ME w pływaniu - złoto Rzeszutka, pięć polskich medali w czwartek

2024-06-20 20:37
Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

PAP/ANDREJ CUKIC

Andrzej Rzeszutek został w Belgradzie mistrzem Europy w skokach do wody z trampoliny 1-metrowej. W konkurencjach pływackich biało-czerwoni wywalczyli w czwartek cztery medale: srebrny i trzy brązowe.

Jako pierwszy z Polaków w czwartek z medalu cieszył się właśnie Rzeszutek. Przed ostatnią próbą był drugi ze sporą stratą do Matteo Santoro, ale w decydującej Włoch uzyskał niskie noty i spadł na drugie miejsce. Trzeci był jego rodak Stefano Belotti, który także "rzutem na taśmę" pozbawił medalu Kacpra Lesiaka. Ostatecznie drugi z Polaków ukończył zawody czwarty ze stratą zaledwie 0,2 pkt do podium.

Był to trzeci medal polskich skoczków do wody w historii występów w mistrzostwach Europy. We wtorek z trampoliny 1 m drugie miejsce zajęła Aleksandra Błażowska, a wcześniej na podium stanął jedynie Jerzy Kowalewski - trzeci w 1966 roku w Utrechcie w skokach z wieży.

Kolejne krążki Polacy wywalczyli w czwartek już w pływaniu. Rozpoczęło się od trzeciego miejsca Jakuba Majerskiego na 100 m stylem motylkowym - 50,98. Polak musiał uznać wyższość jedynie Węgrów Kristofa Milaka - 50,82 i Huberta Kosa - 50,96. Szóste miejsce zajął Adrian Jaśkiewicz - 51,77.

Kilka chwil później również brąz na 50 m st. grzbietowym wywalczyła Adela Piskorska - 28,00. Zwyciężyła Irlandka Danielle Hill - 27,73, a druga była Greczynka Theodora Drakou - 27,87. W finale mogła wystąpić również Paulina Peda, która miała ósmy czas w półfinale, ale skupiła się na rywalizacji w półfinale na 100 m st. motylkowym kilkanaście minut później. Uzyskała szósty czas i zakwalifikowała się do piątkowego finału.

Na najniższym stopniu podium stanął także Jan Kałusowski na 200 m stylem klasycznym - 2.10,20. W tej konkurencji przyznano dwa złote medale, bo Bułgar Lubomir Epitropow i Szwed Erik Persson uzyskali identyczny czas - 2.09,45.

W ostatnim czwartkowym finale drugie miejsce zajęli Polacy płynący w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Ksawery Masiuk i Kamil Sieradzki czasem 3.13,25 ustanowili nowy rekord kraju. Poprzedni najlepszy wynik utrzymywał się od igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku, kiedy biało-czerwoni uzyskali 3.13,88.

W czwartek w tej konkurencji triumfowali reprezentanci gospodarzy, a brąz zdobyli Grecy.

Polacy w piątek będą mieli kolejne okazje powiększenia dorobku medalowego w Belgradzie. Awans do finałów wywalczyli w czwartek, poza Pedą, także Sieradzki na 200 m st. dowolnym i Masiuk na 50 m st. grzbietowym. W porannej sesji o miejsce w wieczornym finale powalczy też polska sztafeta mieszana 4x100 m st. dowolnym.

Mistrzostwa w Serbii potrwają do niedzieli.

1. Serbia                         3.12,90
(Velimir Stjepanovic, Nikola Acin, Justin Cvetkov, Andrej Barna)
 2. Polska                         3.13,25
(Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Ksawery Masiuk, Kamil Sieradzki)
 3. Grecja                         3.13,73
(Apostolos Christou, Stergios-Marios Bilas, Kristian Gkolomejew, Andreas Vazaios)