Reklama

Wiadomości

Duda po spotkaniu z Xi Jinpingiem: przedstawiłem nasz punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa

2024-06-24 18:20

PAP/Radek Pietruszka

Jak relacjonował prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem przedstawił polski punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa w regionie. Poinformował też, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Andrzej Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach, w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Na późniejszym briefingu prasowym prezydent Duda podkreślał, że podczas wizyty zawarto "cały szereg" porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin. Zdaniem prezydenta są to "chyba największe umowy w historii", które "otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród najważniejszych z nich prezydent wymienił m.in. możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. "Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach" - mówił. Podkreślił, że jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy i dla naszych producentów drobiu jest to informacja niezwykle ważna.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent poinformował, że chiński przywódca podczas spotkania z nim podkreślał konieczność zwiększenia wolumenu eksportu z Polski do Chin. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że "w wyniku rozmów i zawartych dzisiaj porozumień w niedługim czasie stanie się to faktem".

Reklama

Jak relacjonował prezydent, rozmowa z Xi Jinping dotyczyła także wprowadzenia ruchu bezwizowego. "Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin" - poinformował Duda.

Jak wyjaśnił, "każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni - a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy w celach gospodarczych, biznesowych - nie będzie potrzebował wizy".

"Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zazwyczaj dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga" - podkreślił.

Prezydent przekazał też, że poruszył podczas spotkania z chińskim przywódcą kwestie dot. wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, a także kwestie zagrożeń, jakie stwarzają ataki hybrydowe, które władze białoruskie przypuszczają na polską granicę niemal od 2021 r.

"Przedstawiłem panu prezydentowi nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, ale przede wszystkim w naszej części Europy. Wszystkie zagrożenia, które my - jako Polska - postrzegamy, nasz punkt widzenia na tą sytuację i też to, że bardzo jest potrzebny pokój" - mówił prezydent.

Reklama

Wyraził też nadzieję, że Chiny - jako światowe mocarstwo, a także jako członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - będą wspierały dążenia do pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie. "Ale przede wszystkim takiego zakończenia, które będzie zgodne z zasadami prawa międzynarodowego" - zaznaczył Duda.

Dziennikarze pytali prezydenta, czy zdaniem prezydenta chiński przywódcza widzi perspektywę zakończenia wojny. "Pan przewodniczący, prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, że Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju" - zapewnił.

Prezydent zaznaczył też, że w szczegółach przedstawił Xi Jinpingowi "naszą sytuację i nasz punkt widzenia". "Mogę powiedzieć, że przedstawiłem pełne spektrum naszego punktu widzenia na sprawę bezpieczeństwa, również wyjaśniając naszą postawę na tle historycznym. (...) Mogę powiedzieć, że zostaliśmy wysłuchani" - dodał.

Prezydent Duda przedstawił też chińskiemu przywódcy informacje nt. bieżącej sytuacji na naszej granicy. "Poinformowałem pana prezydenta o tragedii, jaka nas dotknęła, mianowicie o śmierci polskiego żołnierza na granicy; o tym, jak głęboki wstrząs to wywołało w polskim społeczeństwie" – relacjonował prezydent Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

W poniedziałek podczas wizyty prezydenta Dudy w Pekinie podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk ptasiej grypy HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Reklama

Autor:(PAP) Daria Kania, Aleksandra Rebelińska, Sonia Otfinowska, Edyta Roś, Jakub Borowski, Olga Łozińska

dk/ sno/ ero/ oloz/ brw/ reb/ godl/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ratusz zamierza ukarać kluby za niepoprawne politycznie zachowanie kibiców

2024-07-23 09:45

PAP/Leszek Szymański

Kibice warszawskich drużyn w miniony weekend wyrazili swoje poglądy polityczne w ważnych kwestiach. W piątek sympatycy Polonii Warszawa podczas meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili na stadionie transparent z napisem „strefa wolna od LGBT”. Kibice Legii w sobotę podczas meczu z Zagłębiem Lubin zaprezentowali oprawę dotyczącą polityki migracyjnej. Warszawski ratusz zamierza ukarać obydwa kluby za niepoprawne politycznie zachowanie kibiców.

Więcej ...

Kijów: rozmowy kard. Parolina z prezydentem Zełenskim

2024-07-23 18:12

fot. X/@ZelenskyyUa

Podczas spotkania w Kijowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił konsekwencje rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i wyniki szczytu pokojowego - donosi agencja Ukrinform.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na pielgrzymkę do Częstochowy

2024-07-24 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Pieszo, na rowerach, na wózkach lub na rolkach - w sierpniu z Warszawy wyruszy sześć pielgrzymek na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...