz”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu