Reklama

Żeby przybliżać Boga

Niedziela małopolska 48/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku br. parafia św. Józefa w Krakowie-Podgórzu obchodziła stulecie konsekracji kościoła, który został wybudowany na początku XX wieku wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego i należy do najpiękniejszych neogotyckich świątyń w Polsce. Trudno, przejeżdżając przez Podgórze, nie zauważyć w Rynku Podgórskim, u podnóży Krzemionek, budynku z charakterystycznymi wieżyczkami i potężną ośmioboczną wieżą wzorowaną na hejnalicy kościoła Mariackiego.

Tu pracowało 110 kapłanów

Parafia powstała w 1818 r. Początkowo rolę świątyni pełnił garnizonowy budynek, znajdujący się przy obecnym placu Józefa Piłsudskiego. Z kolei pierwszy, zbudowany w XIX w. kościół trzeba było, ze względu na wadliwą konstrukcję, rozebrać. Pozostałością tamtej budowli jest murowana, znajdująca się na tyłach kościoła dzwonnica z drugiej połowy XIX wieku. Obecną świątynię wybudowano w niecałe pięć lat, a jesienią 1909 r. odbyła się uroczystość jej konsekracji.
Zamykający perspektywę Rynku Podgórskiego kościół św. Józefa był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które najpierw w Podgórzu, a następnie w prawobrzeżnej części Krakowa miały miejsce. Przez cały ten czas parafia i kościół trwały z mieszkańcami i wspierały ich w trudnych i ciężkich czasach. - Przez 100 lat istnienia tej świątyni w naszej parafii pracowało 110 kapłanów, w tym pięciu proboszczów, ja jestem szóstym z kolei - opowiada ks. Antoni Bednarz. - Proboszczem, który zbudował z wiernymi ten piękny kościół był ks. Antoni Gruszecki. Ponadto od pół wieku na terenie parafii swój dom zakonny mają Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które w tym roku przeżywały kanonizację swojego założyciela abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Siostry od początku swej obecności w parafii włączają się w pracę duszpasterską, pracują w katechezie, zakrystii, kancelarii, jako organistki oraz wśród chorych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Próbują przełamać anonimowość

Aktualnie w parafii pracują kapłani; ks. proboszcz Antoni Bednarz, ks. Piotr Modelski, ks. Krzysztof Karnas, ks. Jacek Stryczek, ks. Mirosław Żak. W posłudze duszpasterskiej wspierają ich siostry franciszkanki: s. Janina Mijalna, s. Janina Rokosz, s. Lucyna Harmata i s. Halina Moskała. Ponadto z parafią związana jest grupa świeckich pracowników: katecheci: Piotr Chrabąszcz, Teresa Łażewska, Paweł Zegartowski oraz osoby zajmujące się administracją - Bogumiła Undas i Piotr Morus. Parafia św. Józefa, podobnie jak inne, znajdujące się w centrum Krakowa, na Kazimierzu, systematycznie maleje. Jak informuje Ksiądz Proboszcz, jeszcze w 2000 r. było tu 10 tys. parafian, aktualnie jest ich tylko 6 tys., a w niedzielnych Mszach św. uczestniczy ok.1900 wiernych. - Większość parafian mieszka w starych kamienicach, które w ostatnim czasie zmieniają właścicieli - mówi Ksiądz Proboszcz. - Toteż często związani z Podgórzem od wielu lat ludzie nagle tracą mieszkanie. Wśród nich znajduje się duża grupa osób starych, samotnych, dla których jest to wielki problem. Trudno im sobie z tym poradzić. Z kolei w wielu zmieniających właścicieli kamienicach mieszkania wynajmują ludzie młodzi, są to często studenci. Ta rotacja sprawia, że pogłębia się anonimowość. Z myślą o młodych, a właściwie o powiększającym się środowisku studenckim w naszej parafii wprowadziliśmy niedzielną Mszę św. godz. 20. Młodzież przygotowuje do niej liturgię, śpiew, czytania, komentarze. Cieszy nas fakt, że spośród osób, które systematycznie chodzą do kościoła, coraz więcej przystępuje do sakramentu pokuty, więcej przyjmuje Komunię św. Szczególnie w okresie przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy bardzo dużo młodych ludzi w naszym kościele przystępuje do spowiedzi.

Reklama

Działają pod opieką św. Józefa

Podobnie jak w innych, również w parafii św. Józefa działają różne wspólnoty: ministranci i lektorzy, oaza, szkolne koło Caritas, duszpasterstwo studenckie, kręgi rodzin, żywy różaniec, zespół charytatywny… Jak wyjaśnia Proboszcz, wierni znajdują we wspólnotach propozycję rozwoju i pogłębiania swojej wiary. - Do szczególnie aktywnie działających na terenie parafii od lat należy zaliczyć Fundację Charytatywną św. Józefa- mówi Ksiądz Proboszcz. - Jej członkowie, pracujący społecznie od 20 lat udzielają pomocy materialnej-żywnościowej i rzeczowej, ubogim rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, niepełnosprawnym. Aktualnie nasz zespół charytatywny wspiera pomocą ponad 300 rodzin.
Ale oprócz tych typowych, znanych w innych parafiach wspólnot przy kościele św. Józefa działają również nietypowe grupy. Warto wymienić „Macierzankę”, o której pisaliśmy na łamach „Niedzieli Małopolskiej” oraz grupę „Mężczyźni św. Józefa”. - Św. Józef to jest wspaniały patron i uważamy, że pod jego opieką może się wiele dziać - mówi Ksiądz Proboszcz. - Stąd też idea formacji duchowej mężczyzn ściśle związana z tym miejscem. Opiekunem tej wspólnoty jest mieszkający na terenie parafii ks. Mirosław Żak, duszpasterz ds. trzeźwości w naszej archidiecezji.
Na interesującej, wciąż rozbudowywanej i systematycznie aktualizowanej stronie internetowej jozef.diecezja.net (nad którą czuwają ks. Krzysztof Karnas i student Artur Durasiewicz) czytamy na temat „Mężczyzn św. Józefa”: „…to sieć mężczyzn, którzy pragną w swoim życiu duchowym czegoś więcej. To mężczyźni, którzy szukają Pana (…), starają się służyć potrzebom innych, zamiast szukać władzy i przywilejów (…), trwają w Bożej mocy (…), odkrywają radość życia według Bożego planu…”. Na odbywające się w każdą trzecią środę miesiąca spotkania (rozpoczynające się Eucharystią o godz. 18. 30) przybywają mężczyźni z różnych stron Krakowa.

Organizują życie kulturalne

Osobnym, znajdującym się tuż obok kościoła i bardzo ważnym miejscem dla parafii jest „Kamieniołom Jana Pawła II”. Są to stare, bo liczące 300 lat, piwnice pod budynkiem plebanii. Zostały one odremontowane w 1980 r. W niespokojnych latach 80. odbywało się tu wiele ważnych spotkań modlitewnych, patriotycznych, kulturalnych. Organizowane były wystawy, spektakle, koncerty, wykłady…
Obecnie, po renowacji, Kamieniołom jest nadal miejscem wielu ciekawych i ważnych wydarzeń kulturalnych. Szczególnie od czasu przybycia do parafii ks. Antoniego Bednarza, od wielu lat animatora kultury w diecezji. Nadal więc odbywają się tu wystawy, koncerty, spektakle, projekcje filmów. Ponadto Kamieniołom służy do celów szkoleniowych. I tak na przykład ks. Jacek Stryczek organizuje tu kursy przedmałżeńskie, a ks. Mirosław Żak prowadzi szkolenia dla osób pracujących z uzależnionymi.
Koncerty odbywają się nie tylko w Kamieniołomie. W ostatnich latach w kościele św. Józefa z koncertami muzyki sakralnej występowali artyści ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Anglii, Niemiec, Francji, Rosji. Z kolei w minione wakacje, w ramach uroczystości związanych z obchodami jubileuszu stulecia konsekracji kościoła, został zorganizowany cykl „Podgórskich letnich koncertów”. Jego organizatorami byli: parafia św. Józefa, Dom Kultury „Podgórze” i Rada Dzielnicy XIII. Na odbywające się w kolejne lipcowe i sierpniowe niedziele koncerty muzyki sakralnej przybywało wielu melomanów z całego Krakowa. W październiku, na zakończenie jubileuszowych obchodów odbył się koncert chóru „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. - Sztuka sakralna uwrażliwia na piękno, przybliża człowieka do Boga. Dlatego warto tworzyć takie warunki, taką przestrzeń, w której istnieje możliwość jej realizowania i zainteresowania nią wiernych - przekonuje ks. Antoni Bednarz.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst