Reklama

Niedziela Wrocławska

Jubileusz obecności Jezusa

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Marzena Cyfert

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Parafia św. Wawrzyńca w Wołowie obchodzi 25. rocznicę powstania. Na zakończenie Roku Jubileuszowego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz arcybiskup mówił o obecności Jezusa w Eucharystii i o radości, jaka płynie ze świętowania jubileuszu, który jest jubileuszem obecności Jezusa w tej wspólnocie. Na Mszy św. obecni byli kapłani z okolicznych parafii, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, przedstawiciele szkół i liczni parafianie. Do wspólnoty parafialnej zostały wprowadzone relikwie św. Szarbela a na koniec Mszy św. odbyło się błogosławieństwo i posłanie ks. Michała Olko na misję do Papui Nowej Gwinei. Medalami św. Jadwigi Śląskiej zostali też odznaczeni zasłużeni parafianie. Specjalny numizmat z podziękowaniem otrzymał ks. Stanisław Małysa, proboszcz parafii.

Zobacz zdjęcia: Zakończenie Roku Jubileuszowego w parafii św. Wawrzyńca w Wołowie

– Dziś razem z księdzem arcybiskupem dziękujemy Bogu za dar 25 lat istnienia parafii, za czas budowania Kościoła lokalnego we wspólnocie Kościoła wrocławskiego, tak w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Szczególnie dziękujemy Bogu za dar Roku Jubileuszowego. Był to szczególny czas łaski – mówił ks. Stanisław Małysa, przypominając, że z okazji 25-lecia dekretem Stolicy Apostolskiej parafia otrzymała szczególny przywilej Roku Łaski, trwającego od 25 czerwca 2023 r. do 25 czerwca 2024 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita wrocławski przypomniał historię parafii, podkreślając, że stanowi ona korzeń, z którego wyrasta to wszystko, co nas dzisiaj określa i co stanowi podstawę jubileuszowej radości.

– Z najstarszych dziejów, co prawda w sposób dość luźny powiązanych z naszym jubileuszem, warto przypomnieć, że pierwotnie kościół w Wołowie był świątynią katolicką. Potem od XVI do drugiej połowy XX wieku służył protestantom. Od 1975 r. kościół znów jest katolicki – przypominał ksiądz arcybiskup.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1391 r. W 1465 r. i później w 1689 r. świątynia częściowo spłonęła. Została jednak odbudowana. W 1701 r. rozpoczęła się rozbudowa w stylu barokowym. Kościół jest budowlą murowaną z cegły, z zachowanym XVIII-wiecznym ołtarzem i organami Caspariniego, pochodzącymi z ok. 1716 r.

Reklama

Ksiądz arcybiskup nawiązał też do patrona miejsca – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

– Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za papieża Sykstusa II. Zarządzał dobrami kościelnymi i opiekował się ubogimi, ponieważ był szczególnie wrażliwy na ludzką biedę. Podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Waleriana, przewidując swoją śmierć, rozdał biednym majątek kościelny – mówił abp Kupny.

Przypomniał, że gdy prefekt Rzymu zażądał wydania skarbu kościelnego, Wawrzyniec zgromadził ubogich i powiedział: „Oto są prawdziwe skarby Kościoła”.

Nawiązując do jubileuszu, ksiądz arcybiskup podkreślił, że cieszymy się zrodzonymi w parafii powołaniami, bo świadczą one o żywotności wspólnoty parafialnej. - Każde powołanie kapłańskie, czy zakonne rodzi się z głębokiej wiary i miłości do Pana Boga. Te skarby młody człowiek otrzymuje w swojej rodzinie, ale także we wspólnocie parafialnej, której wiara niesie młodego człowieka i stanowi dla niego oparcie i siłę – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.

Ksiądz arcybiskup podziękował za posługę duszpasterską kapłanów parafii, szczególnie księdza proboszcza. Na jego ręce złożył podziękowania dla wszystkich, którzy go w tym szlachetnym dziele wspierają i dla całej wspólnoty parafialnej.

– Dzisiaj w 25. rocznicę utworzenia Waszej parafii cieszymy się Waszymi duszpasterzami, ale także wszystkimi wiernymi, którzy budowali i budują wspólnotę wiary, nadziei i miłości. Bo właśnie w takiej wspólnocie mieszka Chrystus, nasz Pan – podkreślał hierarcha.

Przypomniał, że papież Benedykt XVI zwracał uwagę, że św. Paweł po swoim nawróceniu przybył do Jerozolimy, gdzie przez 15 dni pozostał z Apostołami. Ojciec Święty zauważył, że św. Paweł miał stamtąd blisko do Betlejem i na Golgotę, ale żadnego z tych miejsc nie odwiedził. Dlatego, że interesował go Chrystus żywy.

Reklama

– A żywy Chrystus jest w Eucharystii. A żywy Chrystus jest we wspólnocie. Św. Paweł nie chciał odwiedzać miejsc związanych z ziemskim życiem Jezusa. Chciał spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, który pokonał śmierć, który prawdziwie żyje. I tego żywego Jezusa św. Paweł spotkał we wspólnocie, która żyła Eucharystią – tłumaczył ksiądz arcybiskup.

Zaznaczył, że Jezusowi bardzo zależało na przekonaniu swoich uczniów, że żyje. Dlatego spotykał się z uczniami, spożywał z nimi posiłki, rozmawiał.

– Opierając się na świadectwie tych właśnie świadków, głęboko wierzymy, że Jezus żyje i obdarowuje nas swoim życiem. Głęboko wierzymy, że spotykamy się z Nim tutaj, na Eucharystii; głęboko wierzymy, że przyjmujemy Go pod postacią Chleba. My dzisiaj tak naprawdę radujemy się jubileuszem nie samej parafii, nie samych struktur kościelnych, ale przede wszystkim jubileuszem obecności Jezusa w tym kościele, w tej wspólnocie parafialnej, którą od 25 lat tworzymy – mówił abp Kupny.

Odnosząc się do posłania ks. Michała Olko do pracy misyjnej, ksiądz arcybiskup podziękował za jego decyzję i gotowość głoszenia Ewangelii mieszkańcom odległego kraju. – Działalność misyjna znajduje swoje uzasadnienie w woli Boga, który pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni. I dążyli do poznania prawdy. Ale kto ma im tę prawdę głosić? Właśnie ci, którzy opuszczają bliskich, Ojczyznę i jadą w dalekie kraje – mówił metropolita wrocławski, podkreślając, jak ważna jest posługa misjonarzy, którzy niosą Ewangelię potrzebującym.

Ks. Michał Olko podziękował wszystkim, którym zawdzięcza rozwój swojego powołania. – Dziękuję Panu Bogu za to, że obdarzył mnie powołaniem misyjnym, następnie księdzu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu za to, że obdarzył mnie zaufaniem, posyłając mnie na kurs do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. A dzisiaj w imieniu Kościoła wrocławskiego posyła mnie na misję do Papui Nowej Gwinei – mówił ks. Michał Olko.
Podziękował również obecnym kapłanom, siostrom zakonnym, misjonarzom, przyjaciołom, wśród których rozwijało się i dojrzewało jego powołanie do wyjazdu na misje.
– Wołów to moja pierwsza parafia, do której zostałem posłany po święceniach kapłańskich. Tutaj spotkałem bardzo życzliwych i kochanych ludzi, dlatego bardzo się cieszę, że mogę być posłany w Wołowie - mówi ks. Olko.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-06-23 00:39

Wybrane dla Ciebie

Fundusz sprawiedliwości: wobec pani Urszuli nie zostanie zastosowane zabezpieczenie majątkowe

2024-07-23 07:55

Adobe Stock

Wobec przetrzymywanej w areszcie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, pani Urszuli, nie zostanie zastosowane zabezpieczenie majątkowe. Taką decyzję wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, który rozpatrzył zażalenie na postanowienie o tym zabezpieczeniu, wystosowane przez pełnomocnika aresztowanej.

Więcej ...

Kijów: rozmowy kard. Parolina z prezydentem Zełenskim

2024-07-23 18:12

fot. X/@ZelenskyyUa

Podczas spotkania w Kijowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił konsekwencje rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i wyniki szczytu pokojowego - donosi agencja Ukrinform.

Więcej ...

Polscy piloci w hołdzie powstańcom 1 sierpnia przelecą nad Warszawą

2024-07-23 12:07

Adobe Stock

Żołnierze Polskich Sił Powietrznych dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2024 r. o Godzinie W samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb oddadzą hołd powstańcom, wykonując lot nad Warszawą – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...