Reklama

Wiadomości

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elitarny korpus

Te blisko 120 tysięcy urzędników to korpus służby cywilnej. Na mocy konstytucji działa on w urzędach administracji rządowej „w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa”. Choć korpus stanowi mniejszość w grupie wszystkich polskich urzędników (najwięcej, bo ok. 250 tysięcy osób zatrudniają samorządy), ale jest to mniejszość o niezwykle doniosłym znaczeniu dla bieżącego działania państwa i dla jego przyszłości.

Służba cywilna to ludzie zatrudnieni w Kancelarii Premiera i we wszystkich ministerstwach. To także urzędnicy pracujący w urzędach centralnych (takich jak Urząd Regulacji Energetyki albo Główny Inspektorat Farmaceutyczny) i w urzędach wojewódzkich. Służba cywilna to też pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, placówek zagranicznych na całym świcie oraz wojewódzkiej i powiatowej administracji terenowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadania państwa, czyli co dokładnie?

Rządowi urzędnicy zapewniają merytoryczne i organizacyjne wsparcie każdemu demokratycznie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kolejny premier i jego ministrowie bazują na wiedzy i doświadczeniu członków korpusu służby cywilnej. Urzędnicy tworzą projekty ustaw i rozporządzeń, które zazwyczaj, po przejściu żmudnego procesu legislacyjnego, stają się później obowiązującym prawem. Ci sami urzędnicy uczestniczą w pracach grup roboczych Unii Europejskiej, wpływając na kształt prawa wspólnotowego. Pracownicy urzędów centralnych koordynują specjalistyczne kwestie związane z funkcjonowaniem polskiego transportu, ochrony środowiska, sieci sanepidów itd. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają z kolei za pobór podatków, z których później finansowane są działania m.in. polskiej policji, szkół publicznych i uczelni wyższych oraz całego wymiaru sprawiedliwości.

Etyka urzędnika

Wszystkie te działa członkowie korpusu wykonują respektując określony, a być może nieoczywisty dla osób spoza tego środowiska zestaw zasad etycznych. Są nimi przykładowo lojalność i neutralność polityczna, których przestrzega się, aby prywatne poglądy urzędnika nie miały wpływu na jakość realizowanych przez niego zadań. Niezależnie od tego czy rządzi prawica, czy lewica nasze państwo musi działać, a jego urzędnicy muszą sumiennie wykonywać powierzone im obowiązki. Paradoksalnie więc służba cywilna jest jednym z filarów demokracji, gdyż z jednej strony jest ona „narzędziem” polityków do przekuwania słów (obietnic) w czyny (reformy), a z drugiej – gdy działa sprawnie – wytrąca z ich rąk wygodny argument, że złożonych obietnic nie dało się zrealizować, bo „procedury”, bo „imposybilizm”, bo „resortowość” itd.

Reklama

Korpus służby cywilnej realizuje kluczowe zadania państwa polskiego. Warto więc zadbać o to, aby jego członkowie zostali zauważeni, docenieni i aby zapewniano im właściwe warunki pracy.

Wojciech Kaczor, Prezes Fundacji Sprawne Państwo (www.sprawnepanstwo.org)

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mocny apel papieża: zatrzymajcie się! Przemoc nigdy nie przyniesie pokoju

2024-06-27 11:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Dramatyczny rozwój sytuacji w Ziemi Świętej, na Ukrainie i w Górskim Karabachu znalazł się w centrum spotkania papieża z przedstawicielami Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO, które koordynuje katolickie organizacje charytatywne na chrześcijańskim Wschodzie. Do tych którzy nakręcają spiralę konfliktów i czerpią z nich korzyści Franciszek zwrócił się z mocnym apelem: „zatrzymajcie się, ponieważ przemoc nigdy nie przyniesie pokoju”.

Więcej ...

Doktor Wcielenia

Niedziela Ogólnopolska 40/2021, str. 18-19

Adobe.Stock

Poświęcał się życiu ascetycznemu, ale czy kiedykolwiek wprost był mnichem, nie sposób dziś dociec. Na greckim Wschodzie nazwany został stróżem prawdziwej wiary.

Więcej ...

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem za pracę naukową z dziedziny mediów

2024-06-27 21:08
Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Archiwum Ks. Tomasza Podlewskiego

Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przy współudziale Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniła laureatów nagrody za najlepszą pracę naukową oraz wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych. Wśród nagrodzonych znalazł się ks. Dr Tomasz Podlewski, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, autor #PodcastUmajony, który na portalu niedziela.pl cieszył się ogromną oglądalnością.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...