Reklama

Sandomierz wiele Mu zawdzięcza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wieku 69 lat zmarł, 19 listopada, ks. prał.dr Stanisław Makarewicz, twórca i proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu na Idalinie, pierwszy dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, kapłan, któremu Sandomierz wiele zawdzięcza. Pierwsza monografia zabytkowego klasztoru św. Jakuba jest też jego dziełem. Ks. Makarewicz był kawalerem Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, wykładowcą historii sztuki w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym. Przewodniczył Radzie ds. Konserwacji Zabytków i zasiadał w Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W maju 1981 r. z nominacji bp. Edwarda Materskiego został dyrektorem oddziału diecezjalnego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w Radomiu. Pełnił tę funkcję razem z ks. inf. Ignacym Ziembickim z Sandomierza do 7 kwietnia 1992 r., kiedy to został dyrektorem Caritas Diecezji Radomskiej. Ks. Makarewicz był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego na szczeblu diecezjalnym
Msza św. żałobna odprawiona została w niedzielę 22 listopada w Radomiu, a pogrzebowe uroczystości 23 listopada w Sandomierzu, gdzie został pochowany na cmentarzu katedralnym. Sandomierska katedra wypełniła się kapłanami, siostrami zakonnymi, alumnami, wiernymi, którzy przybyli pożegnać zmarłego kapłana. Pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika z Radomia, biskupów Wacława Depo z Zamościa, Edwarda Frankowskiego, Adama Odzimka, rektorów z seminarium w Radomiu i Sandomierzu, dziękowano Bogu za dar życia i kapłańskiej służby ks. prał. Makarewicza. Homilię żałobną wygłosił ks. kan. Jerzy Siara z Włostowa, przypominając sylwetkę i duchowość ks. Stanisława. W uroczystościach pogrzebowych brali także udział przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie.
Ks. prał. Makarewicz niósł posługę duszpasterską w czasie najdłuższego strajku akademickiego w dziejach PRL, który trwał 49 dni w Wyższej Szkole Inżynierskiej, dzisiaj Politechnice Radomskiej. Był historykiem sztuki, który obronił doktorat ze studiów nad polichromią bizantyjską w Sandomierzu, był badaczem epoki Jagiellonów w Polsce, prowadził badania genealogiczne znakomitych rodów polskich, królewskich i książęcych, w tym rodu Deskurów i bohatera polskiego i amerykańskiego Kazimierza Pułaskiego.
Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu powstały w Radomiu i Starachowicach pierwsze kuchnie dla ubogich oraz zorganizowano program pomocy dla strajkujących pracowników i studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu.
Ks. Makarewicz był proboszczem i twórcą parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. Świątynię zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. „Diecezja radomska dziękuje Ci, Księże Prałacie, za odkrywanie historii, za przygotowanie dokumentów beatyfikacji sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, pięciu radomskich księży męczenników z okresu drugiej wojny światowej oraz przygotowanie i przetłumaczenie dokumentów potrzebnych do ogłoszenia świętego Kazimierza patronem miasta i diecezji radomskiej” - mówił bp Tomasik podczas Mszy św. żałobnej w Radomiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...