Reklama

Wiadomości

Służba cywilna. Mało znany, a ogromny potencjał państwa polskiego

2024-06-22 14:49

Adobe Stock

Roztropna troska o dobro wspólne to nie tylko idealistyczna, a może i nieco naiwna definicja polityki. To także zawodowa codzienność dla ok. 120 tysięcy urzędników rządowych w całej Polsce. Urzędników, którzy dbają o to, aby państwo polskie – to, o którego niepodległość walczyło tyle pokoleń Polaków – działało sprawnie i zapewniało warunki do pomyślnego i bezpiecznego wzrostu naszemu społeczeństwu i gospodarce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elitarny korpus

Te blisko 120 tysięcy urzędników to korpus służby cywilnej. Na mocy konstytucji działa on w urzędach administracji rządowej „w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa”. Choć korpus stanowi mniejszość w grupie wszystkich polskich urzędników (najwięcej, bo ok. 250 tysięcy osób zatrudniają samorządy), ale jest to mniejszość o niezwykle doniosłym znaczeniu dla bieżącego działania państwa i dla jego przyszłości.

Służba cywilna to ludzie zatrudnieni w Kancelarii Premiera i we wszystkich ministerstwach. To także urzędnicy pracujący w urzędach centralnych (takich jak Urząd Regulacji Energetyki albo Główny Inspektorat Farmaceutyczny) i w urzędach wojewódzkich. Służba cywilna to też pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, placówek zagranicznych na całym świcie oraz wojewódzkiej i powiatowej administracji terenowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadania państwa, czyli co dokładnie?

Rządowi urzędnicy zapewniają merytoryczne i organizacyjne wsparcie każdemu demokratycznie wybranemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kolejny premier i jego ministrowie bazują na wiedzy i doświadczeniu członków korpusu służby cywilnej. Urzędnicy tworzą projekty ustaw i rozporządzeń, które zazwyczaj, po przejściu żmudnego procesu legislacyjnego, stają się później obowiązującym prawem. Ci sami urzędnicy uczestniczą w pracach grup roboczych Unii Europejskiej, wpływając na kształt prawa wspólnotowego. Pracownicy urzędów centralnych koordynują specjalistyczne kwestie związane z funkcjonowaniem polskiego transportu, ochrony środowiska, sieci sanepidów itd. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają z kolei za pobór podatków, z których później finansowane są działania m.in. polskiej policji, szkół publicznych i uczelni wyższych oraz całego wymiaru sprawiedliwości.

Etyka urzędnika

Wszystkie te działa członkowie korpusu wykonują respektując określony, a być może nieoczywisty dla osób spoza tego środowiska zestaw zasad etycznych. Są nimi przykładowo lojalność i neutralność polityczna, których przestrzega się, aby prywatne poglądy urzędnika nie miały wpływu na jakość realizowanych przez niego zadań. Niezależnie od tego czy rządzi prawica, czy lewica nasze państwo musi działać, a jego urzędnicy muszą sumiennie wykonywać powierzone im obowiązki. Paradoksalnie więc służba cywilna jest jednym z filarów demokracji, gdyż z jednej strony jest ona „narzędziem” polityków do przekuwania słów (obietnic) w czyny (reformy), a z drugiej – gdy działa sprawnie – wytrąca z ich rąk wygodny argument, że złożonych obietnic nie dało się zrealizować, bo „procedury”, bo „imposybilizm”, bo „resortowość” itd.

Reklama

Korpus służby cywilnej realizuje kluczowe zadania państwa polskiego. Warto więc zadbać o to, aby jego członkowie zostali zauważeni, docenieni i aby zapewniano im właściwe warunki pracy.

Wojciech Kaczor, Prezes Fundacji Sprawne Państwo (www.sprawnepanstwo.org)

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pracownicy spółek skarbu państwa podarowali prezenty podopiecznym Caritas

PERN

Ponad 500 paczek podarowali pracownicy spółek skarbu państwa podopiecznym Caritas w ramach świątecznej akcji „Zostań świętym Mikołajem – podaruj prezent”.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: papież przyjął moją rezygnację i poprosił o pełnienie obowiązków do mianowania następcy

2024-07-20 16:46

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski, który złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, poinformował w liście do wiernych, że papież ją przyjął, prosząc jednocześnie, aby nadal sprawował tę funkcję do czasu mianowania następcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna