Reklama

Tryptyk Zachodniopomorski - rozmowa z kanonami

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2009

Poezja religijna to niezwykle subtelny gatunek literacki, zawierający w sobie obok piękna twórczości także bogaty przekaz ewangeliczny dotykający fundamentów ludzkiej egzystencji. Niesie ona także uniwersalne, ponadczasowe orędzie wpisujące się we współczesność tak bardzo trudną pod względem dokonywanych wyborów moralnych i szukania wzorców osobowościowych, które poprzez swoje świadectwo życia ukażą odpowiednią hierarchię wartości. Każda więc próba dotknięcia piórem liryki tajemnic Bożych jest czymś niezwykłym i zarazem ważnym w swym przekazie skierowanym do serca człowieka. Tym bardziej więc na docenienie zasługuje kolejny tomik wierszy znanej już także w całej Polsce chojeńskiej poetki Doroty Dobak-Hadrzyńskiej, opisywanej na naszych łamach z racji umieszczenia jej utworu w ogólnopolskiej antologii wierszy papieskich („Modlitwa poranna”), także o ks. Jerzym Popiełuszce, oraz wydania poezji inspirowanej tajemnicami różańcowymi. Niedawno w gościnnych, zabytkowych murach Biblioteki Miejskiej w Chojnie odbyła się promocja nowego tomiku wierszy wydanego pod auspicjami „Gazety Chojeńskiej” - „Tryptyk Zachodniopomorski, rozmowy rymami z kanonami”. Poprosiliśmy więc Autorkę o rozmowę, aby jeszcze bardziej przybliżyć głębię zamieszczonych w nim utworów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Gołębiowski: - Skąd wzięła się inspiracja, aby powstał właśnie taki tryptyk? Rozmowa z kanonami... - co oznacza to stwierdzenie?

Dorota Dobak-Hadrzyńska: - Tytuł ten jest moją odpowiedzią na chęć osobistej refleksji na temat najbardziej fundamentalnych prawd wiary, kanonów zasad i etapów zbawienia, jakie zostały wyznaczone nam do realizacji przez Jezusa Chrystusa i Jego Matkę. Kilka lat temu, zainspirowana wizytą w sanktuarium w Gietrzwałdzie, wydałam tomik dotyczący tajemnic różańcowych. Brakowało w nim tajemnic światła, więc po ich napisaniu pomyślałam, że bardzo cennym byłoby stworzenie pewnego tryptyku na wzór gotyckich katedr, gdzie w ołtarzach głównych dominują właśnie tryptyki przedstawiające często główne prawdy wiary. Stąd wziął się pomysł na to, aby podstawy naszego chrześcijańskiego życia zinterpretować w poezji. Podjęłam więc decyzję, że będzie to oprócz Różańca także Droga Krzyżowa oraz Dekalog. Świadomie wybrałam te sfery duchowości i religijności, którymi kierujemy się na co dzień i wobec których musimy zawsze przyjmować odpowiednią postawę moralną. Moim celem było odpowiedzenie sobie na pytanie: Jak ja dzisiaj widzę współczesną interpretację tych kanonów wiary przeniesioną na trudy codziennego życia szarego człowieka?

Reklama

- W tytule pojawia się wątek zachodniopomorski. Jak połączyć więc ważne wyznaczniki naszej wiary z regionalizmem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zachodniopomorskie to moja ukochana ziemia, z którą związałam całe swoje życie, dlatego też niemal każdy z wierszy jest realistycznym ukazaniem problemów społecznych, moralnych, rodzinnych, z którymi zetknęłam się osobiście. Myślę, że cenną wartością wierszy jest to, że podejmują one rzeczywiste problemy zobaczone lub usłyszane przeze mnie. Smutne jest to, że dotyczą one nie jednej osoby, ale szerokiego grona. Jest to także, nie ukrywam tego, ukazanie tożsamości tej części Polski i roli, jaką w to wnosi Kościół ze swym nauczaniem i orędziem.

- Tryptyk skupia się wyłącznie na kwestiach religijnych. Czy to jest tylko piękna poezja, czy też swoiste ewangelizowanie, czy nawet nawracanie?

Reklama

- Nie chciałabym, aby te wiersze aspirowały do takich porównań, ale bardziej mi zależało, by kilkadziesiąt osób, czytając te wiersze, stwierdziło: „To są nasze problemy, nie jesteśmy sami, jest z tego wszystkiego pozytywna droga wyjścia”. Doświadczyłam tego po wieczorze poetyckim w Choszcznie, gdy po przeczytaniu jednego z wierszy o powszechnym problemie braku czasu rodziców dla swoich dzieci, podeszło do mnie małżeństwo i powiedziało: „Pani Doroto, to było o nas i my to w swojej rodzinie zmienimy na pewno”. Są to miłe chwile i pobudzające do tego, by wierszami ożywiać wiarę w ludziach, by ukazywać, że nie jest ona czymś tylko wzniosłym, ale że musimy nią konsekwentnie żyć na co dzień. Jest to także wołanie o to, by nie spłycać i bagatelizować żadnego życiowego problemu jakiejkolwiek osoby, gdyż obojętność i apatia mogą prowadzić do wielu dramatów opisanych na kartach tego tryptyku.

- Na koniec bardzo osobiste pytanie. Jak taka twórczość wpływa na życie duchowe piszącego te utwory?

- To delikatne pytanie, ale mogę powiedzieć, że każdy z tych utworów to moja długa modlitwa i prośba o natchnienie Ducha Świętego, a potem już rym przychodzi sam i ukazanie meritum problemu. Muszę przyznać, że podjęcie takiej tematyki w tryptyku wiązało się także ze sporym studium teologiczno-biblijnym, tak aby idealnie umiejscowić prawdy wiary we współczesności. Szczególnie czyniłam to w kontekście Dekalogu, sięgając do kilku źródeł, aby porównać pewne interpretacje teologów dające odpowiednią podbudowę do późniejszego tworzenia.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskupi odpowiadają pokrzywdzonym w Kościele. Wkrótce spotkanie z ich delegacją na Jasnej Górze

2024-11-13 15:20

Karol Porwich/Niedziela

Podsumowanie Synodu o synodalności oraz zbiórki Caritas Polska dla powodzian - to główne tematy 399. Zebrania Plenarnego KEP - poinformował sekretarz generalny Episkopatu bp Marek Marczak. Bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób molestowanych seksualnie w Kościele

Więcej ...

"Aura", "skibidi", "czemó"? Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2024?

2024-11-13 12:51
Młodzieżowe Słowo Roku

Adobe Stock

Młodzieżowe Słowo Roku

Listę 20 słów i zwrotów, które znalazły się w finale plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024, ogłoszono w środę. Znalazły się na niej m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Więcej ...

Bp Wojciech Osial: ufam, że znajdziemy porozumienie, nie komentuję wypowiedzi medialnych

2024-11-13 20:10

Karol Porwich/Niedziela

Trwają rozmowy, chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpisze MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii. Nie komentuję wypowiedzi medialnych - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego pytany o komentarz do informacji w mediach, jakoby strona kościelna zgodziła się na zmniejszenie lekcji religii w szkole z 2 do 1 godziny tygodniowo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Wiara

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Święci i błogosławieni

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...